Utorok, 30. máj, 2023 | Meniny má Ferdinand

Nie nové autá a domy, ale zdravie blízkych je prvoradé

Už ako malé dieťa Jana Vilmonová vedela, že raz bude pomáhať chorým deťom. Pri nástupe na detskú onkológiu však zostala šokovaná. Zaskočili ju utrpenie, smútok, beznádej.

O Lucka sa Jana starala dlho, nielen v nemocnici, ale aj doma. Napriek snahe všetkých okolo chlapček napokon svoj boj o život prehral.O Lucka sa Jana starala dlho, nielen v nemocnici, ale aj doma. Napriek snahe všetkých okolo chlapček napokon svoj boj o život prehral. (Zdroj: ARCHÍV (JV))

Už ako malé dieťa Jana Vilmonová vedela, že raz bude pomáhať chorým deťom tak, ako trstenské sestričky pomáhali jej. Pri nástupe na detskú onkológiu však zostala šokovaná. Zaskočilo ju utrpenie, smútok, beznádej. Vydržala. A neľutuje.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

TVRDOŠÍN. Roky pracuje v nemocnici, na oddelení, kde je dôvod na úsmev veľmi vzácny. Zvyknúť si na trpiace, umierajúce deti s drsným nálezom - zhubný nádor - a ešte drsnejšou diagnózou je ťažké, mnohokrát takmer nemožné. Tvrdošínčanka Jana Vilmonová, rodená Hvolková, však svoje rozhodnutie pracovať na oddelení detskej onkológie a hematológie DFN v Košiciach neľutuje. Ako sama tvrdí, táto ťažká práca jej zmenila celý život. Onkologickí pacienti však nepotrebujú len pomoc lekárov a sestier, ale aj pomoc zvonka.

SkryťVypnúť reklamu

Detstvo prežila v nemocnici

Jana Vilmonová sa narodila v Tvrdošíne, no s rodinou už roky žije v Košiciach. Ešte ako dieťa snívala o tom, že raz bude pomáhať chorým deťom tak, ako jej pomáhali sestričky v trstenskej nemocnici.

„Ako dieťa som bola aj s mojou mladšou sestrou často hospitalizovaná v trstenskej nemocnici na detskom oddelení. Častý pobyt na oddelení a odlúčenie od rodiny vo mne zanechali silné zážitky. V podvedomí mi zostalo správanie celého zdravotného tímu na oddelení. Všetky sestričky boli ku mne vždy milé, láskavé, pomáhali mi zvládať chvíle strachu, smútku aj bolesti. Stali sa mojimi kamarátkami, obdivovala som ich, akú majú vždy dobrú náladu, napriek svojej náročnej práci," spomína Janka na svoje detské stretnutia s nemocnicami. Už vtedy sa malá pacientka rozhodla - až raz bude veľká, aj ona chce byť ako „ony". Pomáhať plačúcim deťom odlúčeným od mamy, zbaviť ich strachu a bolesti.

SkryťVypnúť reklamu

Z "detského tábora" do tvrdej reality

Jankin sen sa o niekoľko rokov stal skutočnosťou. Zmaturovala na zdravotníckej škole, stala sa detskou sestrou. Po maturite sa na pár mesiacov zamestnala v trstenskej nemocnici.

„Moje sestričky, ktoré sa o mňa v detstve starali, sa zrazu stali mojimi kolegyňami." Osud však chcel inak. Z rodnej Oravy Janka odišla na východ Slovenska, kde sa v Košiciach zamestnala na novom oddelení detskej onkológie.

Práca na detskom oddelení v Trstenej a v Košiciach sa podľa sestričky z Oravy nedala porovnávať. Oproti detskej onkológii v Košiciach bola práca v Trstenej "detským táborom". „Toľko bolesti, smútku, utrpenia a beznádeje, čo musia prežiť deti postihnuté nádorovým ochorením, len tak nevidíte. Keď ma vedúca sestra na začiatku sprevádzala mojím novým pracoviskom, videla som detičky s holými hlavičkami a viditeľnými nádormi. Položila som si otázku: Panebože, kde som sa to dostala? Tu nezostanem, ja to psychicky nezvládnem. Sediac pri postieľke držiac za ruku osemročné zomierajúce dievčatko s leukémiou som chcela so všetkým skončiť a utiecť," rozpráva detská sestra.

