TRSTENÁ. Minulotýždňového Snemu Združenia miest a obcí hornej Oravy sa zúčastnil aj riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru Dolný Kubín Jozef Púčik. Hornooravských starostov informoval o požiarovosti na Orave za minulý rok, o povinnostiach samospráv aj o možnosti žiadať techniku pre obecné hasičské zbory.
Príčina nejasná
Vlani hasiči na hornej Orave zasahovali pri 63 požiaroch, čo je o 12 menej ako v roku 2008. Škody sa vyšplhali až na 232 tisíc eur (7 mil. Sk), pričom najväčšie boli pri požiari v kamiónovej spoločnosti trstenského podnikateľa. Podľa riaditeľa sa dodnes nepodarilo určiť presnú príčinu rozsiahleho požiaru kamiónov.
„Príčina nebola jednoznačne objasnená. Jedna verzia je úmyselné založenie požiaru neznámym páchateľom. Druhou možnosťou je skrat na elektroinštalácii jedného z kamiónov. Majiteľovi spoločnosti vznikla škoda vo výške cca 150 tisíc eur (4,5 mil. Sk), čo predstavuje 2/3 škôd všetkých vlaňajších požiarov v tomto okrese," uviedol.
Najčastejšie minulý rok horelo v Tvrdošíne, hasiči tu museli zasahovať 33-krát. Väčšinou išlo o požiare veľkoobjemových kontajnerov.
V Tvrdošínskom okrese vlani pri požiari nezomrel žiaden človek, v Dolnokubínskom si plamene vyžiadali dve obete.
Nie je to len formalita
Samosprávy majú v rámci požiarnej prevencie zo zákona dve úlohy. Pravidelne musia pripravovať dokumentáciu ochrany pred požiarmi. Ako uviedol riaditeľ OR HaZZ, situácia v tomto smere je slušná. Zabezpečenie protipožiarnych preventívnych kontrol však podľa neho na obciach nefunguje tak, ako má.
„Vlani nebolo v hornooravských dedinách vydané ani jediné rozhodnutie o odstránení nedostatkov u občanov. Správne to funguje len v Trstenej. Zo skúsenosti vieme, že nie je možné, aby každá kontrola dopadla opakovane bez závad." Riaditeľ požiadal starostov, aby apelovali na preventivárov, nech sa tieto kontroly robia poctivo, nielen ako formalita.
Upchaté riečky
Jozef Púčik informoval starostov z okresu o možnosti žiadať peniaze na hasičské vybavenie a techniku. V súčasnosti sa pripravujú viaceré presuny techniky od profesionálov na obecné hasičské zbory. Každá samospráva, ktorá má záujem o nové vybavenie, však musí poslať písomnú žiadosť na krajské riaditeľstvo v Žiline.
V diskusii sa starostovia spolu s riaditeľom dotkli aj povodní, ktoré vlani sužovali hornooravské dediny. Primátor Jozef Ďubjak sa riaditeľa spýtal, či by hasičský zbor nemohol v rámci eurofondov žiadať peniaze aj na protipovodňové opatrenia. Jozef Púčik odvetil, že týmto smerom môžu žiadať peniaze len samotné obce. „Hlavné toky sú kontrolované a ukontrolovateľné. Najväčšie problémy páchajú malé, neregulované, neupravené potoky a riečky. Ľudia do nich vyhadzujú všetko možné. Niet sa teda čo čudovať, keď sa pri prudkých dažďoch prietok upchá a voda zaplaví všetko, čo je v okolí potoka," dodal riaditeľ.
Nepriaznivá povodňová situácia by sa vo viacerých prípadoch dala aspoň čiastočne vyriešiť reguláciou malých tokov. Tie má v správe Povodie Váhu, ktoré podľa starostov na regulácie zväčša nemá potrebné peniaze.