MEDZIBRODIE. K fujarám a píšťalám sa Jaroslav Sloboda dostal cez tanec. Najskôr tancoval vo zvolenskom súbore Jánošík, po čase v martinskom Fatrane. Láska k tradíciám ho pred sedemnástimi rokmi priviedla až k píšťalám a fujarám. Nielenže sa na tieto nástroje naučil hrať. Začal ich vyrábať.
Učil sa z rozprávania
Prvú píšťalku vyrobil remeselník z Medzibrodia nad Oravou, rodák z Martina, pred sedemnástimi rokmi. Podarila sa mu, hoci postup výroby mu nikto predtým neukázal. Veľa skúseností neskôr nazbieral z rozprávania iných remeselníkov. „Prvým učiteľom mi bol nebohý Duško Pšenčík. Potom som spoznal ujčeka Jozefa Lenharta z Bojníc. Mal už veľa rokov, remeslo zavesil na klinec. Porozprával a poukazoval mi však toľko, že mám inšpiráciu na mnoho rokov dopredu."
Fujara ako frajerka
Na výrobu dychových nástrojov používa Jaroslav výlučne drevo z bazy čiernej. Toto drevo má v strede dužinu, ktorá presne vedie nástroj na vyvŕtanie diery. Výroba z bazy je však veľmi zdĺhavá. Hrať na hotovom nástroji sa dá najskôr dva roky po jeho dokončení. Drevo musí totiž úplne vyschnúť, inak by ľahko popraskalo.
Oravčan nevyrába len píšťaly, ale aj fujary. Ako sám hovorí, nepočíta hodiny, ktoré pri ich výrobe strávi. Pracuje dovtedy, kým nie je výrobok podľa jeho predstáv.
Oravčan fujary nielen vyrába, ale aj ladí a zdobí. „Zdobenie nie je až taký problém ako ozvučenie. Človek musí cítiť, čo chce z nástroja urobiť. Fujara sa dá vyladiť tak, že je možné na nej zahrať dve oktávy. Dá sa použiť v rôznych hudobných žánroch, záleží len na hudobníkovi. S fujarou musí byť spätý ako s frajerkou," povedal Jaroslav Sloboda. Inšpiráciu na ornamenty čerpá zo starých nástrojov. Bohato zdobili fujary na Podpoľaní, oravské boli vyrezávané jednoduchšie. K námetom však Medzibrodčan vždy pridáva niečo svoje, aby každý nástroj, ktorý vyjde spod jeho rúk, bol originálny. „Hodiny nepočítam. Robím dovtedy, kým nástroj nie je podľa mojich predstáva."
„Dupľovka" spod Roháčov
Jaroslav Sloboda rád vyrába aj tradičnú oravskú píšťalu, známu ako „dvojačka". V minulosti sa používala v Zuberci. Oproti ostatným sa líši už na prvý pohľad. Nie je okrúhla, ale hranatá. Vyrába sa z jedného kusa dreva, najčastejšie z čerešňového, javorového alebo slivkového. „Je to jedinečný hudobný nástroj, ktorý na pohľad pôsobí jednoducho a umelecky. Píšťala má dve diery a sú v nej vlastne ukryté tri píšťaly. Aj preto mi oravská dupľovka učarovala."
Kým výroba „dupľovky" je namáhavá, zdobenie je jednoduché, pretože už samotné drevo má výraznú farbu a vzor.
Dielne pre deti
Výrobca píšťal a fujár často a rád odovzdávava svoje vedomosti o výrobe jednoduchých hudobnch nástrojoch deťom. „Majstri si zväčša chránia svoje tajomstvo a neradi sa oň delia," hovorí Jaroslav. „Ja, naopak, rád poradím každému, kto prejaví záujem, aby sa toto dedičstvo zachovalo pre nasledujúce generácie. Aby aj o sto rokov vedeli, čo je fujara, valaška, krpce alebo pekný trojprackový vybíjaný opasok."