Lykožrút na štátnych úradníkov nepočká

Najkrajšie stromy sú vraj na Horehroní. Možno, no aj oravské lesy sa ešte nedávno krásne zelenali. Dnes majú nezdravú šedú farbu. Zánik tunajších smrečín je nezvratný, dá sa len spomaliť. No stojí to milióny eur.

Kontrola lapačov s naleteným hmyzom.Kontrola lapačov s naleteným hmyzom. (Zdroj: LESY SR)

Najkrajšie stromy sú vraj na Horehroní. Možno, no nie je to tak dávno, čo sa aj oravské lesy krásne zelenali. Dnes majú nezdravú šedú farbu. Zánik tunajších smrečín je nezvratný, dá sa len spomaliť. No stojí to milióny eur.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

NÁMESTOVO. Lesníci na oravských lesných správach prezrú v apríli takmer každý strom - a nie je to preto, že apríl je mesiacom lesov. Muži v zelenom hľadajú každú stopu po najväčšej pliage lesa - po lykožrútovi smrekovom, lykožrútovi lesklom a ďalšom podkôrnom hmyze. Ešte pred prvým rojením sa lesníci snažia zlikvidovať každý zdroj novej nákazy.

SkryťVypnúť reklamu

„Ak nám na jar ujde jeden napadnutý strom, na jeseň sú ich okolo neho desiatky a o rok hektárová holina," konštatuje riaditeľ námestovského závodu štátnych lesov Jozef Šálka.

Najhorší bol rok 2008 Štvrť milióna kubíkov dreva, ktoré pred šiestimi rokmi vyvrátila z koreňa víchrica v štátnych lesoch na severe Oravy, nebolo v ľudských silách spracovať za pol roka, do prvého rojenia podkôrneho hmyzu. Nespracované kalamitné drevo sa síce chemicky ošetrovalo, no invázii lykožrúta smrekového a ďalších škodcov to nezabránilo. Ich počty rástli geometrickým radom pri každom ďalšom rojení, ktoré bývajú dve až tri do roka. Už rok a pol po kalamite na Orave a v Tatrách prišlo rekordne skoré prvé rojenie - 11. až 12. apríla. Opakovalo sa aj v roku 2007. Množstvo lykožrútov v pokalamitných porastoch kulminoval v roku 2008.

SkryťVypnúť reklamu

František Poleta kontroluje účinnosť insekticídu na otrávených a navnadených lapákoch. Spolupracovať musia aj ochranári Rovnakú skúsenosť má aj Jozef Herud, ktorý sa v námestovskom lesnom závode venuje ochrane lesa.

„Od kalamity v roku 2004 bol rekordný odchyt podkôrnikov v roku 2008 - cez 33,3 milióna kusov. Z toho lykožrúta smrekového bolo viac ako 23,6 milióna a lykožrúta lesklého 9,7 milióna kusov. Minulý rok sme odchytili o 16 percent menej lykožrúta smrekového, ale o 21 percent viac lykožrúta lesklého. Predpokladáme, že v roku 2010 dôjde k poklesu u lykožrúta smrekového, ale iba za predpokladu, že budú včas vykonané opatrenia na zabránenie šírenia podkôrnikov z území s piatym stupňom ochrany, teda z Babej hory a Pilska," hovorí Herud.

SkryťVypnúť reklamu

Pracovníci Štátna ochrany prírody, správy CHKO Horná Orava, minulý rok v B zóne pod hranicou 5. stupňa ochrany odkôrnili 1454 kubíkov chrobačiarov - napadnutých stromov - a odstránil 719 kubíkov haluziny.

Najlepšie je kombinovať Najúčinnejšie opatrenie na ozdravenia lesa je včasná likvidácia napadnutých stromov. To sa dá urobiť s takmer stopercentnou účinnosťou pri plánovaných ťažbách a dobrom zdravotnom stave smrečín. Po neplánovaných vetrových kalamitách vždy dochádza k zvýšeniu počtu podkôrnikov, preto sa musí s predstihom zvýšiť počet klasických lapákov, feromónových lapačov, ale na rad prichádza aj použitie insekticídov a biopreparátov. Podľa Jozefa Heruda je najúčinnejšia kombinácia všetkých opatrení, ktoré dovoľuje legislatíva a finančné prostriedky. Ich účinnosť je však závislá na počasí počas rojenia.

Začnú aj v B-zóne „Minulý rok sa nám pri jarnom rojení osvedčili insekticídmi otrávené lapáky navnadené feromónmi. Tohtoročné jarné rojenie očakávame v druhej polovici apríla, teda o jeden až dva týždne skôr ako vlani. Vyplýva to z nameraných teplôt, ktoré sledujeme od 1. januára na všetkých lesných správach," hovorí Herud. „Do polovice apríla budeme mať položené všetky lapáky a inštalované lapače, do ktorých pri prvých výletoch podkôrnikov zavesíme feromónové odparníky. Veľmi dôležitý je termín každého obranného opatrenia, pretože z každej samičky, ktorú sa nám nepodarí zlikvidovať počas jarného rojenia, bude za 6 - 10 týždňov 60 nových dospelých podkôrnikov.

Pre lepšiu ilustráciu: z jedného nespracovaného kmeňa môže do prostredia vyletieť až 180 000 jedincov, ktoré založia novú generáciu. Preto je najdôležitejšie spracovať všetky chrobačiare a urobiť všetky obranné opatrenia pred prvým rojením. U nás sme na tohoročné rojenie pripravení, čakáme už len na dodanie biologického prípravku BoVeril. Práve sme dostali povolenie na jeho aplikáciu nielen do lapačov, ale aj na postrek otrávených lapákov. Ochranári konečne vypísali výzvu na dodávateľa prác v ochrannom pásme A zóny CHKO Horná Orava. Veríme, že aj v ochranných pásmach sa vykonajú ochranné opatrenia včas."

