NIŽNÁ. Mladí ľudia so zdravotným postihnutím si vyskúšali maľovanie na sklo, sami si vyrezali a vymaľovali drevené hračky, od ruky im išla aj práca s hlinou. Tvorivých dielní sa zúčastnilo cez päťdesiat ľudí.
„Hlavným zámerom bolo aktivizovať a podporiť ľudí so zdravotným hendikepom, ich rodičov, organizácie a školy, ktoré s nimi pracujú a hľadať možnosti ich pracovného uplatnenia," hovorí Marta Nákačková, predsedkyňa združenia Downovho syndrómu na Orave. „Práve zdravotné postihnutie spôsobuje, že len malé percento z týchto ľudí sa dokáže zamestnať."
Akcia bola rozdelená na niekoľko častí. Najskôr pripravili organizátori dve školenia, na ktorých sa účastníci dozvedeli o možnostiach zamestnávania ľudí so zdravotným postihnutím. Dostali tiež informácie o základoch projektového manažmentu. Nasledujúce stretnutia boli tvorivé. Najskôr sa školili ľudia pracujúci so zdravotne postihnutými, potom prišli na rad prácechtiví mladí ľudia. „Do projektu sa zapojili aj integrovaní žiaci našej školy. Zostali prekvapení, ako sa rovesníci aj napriek vážnejším dopadom ich hendikepu dokážu tešiť zo života a čo všetko dokážu. Určite ich to posunulo dopredu," povedala Marta Nákačková. „Dielne boli prínosom aj pre učiteľov a majstrov. Zistili, že ak chceme niekomu dať prácu, nemáme pozerať na to, čo nemôže, ale hľadáme čo môže. A snažíme sa nájsť také cesty, aby to dokázal."
Tvorivé dielne boli organizované vďaka projektu Podpora etablovania chránených dielní a chránených pracovných miest v regióne Orava.