Envirofond vraj postupoval podľa zákona.
NÁMESTOVO.Minulý týždeň sa v lesoch okolo Oravskej priehrady vyrojila prvá tohtoročná generácia lykožrúta a iného podkôrneho hmyzu. Situácia je najzložitejšia okolo území s najvyšším stupňom ochrany. Ten sa na Orave vzťahuje na Babiu horu, Pilsko a časť TANAPu.
Robiť sa už malo dávno
Aby bolo možné les v tzv. B-zóne aspoň ako-tak ochrániť, lesníci mali ešte pred prvým rojením podkôrneho hmyzu vyťažiť stromy, v ktorých hmyz prezimoval, odviezť ich a chemicky ošetriť, aby z nich hmyz nevyletel a nezaložil novú, ešte početnejšiu generáciu. Zároveň musia sústrediť haluzinu a vrcholce vyťažených stromov na miestach, kde ich môžu spáliť. Len na Babej hore a Pilsku ide o asanáciu 11 100 kubických metrov drevnej hmoty a odkôrnenie 2000 kubických metrov.
Peniaze na záchrannú činnosť mali prísť z Environmentálneho fondu, ten však o ich rozdelení rozhodol až v závere marca. Administratívna mašinéria verejného obstarávania sa rozbehla vzápätí, 29. marca, prebiehať musí štyri týždne, najmenej ďalšie tri týždne potrvá výber a uzatvorenie zmluvy s dodávateľom prác.
Zatiaľ sa však lykožrút vrhne na ďalšie plochy zeleného lesa. Prvé výlety lykožrúta zaznamenali námestovskí lesníci na Oravskej priehrade už v posledný aprílový víkend. Počas slnečného piatku sa začal rojiť lykožrút aj v najsevernejšom kúte Slovenska - na Babej hore.
Začali bez ohľadu na peniaze
Lesníci štátneho podniku Lesy SR Námestovo sa nedokázali hroziacej skaze prizerať a začali potrebné asanačné práce robiť aj bez toho, aby bol známy víťaz verejného obstarávania. Jeho meno sa všetci účastníci súťaže dozvedia až 5. mája.
Ťažiť museli začať hneď, len čo na Babej hore zmizol sneh. „Museli sme začať robiť, pretože je jasné, ako veľmi rýchlo lykožrút z A-zóny postupuje," hovorí Jozef Herud, zodpovedný v námestovskom lesnom závode za ochranu lesa. „Od jesene vznikli pod niekdajšou hranicou zóny už ďalšie lokality suchárov."
„Žiaľ, je to naozaj tak," povedal riaditeľ sekcie ochrany prírody a krajiny Štátnej ochrany prírody Banská Bystrica Ľuboslav Mika. „Upozorňoval som na termíny a na hrozbu, ktorá z oneskorenia vyplýva, ešte minulý rok. Napriek tomu sa dotácie na envirofonde schvaľovali až v marci. Už vtedy bolo jasné, že termín prvého rojenia sa tak nedá stihnúť."
Vedenie Environmentálneho fondu nám niekoľko dní opakovane sľubovalo stanovisko k problému, no po takmer týždni sme od povereného pracovníka Radoslava Klochana dostali jedinú odpoveď: Environmentálny fond postupoval v zmysle zákona.