SkryťVypnúť reklamu

Vydržala a nikdy neoľutovala

Neskončila, neutiekla. Vydržala prvý mesiac, druhý, prešiel rok, dva, tri, desať, dvadsať. Na začiatku ju pri ťažko chorých deťoch držala spomienka na "jej" obetavé sestry z Trstenej. Počas uplynulých 25 rokov odišla z práce len počas materskej dovolenky. Po narodení syna prišla ďalšia kríza, naspäť sa už vrátiť nechcela. Niežeby nechcela ďalej deťom pomáhať, premohol ju strach. „Bála som sa, že na svojom zdravom synovi budem vidieť choroby a utrpenie svojich pacientov," hovorí Janka.

Vtedy ju od odchodu odhovoril bývalý primár. Jej nadriadený bol presvedčený, že na toto oddelenie patrí, že nesmie odísť. Zostala až dodnes a vraj svoje rozhodnutie nikdy neoľutovala. Aj keď práca zdravotnej sestry na oddelení detskej onkológie je neskutočne náročná, najmä na psychiku. „Vytvárajú sa tu vzťahy medzi sestrami, deťmi a ich rodičmi. Sú to vzťahy veľmi blízke, ťažko identifikovateľné. Cítiť s trpiacim a riadiť sa pri tom krutou pravdou, ktorú poznáte, si vyžaduje obrovskú dávku empatie. A práve taká empatia sa vryla hlboko do môjho vnútra, keď som sa dozvedela, že Luckovi sa znovu vrátil nádor na mozgu. Jeho rodičia robili všetko možné aj nemožné, aby ho zachránili. Pomáhala som Luckovi a jeho rodičom ako som len vedela, starala som sa o neho aj doma, až do jeho konca. Bohužiaľ, boj sme prehrali," rozpráva Janka o tienistej stránke svojej práce.

Práca zmenila jej pohľad na život

Aj napriek ťažkým príbehom chorých, v najhoršom prípade umierajúcich detí, o ktoré sa celé mesiace stará, by Janka prácu nemenila. Vníma ju totiž ako poslanie, na ktoré bola predurčená. „Táto práca zmenila môj pohľad na život. Môj rebríček hodnôt je úplne iný, ako pred nástupom na oddelenie. Uvedomujem si, že vôbec nie je dôležité, či máš najnovší model auta, či máš chatu, dom, či má niekto na účte milióny a ja len bežnú výplatu. Najväčšie bohatstvo je pre mňa zdravie mojich najbližších."

Pred tromi rokmi pani Jana pri jednej z prechádzok mestom navštívila banku. Zo svojho účtu zadala trvalý príkaz v prospech účtu Dobrý anjel. „Pred tromi rokmi som sa počas vianočných sviatkov túlala po meste a premýšľala o mojich pacientoch. Spomenula som si na moju mamu, ako sa o nás musela báť, keď sme boli so sestrou choré. Do nemocnice za nami chodila každý deň. Vychovala sedem detí. Vtedy neboli žiadne nadácie a napriek tomu to zvládla," rozpráva Jana. Odvtedy pravidelne prispieva rodinám onkologicky chorých detí. O takýchto ľuďoch nepotrebuje čítať, počuť, dokáže ich pochopiť vďaka svojej práci. Okrem toho má aj skúsenosti z rodiny, na zhubný nádor jej zomrel veľmi blízky človek.

Vyliečených detí pribúda

Po 25 rokoch, čo pani Jana pôsobí na onkologickom oddelení, sa veľa zmenilo. Kým na začiatku sa podarilo zachrániť 5 - 10% malých pacientov, dnes má nádej až 80 - 90% z nich. Aj vďaka tomu sa podľa Oravčanky dá na ťažkú prácu zvyknúť.

„Po rokoch ma napĺňa pocit uspokojenia, že pomáham ľuďom v ťažkých chvíľach, že spolu plačeme, smejeme sa, spolu trpíme a prežívame ich trápenie. Deti to cítia, vedia, že majú pri sebe človeka, ktorý ich chápe. V minulosti bola rakovina takmer beznádejný prípad. Dnes sú však výsledky liečby u onkologických detských pacientov oveľa lepšie ako u dospelých. Dnes sme v liečbe dosiahli také úspechy, že bývalí pacienti, s ktorými sme neraz plakali, nám posielajú maturitné a promočné oznámenia, svadobné oznámenia, fotky svojich detí. To človeka teší. Viera v akejkoľvek podobe mi dáva silu. Som vďačná za každé ráno, keď sa prebudím, za každý večer, keď môžem ísť spať. Vďačná za život, ktorý mi dala mama, aby som sa stala tým, čím som."

