NÁMESTOVO. Na miestach vyhradených pre taxíky nesmie od začiatku tohto roku stáť žiadne auto na nepravidelnú prepravu osôb. Rozhodli o tom námestovskí poslanci zmenou všeobecne záväzného nariadenia (VZN). Hlavný kontrolór mesta Martin Slovík je toho názoru, že taxikári majú v porovnaní s nepravidelnými prepravcami osôb veľa nevýhod.
Chyba je v zákone
„Chyba je v zákone, ktorý podnikanie v nepravidelnej preprave osôb povolil na voľnú živnosť, pričom taxikárom uložil splnenie množstva podmienok, a nepravidelným prepravcom osôb takmer žiadne," hovorí Martin Slovík. „Kým taxík musí mať taxameter, poistenie prepravovaných osôb, registračnú pokladnicu a podobne, vodičovi nepravidelnej prepravy stačí mať pri sebe bloček s príjmovými dokladmi, ktorý často ani nepoužije." Navyše, taxikár podľa evidencie z taxametra riadne odvádza dane, nepravidelný prepravca zväčša klientovi naúčtuje rovnakú sumu, no bez dokladu, a teda pravdepodobne aj bez zdanenia príjmu.
Taxikári za miesto platia
Okrem spomínanej zmeny mesto zrušilo možnosť denného prenájmu za tzv. plávajúce vyhradené parkovacie miesto, pretože na to doplácali miestni taxikári.
„Naši taxikári si predplácajú miesto na parkovisku pre taxíky vždy na dlhšiu dobu, no cez víkend do mesta príde veľa príležitostných prepravcov, zaplatia si dva-tri dni a pripravujú taxikárov o zákazníkov, čo sa nám zdá nefér," odôvodnila návrh na zmenu VZN právnička Mária Vranová. „Preto sme navrhli zrušiť denný poplatok, a ponechať len dlhodobý prenájom."
Už po necelých štyroch mesiacoch platnosti prejde upravené VZN ďalšou zmenou. Okrem štvrťročného, polročného a ročného poplatku mesto pravdepodobne zavedie aj možnosť mesačného poplatku za parkovanie. Zmenou sa zaoberali poslanci tento pondelok.
Zákazník to nerozozná
„Ak si poslanci mysleli, že nám tým pomôžu, veľmi sa zmýlili," hovorí jeden z taxikárov na stanovišti pri autobusovom nástupisku. „My mestu zaplatíme poplatok, aby sme tu mohli vôbec stáť, ale vodič nepravidelnej prepravy môže stáť kdekoľvek inde, ibaže teraz už nezaplatí mestu nič," dodáva taxikár a k nemu sa pridáva aj ďalší kolega. „Možno by pomohlo, keby nepravidelná preprava nesmela mať označenie svetelnou tabuľkou na streche, ktoré vyzerá ako naše, iba s tým rozdielom, že na ňom nie je napísané nič alebo len telefónne číslo. To ľudí veľmi mýli. Keby majáčik nemali, ľudia by skôr vedeli, na čom sú. Ale muselo by sa to aj kontrolovať. Takto mesto kontroluje iba nás, či máme zaplatené za miesto, a ak sme prešvihli termín, dostaneme pokutu. Vedľa na verejnom parkovisku stojí nepravidelný prepravca a o toho sa nik nezaujíma. To sa veľkou pomocou nazvať nedá."
Dopravná polícia označenia nekontroluje
Auto nepravidelnej prepravy osôb nesmie byť označené svetelným majáčikom. Ibaže polícia to nekontroluje. Riaditeľ dolnokubínskeho dopravného inšpektorátu Štefan Dlugoš potvrdil, že podľa platnej vyhlášky autá na nepravidelnú prepravu osôb nie sú zaradené medzi vozidlá, oprávnené používať svetelné označenie, a tak ho používať nesmú. No zároveň dodal, že dopravní policajti zatiaľ tento priestupok voči vyhláške nekontrolovali, doteraz o kontrolu nikto nepožiadal.
Kontrolovali taxikárov
V prvej polovici apríla mestská polícia kontrolovala využívanie vyhradených parkovacích miest. Výsledkom bolo pokutovanie ôsmich taxikárov, čakajúcich na pasažierov, avšak bez platnej nájomnej zmluvy na parkovacie miesto. Dostali len symbolickú pokutu," hovorí Martin Slovík. „Väčšina z nich si už zmluvu prišla predĺžiť. Komunikujeme s úradom práce aj so živnostenským úradom, aby sme zorganizovali spoločné kontroly zamerané na čiernu prácu vodičov alebo na porušovanie živnostenského zákona. Uvítali by sme, keby sa k nám pridala aj dopravná polícia, pretože my na kontrolu nepravidelných prepravcov s nesprávnym označením nemáme kompetenciu, a už vôbec nie, ak stoja na verejnom, nevyhradenom parkovisku."
„Občas som rada, keď sa od Terna môžem odviezť domov na Brehy," hovorí päťdesiatnička, vychádzajúca z obchodného centra. „S veľkým nákupom v rukách veru radšej oželiem tie dve eurá. Ale nikdy som nerozmýšľala, či sadám do taxíka, alebo k inému prepravcovi. Teraz, keď viem, v čom je rozdiel, asi si radšej sadnem k taxikárovi."