TRSTENÁ. V Trstenej by malo najneskôr do dvoch rokov pribudnúť 160 miest pre dôchodcov. Dve spoločnosti pripravujú výstavbu dvoch domovov sociálnych služieb. V súčasnosti je v meste len jeden domov, ktorý spravuje Spišská katolícka charita.
Nové miesta pre dôchodcov
Výstavba jedného domova sociálnych služieb je pripravená v areáli OVP Orava. Investor o svojom zámere informoval mestské zastupiteľstvo už pred viac než rokom. Druhý domov dôchodcov by chcel nový majiteľ vytvoriť v niekdajšom penzióne Pod Hálečkovou. Penzión pred časom odkúpila spoločnosť z Novote. Nezisková organizácia Seniorum ho plánuje zrekonštruovať a vytvoriť v ňom miesto pre 100 dôchodcov. „Obidve spoločnosti majú hotovú projektovú dokumentáciu, v obidvoch prípadoch prebieha stavebné konanie a prípravné práce na realizáciu zámerov," uviedol primátor Jozef Ďubjak.
Zástupcovia spoločnosti Seniorum informovali poslancov a primátora, že projekt zrealizujú, ak uspejú so žiadosťou o získanie financií z fondov EÚ.
Ak by sa podarilo zrealizovať zámery oboch spoločností, v meste by najneskôr do roku 2012 pribudli dva DSS a v nich 160 miest pre dôchodcov. Pri plnej prevádzke domovov by v nich našlo prácu 60 až 70 ľudí.
Vyberať by si mali samosprávy
Otvorením nových domovov dôchodcov by sa v meste podľa primátora vytvorili veľmi dobré podmienky, aby mohli starkí z mesta a okolia dožiť svoj život v domácom prostredí, s kvalitnou starostlivosťou. V súčasnosti je však najväčší problém v tom, že obce musia zaradiť ľudí, odkázaných na sociálnu starostlivosť, prednostne do štátnych zariadení. Dva pripravované domovy by však spadali do skupiny neverejných poskytovateľov sociálnej starostlivosti.
„Primátori a starostovia chcú v rámci nového zákona o sociálnych službách docieliť, aby mohli sami rozhodnúť o tom, komu bude sociálna služba poskytnutá a kde bude žiadateľ umiestnený," poznamenal primátor. „Tak by to bolo správne, pretože samosprávy cez svojich poslancov a sociálne komisie najlepšie poznajú štruktúru obyvateľstva i sociálne zázemie svojich občanov. Najlepšie dokážu posúdiť, či žiadateľ spĺňa všetky predpoklady na poskytnutie služby."
Jozef Ďubjak súčasne dodal, že dopady zákona o sociálnych službách začnú obce a mestá naplno pociťovať až v roku 2013. Dovtedy však musia doriešiť viacero legislatívnych opatrení. „V medziach zákona budeme vytvárať sociálne podmienky pre ľudí, aby prežili peknú starobu a aby sa o nich mesto postaralo v situácii, keď sa o nich nebude mať kto iný postarať."