Sú to milióny eur Za posledných päť rokov sa do ničenia pokôrneho hmyzu v štátnych lesoch na Orave investoval viac ako 2,2 milióna eur. Jozef Herud radí vrátiť sa k praxi z čias našich dedov: „Ideálne by bolo, keby sa všetka smreková hmota od apríla odkôrňovala, ako to bolo kedysi. Na to však nie sú peniaze, preto treba robiť finančne menej nákladné opatrenia."

OZ Námestovo vynaložil na elimináciu podkôrnych škodcov v jednotlivých rokoch: 2009 - 441 720 eur, 2008 - 581 440 eur, 2007 - 442 209 eur, 2006 - 570 835 eur, 2005 - 155 281 eur.

Námestovskí lesníci v spolupráci s Národným lesníckym centrom (NLC) už dva roky experimentujú aj s hubou Beauveria. „Hľadáme ideálny kmeň na ničenie lykožrúta i iného podkôrneho hmyzu," hovorí Andrej Kunca z NLC. „Na Orave sú zatiaľ výsledky uspokojivé. Beauveria aplikovaná na lapákoch a lapačoch má 70 - 80 percent sily insekticídov, pritom je pre životné prostredie neškodná. Problém je nájsť spôsob čo najširšieho nakazenia podkôrneho hmyzu. Les totiž nie je laboratórium ale veľmi zložitý ekosystém."

Foto z roku 1936 s neporušenou, hoci hospodársky využívanou a na samovývoj neponechanou rezerváciou – hore sa páslo, nižšie ťažilo a zalesňovalo.

Červeným je vyznačená hranica A -zóny NP Babia hora s odumierajúcou prvou vyhlásenou štátnou prírodnou rezerváciou na Slovensku pod názvom Kotlina pod Babou Horou. Lesy SR, OZ Námestovo

Námestovský lesný závod v súčasnosti obhospodaruje okolo 25-tisíc ha lesa, čo je asi tretina lesných porastov na Orave. Ostatné lesy sú v starostlivosti urbárov, spoločenstiev súkromných vlastníkov a cirkvi. Lesnatosť Oravy sa pohybuje okolo 45 percent.

Hlavnými drevinami lesných porastov sú smrek (67 %), jedľa (13 %), buk (11 %), ostatné dreviny (smrekovec, borovica, javor, jaseň, jelša a iné) tvoria 9 % lesa. V záujme lepšej odolnosti lesných porastov pred veternými a kôrovcovými kalamitami súčasní lesní hospodári menia zloženie porastov, pridávajú viac listnatých drevín a jedle.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 269
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 5 490
  3. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 5 185
  4. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 876
  5. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 3 802
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 654
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 610
  8. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 506
  1. Vladimír Čuchran: Digi za milióny - parodický, satirický pohľad
  2. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  3. Matúš Grznár: Ako rozoznať matovičovinu od spravodajského článku?
  4. Aleksander Prętnicki: Posledná kvapka - Bratislavský expres
  5. Jozef Pivarník: Nenechajte sa oklamať! Ponziho schéma stále žije a číha na vaše úspory
  6. Nika Göthová: "Všetko, všade, naraz" nie je multiverzum od Marvel. Našťastie.
  7. Vladimír Bojničan: Konzervatívna postfaktická schizofrénia v priamom prenose
  8. Ladislav Boršoš: Konkláve v STVR…
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 597
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 772
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 466
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 10 085
  5. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 507
  6. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 884
  7. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 6 258
  8. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 6 165
  1. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  2. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  3. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  4. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  5. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  6. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  7. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  8. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Juraj Pekarčík sa teší z gólu.

Vo finále už nazbieral štyri kanadské body.


Keď sa povie skákací hrad, väčšina z nás si spomenie na detský smiech, nekonečné vyskakovanie a farebný svet radosti.


Vlak STADLER KISS Železničnej spoločnosti Slovensko

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) spúšťa najväčšiu modernizáciu vlakov za posledné desaťročia. Do svojho vozidlového parku v najbližších rokoch investuje viac ako miliardu eur.


Skládka v Širokej. Vpravo zrekultivovaná časť, vľavo (hnedá časť) priemyselná skládka, s ktorou sa mesto Dolný Kubín musí nedobrovoľne vysporiadať.

Mestu by mohla pomôcť zmena zákona.


  1. Vladimír Čuchran: Digi za milióny - parodický, satirický pohľad
  2. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  3. Matúš Grznár: Ako rozoznať matovičovinu od spravodajského článku?
  4. Aleksander Prętnicki: Posledná kvapka - Bratislavský expres
  5. Jozef Pivarník: Nenechajte sa oklamať! Ponziho schéma stále žije a číha na vaše úspory
  6. Nika Göthová: "Všetko, všade, naraz" nie je multiverzum od Marvel. Našťastie.
  7. Vladimír Bojničan: Konzervatívna postfaktická schizofrénia v priamom prenose
  8. Ladislav Boršoš: Konkláve v STVR…
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 597
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 772
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 466
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 10 085
  5. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 507
  6. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 884
  7. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 6 258
  8. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 6 165
  1. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  2. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  3. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  4. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  5. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  6. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  7. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  8. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu