HRUŠTÍN. Pre oko laika len zaujímavý pohľad, pre oko odborníka obraz úrovne chovateľských výsledkov oravských poľovníkov. To sú dve odlišné stránky výstavy trofejí zveri, ulovenej na Orave v roku 2009, ktorá prebiehala od stredy 17. marca do nedele 21. marca v Hruštíne.
Baribal z Kanady
„Na spestrenie výstavy sme pripravili panel s trofejami, ktoré nepochádzajú z Oravy, no dokážu zaujať poľovníkov i laikov," predstavil nám časť dočasnej expozície Ján Rabčan, poľovný hospodár Poľovníckeho združenia Hruštín. „Na Slovensku len tak ľahko nevidieť napríklad trofej kamzíka či jeleňa sika. Kamzík je u nás celoročne chránený, tento pochádza z českých Jeseníkov. Od našich západných susedov máme aj trofej jeleňa sika, ktorý je v Čechách síce nepôvodný druh, no na chov a u poľovníkov stále obľúbenejší."
Za pohľad stála aj mohutná kožušina z „čaučeskovho" medveďa hnedého z Rumunska, ale aj čierna kožušina kanadského medveďa baribala, preparované líšky, tetrovy, rys i slovenský medveď hnedý.
Tri zlaté trofeje
Oravskí poľovníci hneď po otvorení výstavy reagovali pre nich typicky: nepriťahovali ich rarity, tie si nechali „napotom", v prvom rade zamierili k panelom s vystavenými srnčími a jeleními trofejami. S katalógom v ruke zisťovali, v ktorom okrese aké trofeje ulovili členovia iných poľovníckych združení a spolkov. Medzi minuloročnými trofejami boli tri zlaté. Trofej z dvanásťročného jeleňa za zenitom chovnosti z revíru OO TANAP obodovala hodnotiteľská komisia 211,45 bodmi, čo znamenalo zlato pre lovca Michala Gazdu. Zlaté srnčie trofeje pochádzajú z revírov PZ Holica Leštiny a PZ Grúň Kňažia, úspešnými strelcami boli Miloš Murina a Jozef Kostúrik.
Fotogalériu k článku nájdete tu.
Srnce sa lepšia
Z výkladu Jána Rabčana sme sa dozvedeli viacero zaujímavostí - ako sa zo zhodov dá posúdiť zdravotný stav jeleňa, dokonca ja to, o aké stromy si obíjal lyko z parožia, či mal v tom-ktorom ročnom období dostatok stravy akej kvality...
„Poľovníctvo nie je len o love, ako si veľká časť laickej verejnosti myslí," dodal poľovný hospodár. „Naslovovzatí poľovníci - netvrdím, že sú takí všetci - veľa svojho voľného času venujú obchôdzkam revíru a starostlivosti o zver. Len ak sa o ňu dobre starajú, majú aj čo loviť. Na Orave sa v ostatných rokoch výrazne zlepšil stav silných srncov. Srnčia zver začína byť opäť ozajstnou ozdobou oravských lesov, čo nemožno povedať o jeleňoch. S tými je to v lesoch nášho regiónu už slabšie."
Zdravá a fyzicky silná zver v revíroch je vždy výsledkom dlhodobej kvalitnej starostlivosti, cieleného chovu a prísne selektovaného odstrelu.
Spoločná komora nebude
Nový zákon o poľovníctve bol príčinou januárového vzniku Slovenskej poľovníckej komory. Z Oravy je v jej orgánoch iba Jozef Herud, predseda PZ Oravská Polhora. Podľa jeho slov by sa oravskí poľovníci, doteraz združení v troch okresných organizáciách, mali združiť do jednej regionálnej komory. Podobný názor mali ak okresní predsedovia František Bolek (Námestovo) a Miroslav Pavčo (Tvrdošín). Zámer zjednotiť oravských poľovníkov nevyšiel, pretože OKO PZ Dolný Kubín, vedená Jánom Rešutíkom, si 19. februára založila vlastnú okresnú poľovnícku komoru.