TVRDOŠÍN. Poľovníci zo združenia Háj v Tvrdošíne objavili v svalstve ulovených divých kačíc neobyčajné biele zrnká, vyzerajúce ako ryža. „Výskyt nákazy sme zaznamenali približne u jednej pätiny zimných úlovkov," povedal Jozef Brunčák, poľovnícky hospodár združenia Háj. Vzorky nakazeného svalstva poslali na vyšetrenie do Ústavu chovu a chorôb zveri a rýb Univerzity veterinárneho lekárstva v Košiciach a na Katedru ochrany lesa Technickej univerzity vo Zvolene. Dnes už poznajú výsledky.
Doteraz choreli len bažanty
Veterinári zistili, že kačice na Orave ochoreli tzv. sarkocystózou. Ochorenie pochádza údajne zo Severnej Ameriky, no bolo už zaznamenané u vodného vtáctva vo viacerých európskych krajinách. Na Slovensku taký prípad zatiaľ zaregistrovaný nebol. Spomedzi operencov na našom území doposiaľ trpeli sarkocystózou iba bažanty.
Je to uzatvorený kruh
Ako napísala veterinárna výskumníčka Katarína Oberhauserová, tzv. sarkocysty prekonávajú svoj vývojový cyklus v telách dvoch hostiteľov. Medzi hostiteľmi sú všežravce a bylinožravce, v tomto prípade kačice, a konečnými hostiteľmi sú mäsožravce. Biele telieska v svalovine divých kačíc sú cysty parazita, tzv. makrocysty. Divé zvieratá, napríklad líška, alebo túlavé mäsožravce ako psy a mačky, sa parazitom nakazia po konzumácii surového mäsa medzihostiteľa. Potom sa nákaza šíri ďalej trusom mäsožravcov, ktorý kontaminuje vodu. V nej sa potom znova nakazí vtáctvo.
Človek sa nenakazí
Nákaza sa navonok u kačíc a iného vtáctva prejavuje len oslabením svalstva, dôsledkom čoho sa nakazené zviera oveľa ľahšie môže stať korisťou predátora. Podľa košických veterinárov prenos sarkocystózy na človeka zatiaľ nebol nikde zaznamenaný. Makrocysty podľa odborníkov spôsobujú len estetickú vadu mäsa uloveného vtáctva, tepelná úprava alebo zmrazenie ich zlikvidujú, no mäso nakazených kačíc aj tak neodporúčajú konzumovať.
Prevenciou pred šírením nákazy je nepodávať surové mäso chorých kačíc domácim mäsožravcom, najmä nie poľovným psom. Liečebné opatrenia nie sú vo voľnej prírode možné, aj u domácich zvierat sú len málo účinné.
Veterinári predpokladajú, že nákaza kačíc sa na Slovensku pravdepodobne vyskytuje aj v iných lokalitách, ibaže neboli zatiaľ oficiálne diagnostikované.
Pravdepodobne prišli z Poľska
Vzorky svaloviny divých kačíc z Tvrdošína si košickí veterinári ponechali na ďalší výskum, ktorý by mohol pomôcť objasniť výskyt sarkocystózy u voľne žijúceho vtáctva na Slovensku. Otvorenou otázkou totiž stále zostáva pôvod tohto ochorenia. Výskumníci predpokladajú, že nakazené kačice na Oravu prileteli z Poľska, kde bolo toto ochorenie kačíc prvý raz zaznamenané pred siedmimi rokmi. O rok skôr ho u divých kačíc diagnostikovali Rakúšania. V susedných Čechách sakrocystóza kačíc zatiaľ nebola registrovaná.