Streda, 22. marec, 2023 | Meniny má Beňadik

Lykožrút na štátnych úradníkov nepočká

Najkrajšie stromy sú vraj na Horehroní. Možno, no aj oravské lesy sa ešte nedávno krásne zelenali. Dnes majú nezdravú šedú farbu. Zánik tunajších smrečín je nezvratný, dá sa len spomaliť. No stojí to milióny eur.

Kontrola lapačov s naleteným hmyzom.Kontrola lapačov s naleteným hmyzom. (Zdroj: LESY SR)

Najkrajšie stromy sú vraj na Horehroní. Možno, no nie je to tak dávno, čo sa aj oravské lesy krásne zelenali. Dnes majú nezdravú šedú farbu. Zánik tunajších smrečín je nezvratný, dá sa len spomaliť. No stojí to milióny eur.

NÁMESTOVO. Lesníci na oravských lesných správach prezrú v apríli takmer každý strom - a nie je to preto, že apríl je mesiacom lesov. Muži v zelenom hľadajú každú stopu po najväčšej pliage lesa - po lykožrútovi smrekovom, lykožrútovi lesklom a ďalšom podkôrnom hmyze. Ešte pred prvým rojením sa lesníci snažia zlikvidovať každý zdroj novej nákazy.

„Ak nám na jar ujde jeden napadnutý strom, na jeseň sú ich okolo neho desiatky a o rok hektárová holina," konštatuje riaditeľ námestovského závodu štátnych lesov Jozef Šálka.

Najhorší bol rok 2008

Štvrť milióna kubíkov dreva, ktoré pred šiestimi rokmi vyvrátila z koreňa víchrica v štátnych lesoch na severe Oravy, nebolo v ľudských silách spracovať za pol roka, do prvého rojenia podkôrneho hmyzu. Nespracované kalamitné drevo sa síce chemicky ošetrovalo, no invázii lykožrúta smrekového a ďalších škodcov to nezabránilo. Ich počty rástli geometrickým radom pri každom ďalšom rojení, ktoré bývajú dve až tri do roka. Už rok a pol po kalamite na Orave a v Tatrách prišlo rekordne skoré prvé rojenie - 11. až 12. apríla. Opakovalo sa aj v roku 2007. Množstvo lykožrútov v pokalamitných porastoch kulminoval v roku 2008.

lesyNO

František Poleta kontroluje účinnosť insekticídu na otrávených a navnadených lapákoch.

Spolupracovať musia aj ochranári

Rovnakú skúsenosť má aj Jozef Herud, ktorý sa v námestovskom lesnom závode venuje ochrane lesa.

„Od kalamity v roku 2004 bol rekordný odchyt podkôrnikov v roku 2008 - cez 33,3 milióna kusov. Z toho lykožrúta smrekového bolo viac ako 23,6 milióna a lykožrúta lesklého 9,7 milióna kusov. Minulý rok sme odchytili o 16 percent menej lykožrúta smrekového, ale o 21 percent viac lykožrúta lesklého. Predpokladáme, že v roku 2010 dôjde k poklesu u lykožrúta smrekového, ale iba za predpokladu, že budú včas vykonané opatrenia na zabránenie šírenia podkôrnikov z území s piatym stupňom ochrany, teda z Babej hory a Pilska," hovorí Herud.

Pracovníci Štátna ochrany prírody, správy CHKO Horná Orava, minulý rok v B zóne pod hranicou 5. stupňa ochrany odkôrnili 1454 kubíkov chrobačiarov - napadnutých stromov - a odstránil 719 kubíkov haluziny.

Najlepšie je kombinovať

Najúčinnejšie opatrenie na ozdravenia lesa je včasná likvidácia napadnutých stromov. To sa dá urobiť s takmer stopercentnou účinnosťou pri plánovaných ťažbách a dobrom zdravotnom stave smrečín. Po neplánovaných vetrových kalamitách vždy dochádza k zvýšeniu počtu podkôrnikov, preto sa musí s predstihom zvýšiť počet klasických lapákov, feromónových lapačov, ale na rad prichádza aj použitie insekticídov a biopreparátov. Podľa Jozefa Heruda je najúčinnejšia kombinácia všetkých opatrení, ktoré dovoľuje legislatíva a finančné prostriedky. Ich účinnosť je však závislá na počasí počas rojenia.

