Nový vlastenecký zákon ukladá školám viacero povinností. Deti budú musieť každý pondelok počúvať slovenskú hymnu, v triedach bude visieť štátny znak, vlajka, text preambuly aj hymny. Nie všetci riaditelia sa však s povinným vlastenectvom stotožňujú.
TVRDOŠÍN, DOLNÝ KUBÍN, NÁMESTOVO. V parlamente prešiel vlastenecký zákon, podľa ktorého majú deti na školách povinne každý pondelok pred vyučovaním počúvať slovenskú hymnu. Okrem toho musí v každej triede visieť štátny znak, slovenská vlajka, text preambuly a štátnej hymny. Riaditelia oravských škôl sa na nový zákon pozerajú dosť skepticky. Podľa viacerých nebude výsledkom vynúteného počúvania hymny to, čo chcela vládna koalícia dosiahnuť.
Nemajú rozhlas, ani prehrávače
Dnes hymnu hrávajú v školských rozhlasoch zväčša na začiatku a na konci školského roka. Aj to len v niektorých školách. Podľa nového zákona, ktorý vstúpi do platnosti 1. apríla, by ju však mali deti počúvať 40-krát do roka. „Nový zákon budeme musieť rešpektovať. Vlastenectva je medzi žiakmi málo, no či sa dostane do ich povedomia hymnou a zástavami - neviem. Myslím si, že skôr nie," hovorí Katarína Števonková, riaditeľka ZŠ Martina Kukučína v Dolnom Kubíne.
V základnej škole v Pucove budú mať problém najmä s tým, ako slovenskú hymnu dostať do tried. Ako uviedla riaditeľka Daniela Hlbočanová, školský rozhlas nemajú, takže hymnu budú musieť prehrávať na prehrávačoch. No ani tie nemajú, najprv si ich budú musieť nakúpiť.
Je to správna cesta?
Podobný názor ako riaditelia z dolnej Oravy majú aj riaditelia z Námestovského okresu. „Na upevnenie vlastenectva uprednostňujeme iné formy, ako zákon. Myslíme si, že nič, čo je ľuďom „vnútené" formou zákona, nebýva prínosom," myslí si riaditeľka Strednej odbornej školy v Námestove Erika Šušková. „Skôr by sme uvítali, aby sa vlastenecké cítenie u žiakov dosiahlo cieleným vyučovaním na hodinách občianskej výchovy alebo v rámci iných predmetov."
S otázkou, ako sa im pozdáva vlastenecký zákon, sme oslovili aj vedenie jednej z najväčších základných škôl na Orave - v Zákamennom. Riaditeľ Emil Revaj je za to, aby sa vlastenectvo na školách posilnilo. „Neviem však, či práve táto cesta je najvhodnejšia. Podľa mňa to nejaký „obrovský" efekt nebude mať," skonštatoval. „Nie som zástanca tejto cesty, pretože zo skúseností viem, že to, čo je tvrdo nanútené, zvyčajne nedopadne dobre. Ak však nový zákon bude prínosom, budem len rád. Ako budú reagovať deti, ukáže čas."
Symboly plánovali dlhšie
Vedenie základnej školy v Trstenej už dlhšie zvažovalo, že do vchodov obidvoch budov umiestni štátne symboly. Podľa riaditeľky Mileny Smitkovej deti majú mať úctu k symbolom štátnosti i k štátu. Nechceli ich dávať do každej triedy, ale s touto časťou zákona súhlasia. Horšie to už riaditeľka vidí s pravidelným hraním hymny v školskom rozhlase. „Myslím, že to je príliš silené. Predpokladám, že žiaci to budú brať ako zábavu. Je skvelé, že ich chceme viesť k vlastenectvu, ale neviem, či je takáto násilná cesta správna. Nový zákon však budeme samozrejme rešpektovať," dodala riaditeľka.
Dodržať termín bude ťažké
Všetci oslovení riaditelia sa zhodli, že zariadiť všetko tak, aby od 1. apríla neporušovali zákon, bude takmer nemožné. V trstenskej škole majú funkčný rozhlas, takže s tým problém mať nebudú. Podľa Mileny Smitkovej však do konca marca určite nestihnú nakúpiť do každej triedy všetky štátne symboly. Podobne je to aj v ďalších obciach. Zákamenčania musia do apríla zariadiť 35 učebných tried, čo predstavuje aj nemalé finančné náklady. „Mám z toho obavy, myslím, že do apríla to nestihneme zariadiť tak, aby to bolo urobené kvalitne aj esteticky," dodal Revaj.
Problém s termínmi vidí aj riaditeľka námestovskej strednej školy. Podľa nej by sa to dalo stihnúť, no keďže nemajú peniaze nazvyš, museli by to robiť na úkor iných záležitostí. V škole nemajú ani školský rozhlas, takže ďalšie financie budú musieť investovať aj do nákupu prehrávačov. Aj Katarína Števonková zo školy v Dolnom Kubíne predpokladá, že do konca mesiaca sa im nepodarí zohnať slovenské vlajky do 35 tried.
Kontrolovať ich nebudú
Predkladatelia vlasteneckého zákona nestanovili pokuty za jeho porušovanie. Ako uviedol poslanec NR SR Rafael Rafaj, nepredpokladajú, že riaditeľ školy alebo učiteľ, ktorí majú byť vzormi pre deti, si dovolia zákon porušovať. Dodržiavanie nového zákona by mala kontrolovať Štátna školská inšpekcia. Podľa Jozefa Javoreka z tejto inštitúcie sa však nepripravujú žiadne celoplošné kontroly dodržiavania vlasteneckého zákona.
Autor: nk, ag, sm