DOLNÝ KUBÍN. Valaška ako pracovný a obradný nástroj upadla do zabudnutia. Má už len symbolickú funkciu. Napriek tomu na Orave žije človek, ktorý tradíciu valašiek stále pripomína. Štefan Priesol ich totiž vyrába.
Poriadne valašky vyrobil aj pre synov
K výrobe valašiek Štefan prvý raz pričuchol v mladosti. Jeho ujček bol umelecký rezbár. Okrem huslí a drevených reťazí vyrábal aj valašky. Mladého synovca oslovil, či by mu s nimi nepomohol. „Zaúčal som sa u jedného majstra v Martine. Ujo robil drevené rukoväte, ja som mal na starosti kovové časti," spomína zručný Dolnokubínčan.
Ako sústružník mal k manuálnym prácam vždy blízko. Že ho ale napokon „chytí" práve zhotovovanie valašiek, netušil. Niekdajšiu neodmysliteľnú výbavu zbojníkov vyrába vo voľnom čase. Valašky končia u kamarátov a známych. „Jednu som daroval do až Švajčiarska, ďalšia je v Amerike."
Valašky sa robili zo slivky
Valaška sa skladá z drevenej a kovovej časti. Rukoväte sa v minulosti robili zo slivkového dreva, toho je však dnes málo. Výrobca si pochvaľuje aj bukové, javorové alebo jaseňové drevo.
Kovové časti kedysi kovali dedinskí kováči zo železa, alebo ich odlievali z iných kovov zámočníci. Teraz Štefan kupuje už hotové odliatky, prevažne z antikoru. Odliatok opracuje a preleští. Rúčku morí v tmavej farbe a lakuje. Ornamenty do kovu gravíruje, do dreva ich vyrezáva. „Inšpirujem sa obrázkami z kníh, inšpirujem sa najmä ľudovými motívmi," hovorí Štefan Priesol.
Majster valaškár drží v ruke najstaršiu valašku zo svojej zbierky. Pochádza z roku 1867.
Rúčka valašky sa dá zdobiť aj vbíjaním cvokov. Medzi majstrovské techniky zdobenia rukovätí patrí vkladanie mosadzných pásikov.
Väčšina Štefanových valašiek nemá len dekoratívnu funkciu. Sú použiteľné i ako pracovný nástroj. Ale len pre mužov. Štefan by totiž žene valašku nedal. „Ešte by nás ňou bili. Radšej dostať výprask valčekom ako valaškou," vtipkuje.
O valaškách
Valaška sa v minulosti používala ako zbraň, palica na chodenie alebo pracovný nástroj. Používali ju najmä pastieri. Kovové valašky nosievali bačovia, pre ktorých boli spolu s klobúkom a opaskom znakom hodnosti. Celodrevené valašky používali honelníci. Na zdobenie valašiek vplývala zbojnícka tradícia. Spočiatku sa vo výzdobe objavovali jednoduché geometrické tvary. Neskôr sa k nim pridali rastlinné motívy a výjavy zo života. Valaška je zaradená do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.