Začnú aj v B-zóne

„Minulý rok sa nám pri jarnom rojení osvedčili insekticídmi otrávené lapáky navnadené feromónmi. Tohtoročné jarné rojenie očakávame v druhej polovici apríla, teda o jeden až dva týždne skôr ako vlani. Vyplýva to z nameraných teplôt, ktoré sledujeme od 1. januára na všetkých lesných správach," hovorí Herud. „Do polovice apríla budeme mať položené všetky lapáky a inštalované lapače, do ktorých pri prvých výletoch podkôrnikov zavesíme feromónové odparníky. Veľmi dôležitý je termín každého obranného opatrenia, pretože z každej samičky, ktorú sa nám nepodarí zlikvidovať počas jarného rojenia, bude za 6 - 10 týždňov 60 nových dospelých podkôrnikov.

Pre lepšiu ilustráciu: z jedného nespracovaného kmeňa môže do prostredia vyletieť až 180 000 jedincov, ktoré založia novú generáciu. Preto je najdôležitejšie spracovať všetky chrobačiare a urobiť všetky obranné opatrenia pred prvým rojením. U nás sme na tohoročné rojenie pripravení, čakáme už len na dodanie biologického prípravku BoVeril. Práve sme dostali povolenie na jeho aplikáciu nielen do lapačov, ale aj na postrek otrávených lapákov. Ochranári konečne vypísali výzvu na dodávateľa prác v ochrannom pásme A zóny CHKO Horná Orava. Veríme, že aj v ochranných pásmach sa vykonajú ochranné opatrenia včas."

Sú to milióny eur

Za posledných päť rokov sa do ničenia pokôrneho hmyzu v štátnych lesoch na Orave investoval viac ako 2,2 milióna eur. Jozef Herud radí vrátiť sa k praxi z čias našich dedov: „Ideálne by bolo, keby sa všetka smreková hmota od apríla odkôrňovala, ako to bolo kedysi. Na to však nie sú peniaze, preto treba robiť finančne menej nákladné opatrenia."

OZ Námestovo vynaložil na elimináciu podkôrnych škodcov v jednotlivých rokoch: 2009 - 441 720 eur, 2008 - 581 440 eur, 2007 - 442 209 eur, 2006 - 570 835 eur, 2005 - 155 281 eur.

Námestovskí lesníci v spolupráci s Národným lesníckym centrom (NLC) už dva roky experimentujú aj s hubou Beauveria. „Hľadáme ideálny kmeň na ničenie lykožrúta i iného podkôrneho hmyzu," hovorí Andrej Kunca z NLC. „Na Orave sú zatiaľ výsledky uspokojivé. Beauveria aplikovaná na lapákoch a lapačoch má 70 - 80 percent sily insekticídov, pritom je pre životné prostredie neškodná. Problém je nájsť spôsob čo najširšieho nakazenia podkôrneho hmyzu. Les totiž nie je laboratórium ale veľmi zložitý ekosystém."

LesyNO1

Foto z roku 1936 s neporušenou, hoci hospodársky využívanou a na samovývoj neponechanou rezerváciou – hore sa páslo, nižšie ťažilo a zalesňovalo.

LesyNO2

Červeným je vyznačená hranica A -zóny NP Babia hora s odumierajúcou prvou vyhlásenou štátnou prírodnou rezerváciou na Slovensku pod názvom Kotlina pod Babou Horou.
Lesy SR, OZ Námestovo

Námestovský lesný závod v súčasnosti obhospodaruje okolo 25-tisíc ha lesa, čo je asi tretina lesných porastov na Orave. Ostatné lesy sú v starostlivosti urbárov, spoločenstiev súkromných vlastníkov a cirkvi. Lesnatosť Oravy sa pohybuje okolo 45 percent.