Pomôcť môžete aj vy

Na pomoc chorým deťom pripravili pracovníci Oddelenia detskej onkológie a hematológie v Košiciach tento rok viacero projektov a finančných zbierok. Ich prostredníctvom chcú získať peniaze na vyšetrenia a registráciu nových darcov kostnej drene. „Veríme, že v duchu hesla Spoločnosti detskej onkológie Košice - My musíme veriť, vy môžete pomôcť - sa nám podarí získať nových potenciálnych darcov a spoločne pomôžeme zvýšiť šance onkologických pacientov na vyliečenie," vyjadrila nádej na nových darcov Jana.

Hoci dnes je v evidencii množstvo darcov, podľa odborníkov z nich dokážu nájsť darcov len pre maximálne 20 % pacientov. Aj preto sa rôznymi cestami snažia nájsť stále nových a nových darcov. Dobrovoľníkov nie je málo, najväčšou prekážkou je však finančná náročnosť registrácie darcu. A preto spustili projekt Dreň pre detskú onkológiu. Tento mesiac ho odštartovali verejnými zbierkami dobrovoľných príspevkov v Prešove, Michalovciach, v Tvrdošíne, pokračovať budú zbierkami v Košiciach, predajom a dražbou výrobkov od malých onkologických pacientov a ich priateľov. Darcovia môžu prispieť bankovým prevodom na účet SDOK alebo poštovou poukážkou.

Najčítanejšie na My Orava

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
  3. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
  4. V Bratislave sa koná Globsec
  5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  6. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
  7. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
  8. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
  1. Ako správne napúšťať bazén
  2. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  3. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
  4. Život je moc krátky, aby ste ho prekosili
  5. Kto stretne legendárneho Ronalda?
  6. Modrovlasý gamer Michal: Tu sú moje tipy pre Digitálneho žiaka
  7. V Bratislave sa koná Globsec
  8. Vyhrajte elektrokolobežku SENCOR s tipom od Romana!
  1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 10 202
  2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 887
  3. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 383
  4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 102
  5. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 496
  6. Viete, prečo existuje hmyz? Vďačíme mu za jedlo aj čistý vzduch 2 204
  7. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 025
  8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 1 908

Blogy SME

  1. Samuel Ivančák: 80 rokov života s hudbou. Peter Lipa jubiluje
  2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana
  3. Martin Borecky: Život je Fajn - Časť piata
  4. Lukáš Čelinák: Klesajúca životná úroveň – ako oslobodiť ľudí závislých od populistických politík?
  5. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné.
  6. Víťazoslav Würschner: Dobro národa je najvyšším zákonom
  7. Jozef Varga: Krkavci / 10. /
  8. Marek Mačuha: O zákaze spaľovacích motorov
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 609
  2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 880
  3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 402
  4. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 18 250
  5. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 8 921
  6. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 451
  7. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 5 731
  8. Ján Valchár: Russkij korábľ pošól naChurs 4 922
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Areál SPA & AQUAPARK leží na okraji krásneho kúpeľného parku v Turčianskych Tepliciach. Mesto sa nachádza v Turčianskej kotline medzi Malou a Veľkou Fatrou, v srdci Slovenska.


Teraz
Z túry KST Orava v Malej Fatre.

Podujatia, turistické akcie, kiná, múzeá aj výstavy.


3 h
Termín dokončenia obchvatu Tvrdošína aj konečnú cenu diela sprevádzajú nejasnosti.

Regiónom sa šíria fámy o zastavení výstavby.


TASR 4 h
Kapitán Sihelného Vladimír Bieľak síce pomohol svojmu tímu vrátiť sa do zápasu, ale napokon boli šťastnejší domáci.

V najnižšej oravskej súťaži sú na programe už iba dve hracie kolá.


8 h

Blogy SME

  1. Samuel Ivančák: 80 rokov života s hudbou. Peter Lipa jubiluje
  2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana
  3. Martin Borecky: Život je Fajn - Časť piata
  4. Lukáš Čelinák: Klesajúca životná úroveň – ako oslobodiť ľudí závislých od populistických politík?
  5. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné.
  6. Víťazoslav Würschner: Dobro národa je najvyšším zákonom
  7. Jozef Varga: Krkavci / 10. /
  8. Marek Mačuha: O zákaze spaľovacích motorov
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 609
  2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 880
  3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 402
  4. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 18 250
  5. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 8 921
  6. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 451
  7. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 5 731
  8. Ján Valchár: Russkij korábľ pošól naChurs 4 922
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu