HABOVKA. Pečenie chleba troma spôsobmi, moderný tanec, ale i zábava v minulosti, vyučovanie po novom, aj s tabuľkami a trstenicou. Takto vyzeral projekt, s ktorým habovskí školáci predstavujú svetu. V silnej konkurencii európskych škôl uspeli a postúpili do celosvetového finále.
Chlieb, tanec aj učenie
Cieľom projektu učiteliek Márie Jurinovej a Adriany Kovalčíkovej bolo porovnať život v minulosti a v súčasnosti. Deti si pritom vybrané úlohy neskúšali len teoreticky, ale aj prakticky. Projekt bol rozdelený na tri časti. Prvá patrila chlebu. „Najskôr sme boli v krojoch v Múzeu oravskej dediny, deti piekli chlieb tak, ako sa pekával kedysi. Potom sme piekli pečivo a chlieb, ba i plietli vianočky v zubereckej pekárni. A do tretice, keďže dnes už ľudia majú aj domáce pekárne, piekli sme moderne," povedala Adriana Kovalčíková.
Deti sa zážitkovému učeniu veľmi tešili. Už teraz sa tešia na ďalší projekt, ktorý pre ne učiteľky pripravia.
V druhej časti sa deti zabávali a tancovali. Moderné tance zvládli hneď, v skanzene ich základné kroky ľudového tanca naučila Daniela Žuffová. Deti nielen tancovali, niektoré z nich hrali aj na hudobných nástrojoch. Záverečnou časťou bolo vyučovanie. „Sedeli v starodávnej škole, báli sa trstenice, čítali latinsky, písali na tabuľky."
Stupne nedelili, ale spájali
Vyhlasovateľom súťaže bola počítačová spoločnosť, ktorá takýmto spôsobom vyhľadáva inovatívnych učiteľov a šikovných žiakov. Projekt musí obsahovať aj nové prvky informačno-komunikačných technológií. Hoci práce boli na Slovensku zaradzované do kategórií podľa typu a stupňov škôl, Habovčania zvolili netradičný postup. Úlohy robili dve triedy, druháci spolu so šiestakmi. „Našim zámerom bolo poukázať, že môže bez problémov spolupracovať prvý s druhým stupňom," povedali učiteľky. „Šiestaci boli radi, že môžu učiť mladších spolužiakov, mladší ich na oplátku ochotne počúvali."
Pri každej aktivite si deti všetko natáčali na video, nafotili množstvo záberov. Tie potom spracúvali do prezentácií, básní, strihali si videá a vytvárali vlastný film.
Finále na jeseň
V slovenskom kole porotcovia vybrali habovský projekt ako druhý najlepší zo všetkých prihlásených z druhého stupňa základných škôl. Postúpili do Berlína, kam s Máriou Jurinovou vycestovali ďalšie tri učiteľky z okolia Levíc. V konkurencii 65 projektov základných, stredných i rôznych odborných škôl Oravčanka ani len nepremýšľala, že by práve ten ich mohol byť úspešný. „Boli tam zaujímavé práce. Technická škola sa prezentovala robotmi, odevná predviedla históriu džínsov, baletná balet. Napokon sa však medzi ôsmimi najlepšími objavil aj naša, čo ma veľmi potešilo. Urobili sme dobre, že sme spolupracovali s ľuďmi, ktorí rozumejú svojej práci. Pomohli nám pekári, správca skanzenu, vedúca detského folklórneho súboru. Porotu zaujala aj samostatnosť žiakov."
Zo Slovenska postúpili Habovčania do celosvetového finále, ktoré bude tento rok v Kapskom meste. V ďalekej Afrike sa budú prezentovať na jeseň.