PUCOV. Statná štrnásťročná hnedá kobyla sa volá Mouse Houses. Kým prišla do Pucova, spokojne sa pásla v stáde 600 koní na istom texaskom ranči. Keď ju kúpil Dolnokubínčan Teo Havlík, odišla do Dallasu, kde strávila poldruha mesiaca v karanténe. Po dvanásťhodinovej ceste v oblakoch si ju v Amsterdame vyzdvihol nový majiteľ.
Vyše 1300 kilometrov z holandskej metropoly do dolnooravského Pucova zvládla žrebná kobyla bez problémov. Pár dní potom jej síce nechutilo žrať, ale nakoniec si zvykla. Pred mesiacom priviedla na svet žriebätko, ktorému dali meno Miško. Oficiálne meno Michael bude mať iba v pase.
Z bezpečia teplej stajne sa Miškovi spočiatku nechcelo.
Havlík: Trpím „koňózou"
Dolnokubínsky podnikateľ chová kone 10 rokov. Najlepšie sa cíti s klobúkom na hlave a v kovbojských čižmách. S úsmevom hovorí, že trpí diagnózou zvanou „koňóza". Má osem koní, z toho šesť kobýl a dvoch malých žrebcov: spomínaného Miška a o čosi staršieho Palčeka. Jedna kobyla čaká na pripustenie na texaských pastvinách. Všetky zvieratá majú čip s GPS.
„Američania nemajú zlé kone. Tie zastrelia a dajú do klobás," hovorí Teo s nadsázkou. „Potomkov Joea Hancocka (1923), ktorý je od roku 1992 v sieni slávy americkej asociácie quarterov, nemá v okruhu 2500 kilometrov nikto. Otec jednej z mojich kobýl zarobil za život 38 miliónov dolárov. A to ani zďaleka nekončí."
Prvý váhavý pokus o poklus vedľa mamy.
Nezhodí vás
Americký dobytkársky kôň vznikol krížením španielskych a anglických koní. Za svoje meno vďačí úspechom v dostihoch Quarter of mile, čo v preklade znamená štvrť míle. Tieto kone boli výnimočné tým, že dokázali dobehnúť utekajúci dobytok a zahnať ho späť ku stádu. Dnes najrozšírenejšie plemeno na svete sa delí na dva základné typy: dobytkársky a dostihový.
Okrem práce na farmách sa hodí na ródeo, westernové preteky i na rekreačné jazdenie. „Má dobrú povahu, nekope, ani nehryzie. Nemôže sa stať, že vás zhodí kdesi v lese a my vás budeme tri dni hľadať," hovorí Teo Havlík. Ak sa na svet najradšej pozeráte z konského sedla, quarter, alebo ak chcete „štvrťkár", vraj bude pre vás ideálnym spoločníkom.
V Pucove majú kone len dočasný domov. Majiteľ pokukuje po 14-hektárovom pozemku vo Veličnej, kde by chcel postaviť westernový ranč.