Hlavnými drevinami lesných porastov sú smrek (67 %), jedľa (13 %), buk (11 %), ostatné dreviny (smrekovec, borovica, javor, jaseň, jelša a iné) tvoria 9 % lesa. V záujme lepšej odolnosti lesných porastov pred veternými a kôrovcovými kalamitami súčasní lesní hospodári menia zloženie porastov, pridávajú viac listnatých drevín a jedle.

Najčítanejšie na My Orava

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami
  3. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  4. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
  5. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
  6. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  7. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
  8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
  1. Počasie láka do prírody. Zodpovední majú v batohu tieto 2 veci
  2. Aké sú národnosti podnikateľov s virtuálnou adresou v Košiciach?
  3. Rozdielový impulz: Fix hypotéky 1,49 % na tri roky
  4. Východ mieša karty v súboji pamiatok, hlasuje sa online
  5. Obnovené historické skvosty už bojujú o priazeň verejnosti
  6. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
  7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami
  8. Verejnosť už hlasuje za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 13 716
  2. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 954
  3. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 10 594
  4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 177
  5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 7 737
  6. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 420
  7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 957
  8. Jednoznačný recept na úspech? Buďte pripravení prispôsobiť sa 2 364

Blogy SME

  1. Ján Šeďo: Princíp revitalizácie OĽaNO som aplikoval vo svojej záhrade.
  2. Alena Miklošová: Road Trip: Z Miami na Key West
  3. Ján Valchár: Avdijivka II. (karty sú nanovo rozdané)
  4. Linda Rampašeková: ZAČALA SEZÓNA
  5. Anna Miľanová: Sila a krása prírody... 2021
  6. Irena Šimuneková: Horné Lefantovce - Čierna skala, Malá skala
  7. Ján Serbák: Lanzarote - ostrov večnej jari, nevšednej prírody a jedinečnej architektúry - záverečná časť
  8. Ľubomír Belák: Ukradnuté Slovensko, alebo správa o republike 2023
  1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 7 259
  2. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 121
  3. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 5 621
  4. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 3 868
  5. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 3 795
  6. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 257
  7. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 519
  8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 2 417
  1. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

V susedskom derby Chlebníc a Dlhej sa vždy bojuje o každú loptu.

V kluboch sme sa pýtali na hráčske i realizačné zmeny, zimnú prípravu a ambície do jarnej časti.


5 h
Majstrovstvá Oravy prilákal rekordnú účasť.

Najpočetnejšiu mužskú časť vyhral Marek Bača.


Peter Hrdlička 13 h
Z pohárového zápasu Zubrohlava - Humenné, ktoré sa hralo bez fanúšikov.

Sokol bude musieť predvádzať vyrovnanejšie výkony ako na jeseň.


21. mar
Miroslav Kluka (vľavo) chová kravy, brat Michal ovce.

Farmárčenie sťažuje zlá legislatíva.


12 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

  1. Ján Šeďo: Princíp revitalizácie OĽaNO som aplikoval vo svojej záhrade.
  2. Alena Miklošová: Road Trip: Z Miami na Key West
  3. Ján Valchár: Avdijivka II. (karty sú nanovo rozdané)
  4. Linda Rampašeková: ZAČALA SEZÓNA
  5. Anna Miľanová: Sila a krása prírody... 2021
  6. Irena Šimuneková: Horné Lefantovce - Čierna skala, Malá skala
  7. Ján Serbák: Lanzarote - ostrov večnej jari, nevšednej prírody a jedinečnej architektúry - záverečná časť
  8. Ľubomír Belák: Ukradnuté Slovensko, alebo správa o republike 2023
  1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 7 259
  2. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 121
  3. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 5 621
  4. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 3 868
  5. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 3 795
  6. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 257
  7. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 519
  8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 2 417
  1. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu