Zatiaľ čo sa väčšina mladých ľudí stráni práci v poľnohospodárstve, mladý gazda z Medzibrodia ide za svojím snom o veľkej kravskej farme na ekologické mäso.
MEDZIBRODIE NAD ORAVOU. Slovné spojenie „podnikanie v poľnohospodárstve" vyvoláva u väčšiny Slovákov úsmev na perách. Možno i ľútosť. Keď to navyše povie mladý, 26-ročný muž, ktorý sa venuje gazdovaniu, znie to až neuveriteľne.
Nechce to, čo väčšina
Väčšina rovesníkov Petra Šaligu sníva o dobrom pracovnom mieste, kde sa veľa nenarobí, ale zarobí, drahom aute či luxusnej dovolenke v exotickej krajine. Vstávať denne ku kravám, zaobstarávať im krmivo, pomáhať teliatkam na svet - to je pre nich predstava života našich predkov v minulosti. A predsa. Peter vo svojich 26 rokoch gazduje a túži vybudovať kravskú farmu, ktorá bude vychýrená široko ďaleko svojím kvalitným ekologickým mäsom.
Venujú sa ekologickému poľnohospodárstvu
Podnikať v dnešnej dobe na Slovensku v poľnohospodárstve je ťažké. Drobní gazdovia nepociťujú od štátu žiadnu podporu. Získať peniaze z fondov je takmer nemožné a tak, ak chcú investovať a rásť, upisujú sa bankám.
Peter však má trpezlivosť. Farmu v Medzibrodí chce budovať postupne, bez vidiny rýchleho zárobku. „Verím, že sa nám to podarí doviesť do zdarného konca a gazdovanie nás uživí ako každé iné zamestnanie," nádeja sa mladý gazda.
V súčasnosti chová spolu s otcom a o rok starším bratom zhruba sedemdesiat kusov kráv. Venujú sa ekologickému poľnohospodárstvu, to znamená, že mäso z ich kráv je tej najvyššej kvality. „Kŕmime ich len trávou a čistou prírodnými produktmi," prezrádza Peter. Stádo má navyše neustále voľný výbeh. V lete sa zvieratá pohybujú len pod holým nebom na pastvinách.
Gazdovia Šaligovci sa v súčasnosti starajú o sedemdesiat kráv.
Zdravý býk je plusom
V tomto období prichádzajú na svet malé teľatá. Gazdovia upriamujú pozornosť hlavne na to, aby kravy mali dostatok potravy a priviedli na svet zdravé potomstvo. Teliatka pobudnú vo svojom stáde do jesene, potom putujú na predaj do Talianska.
Plemeno, ktoré Šaligovci v Medzibrodí chovajú, patrí k objemovo najväčším. Majú tri a polročného, viac ako tonu vážiaceho plemenného býka, ktorého životným poslaním je len oplodňovať kravy a dostatočne žrať, aby mal na to dostatok síl.
Snom vyučeného stolára je vybudovať farmu na mäso a založiť na nej plemenný chov.
Mladí sa do poľnohospodárstva nehrnú
Šaligovskí chlapci boli ku gazdovaniu vedení odmalička. O hospodárstvo na dedine sa staral ich otec aj starý otec. „Najprv sme to mali ako koníček, teraz sa tomu venujeme naplno," hovorí Peter, ktorý ešte nenašiel vhodnú gazdinú. Človek musí mať podľa neho k takejto práci vzťah, inak ju nemôže robiť. „Viete, pre mnohých je to špinavá robota. Nepozná voľno a tá drina nie je finančne ohodnotená. Poľnohospodárstvo je raz také, možno aj preto sa do tejto oblasti mladí ľudia nehrnú," konštatuje Peter Šaliga.