KRIVÁ. Výskumná stanica trávnych porastov a horského poľnohospodárstva v Krivej sa výskumom špeciálnej vŕby vhodnej na vykurovanie venuje už šestnásť rokov. V ostatných rokoch štát výrazne krátil finančné prostriedky na jej činnosť. Aj napriek tomu sa pracovisku darí.
Problémy s peniazmi
Pôvodne začínal výskumný ústav so štyrmi odrodami vŕby vyšľachtenej špeciálne na energetické účely. Pred piatimi rokmi k nim pridali ďalšie tri s ešte vyššou produkciou. Všetky sú výsledkom šľachtiteľskej práce švédskych odborníkov.
V minulosti celú výskumnú činnosť v Krivej financoval štát. Pôvodný balík je však z roka na rok menší. Výskumná stanica preto získava zdroje cez projekty. „Spolu s ďalšími výskumnými ústavmi a viacerými univerzitami sme sa zapojili do projektov vedy a výskumu, dnes už i na medzinárodnej úrovni. Výsledky zavádzame do praxe," hovorí vedúci krivskej stanice Ján Daniel. Pestovatelia o špeciálnu vŕbu majú záujem, stanica sadbu predáva čoraz lepšie.
Obrovská úspora na teple
Rýchlorastúcu vŕbu s vynikajúcimi výhrevnými vlastnosťami si môže vysadiť ktokoľvek. Nie je určená len pre veľkopestovateľov. V súčasnosti, pri neustále rastúcich cenách za energiu, je to totiž najvhodnejší a najúspornejší spôsob vykurovania. „Špeciálna vŕba má 25 až 30 rokov vysokú produkčnú schopnosť. U starších odrôd sa zbiera každé štyri roky, novšie odrody možno zbierať už po troch rokoch," hovorí Ján Daniel. „Jej energetické hodnoty sa približujú k hodnotám tvrdých listnatých drevín. Každý ár pôdy vysadený touto vŕbou je pre malopestovateľa výhodou, ušetrí peniaze za drahé palivá. Pri vŕbe sú totiž ná-klady iba na založenie porastu, v ďalších rokoch pestovateľ už len zbiera úrodu."
Výskumníci odporúčajú vysádzať vŕbu na plochu tak, aby bola každý rok vysekávaná len jej časť, na ostatnej ploche postupne dorastá.
Špecifické potreby
„Každý rodinný dom je iný, nedá sa povedať, či na jeho vykurovanie treba vysadiť hektár, či niekoľko árov," hovorí Ján Daniel. „Čo vystačí jednému, nemusí stačiť druhému, každá domácnosť má iné nároky na teplo." Pestovateľ však tak či tak ušetrí. Spaľovanie vŕby je vhodným doplnkom ku klasickým palivám.
„Na jar a v jeseni môže pestovateľ vŕby kúriť klasic-kými palivami, v zime biomasou z vlastných zdrojov." Vŕba v čase zberu obsahuje približne 50 percent sušiny a 50 percent vody. Čím je v dreve menej vody, tým je výhrevnosť vyššia. Vysekanú vŕbu je potrebné skladovať do ďalšej vykurovacej sezóny, aby bol obsah vody čo najmenší.
Každý, kto sa rozhodne pestovať energetickú vŕbu, V Krivej si môže kúpiť sadenice. Obdobím pre zber je zima, od novembra do marca.