TRSTENÁ. Pre lekárov nič nezvyčajné, pre rodičov a ľudí okolo milá rarita. Reč je o novorodencoch, ktorí majú v ústach dva malé spodné rezáky. Jeden taký sa pred veľkonočnými sviatkami narodil aj v Hornooravskej nemocnici v Trstenej.
Mini kefky pre novorodencov
„Nejde o raritu. Podobný prípad sa u nás vyskytne raz za dva až tri roky," hovorí primárka novorodeneckého oddelenia Ester Koubeková. "Sú to mliečne zuby, ktoré zväčša deťom zostávajú. Nevieme o tom, že by zúbkami ublížili mame." Niekedy však treba takéto zúbky deťom vytrhnúť. Nutné je to vtedy, ak sa zuby kývajú. Dieťa by sa nimi totiž mohlo zadusiť. Keďže ide o mliečne zuby, treba sa o ne aj patrične starať hneď od začiatku. Maličký novorodenec si musí na zubnú kefku a pastu zvykať oveľa skôr ako jeho rovesníci.
Primárka Koubeková sa o takzvaných natálnych zuboch, teda tých, ktoré má dieťatko hneď pri narodení, v škole neučila. Keď sa teda stretla s takýmto prípadom vo svojej praxi prvýkrát, poradili a pomohli jej staršie kolegyne. Zúbky sa síce u novorodencov nevyskytujú často, ale v zdravotníckej praxi o nich lekári vedia dlhé roky.
V 95% prípadov ide o zuby mliečne, v 5% sú však tieto zúbky nadpočetné.
Hrozba, aj dobyvateľ sveta
O natálnych zuboch sa hovorilo už v roku 59 pred našim letopočtom. V minulosti sa s nimi spájali rôzne povery a predsudky. Najskôr boli tieto zúbky u novorodencov považované za predzvesť katastrofy. Neskôr ľudia verili, že ak bude mať zuby pri narodení chlapec, čaká ho skvelá budúcnosť. U dievčat to bolo, naopak, zlé znamenie. Africké kmene dokonca deti s natálnymi zubami zabíjali. Mysleli si totiž, že takéto dieťa prinesie smolu každému, kto sa s ním stretne. Ani čínske rodiny nevnímali túto anomáliu pozitívne. Verili, že ak dieťa začne týmito zúbkami hrýzť, jeden z jeho rodičov zomrie. Optimistickejšie sa v minulosti na takéto prípady pozerali Angličania, Francúzi a Taliani. Angličania verili, že novorodenec so zúbkami bude vynikajúcim vojakom, vo Francúzsku a Taliansku sa tradovalo, že takéto dieťa dobyje svet.