NÁMESTOVO. Inšpektori Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) vykonali minulý rok 4 024 kontrol. Najviac kontrol - 1 351, vykonali inšpektori ochranných vôd. Uložili celkovo 321 pokút, čo predstavuje takmer 252 000 eur. V 346 prípadoch išlo o porušenie právnych predpisov, čo je viac ako štvrtina z vykonaných kontrol.
Najvyššia pokuta pre MBM-STAV
V roku 2009 uložili inšpektori ochrany vôd najvyššiu pokutu 13 609 eur spoločnosti MBM-STAV v Námestove. Pokutovali ich za vypúšťanie priemyselných odpadových vôd a vôd z povrchového odtoku bez povolenia orgánu štátnej vodnej správy a za nedovolené zaobchádzanie so škodlivými látkami, obzvlášť so škodlivými látkami v prevádzke Logistické centrum MTZ v Oravskej Jasenici.
Konateľ spoločnosti Marián Brontvaj nám povedal, že spoločnosť žiadnu právoplatnú pokutu neregistruje. „Udelená pokuta bola neoprávnená a je stiahnutá. Momentálne je celá situácia v správnom konaní." Iný názor zastáva SIŽP, kde sme informáciu overovali. „Správne konanie bolo ukončené a spomínaná pokuta nadobudla právoplatnosť 24. apríla 2009," povedal hovorca Michal Štefánek. Pokutu mala spoločnosť MBM-STAV uhradiť do 15 dní od nadobudnutia právoplatnosti. Zatiaľ ju ešte nezaplatila celú, ale podľa našich informácií má splátkový kalendár, ktorý si plní.
Druhou „pokutovanou" oravskou spoločnosťou je Mahle Engine Components Slovakia v Dolnom Kubíne. Pokutu 3441 eur dostala za vypúšťanie odpadových vôd v rozpore s povolením orgánu štátnej vodnej správy. So zástupcami spoločnosti sa nám do uzávierky nepodarilo skontaktovať. Zistili sme, že dolnokubínska spoločnosť však udelenú pokutu už zaplatila.
Mimoriadne zhoršenie vôd
V roku 2009 zaregistrovali inšpektori 101 prípadov mimoriadneho zhoršenia vôd. Najčastejšou príčinou ich vzniku, podobne ako v predchádzajúcich rokoch, bolo ľudské konanie a nevyhovujúci technický stav zariadenia a objektov, v ktorých sa zaobchádzalo s nebezpečnými látkami. V najväčšej miere sa na mimoriadnom zhoršení vôd podieľali aj teraz ropné látky.
Z 203 vykonaných kontrol zaobchádzania so škodlivými látkami zistili až v 140 prípadoch porušenie zákonného ustanovenia na ochranu akosti vôd. Podľa informácií SIŽP pretrváva neuspokojivý stav žúmp a skladovacích plôch na uskladňovanie hospodárskych hnojív a zachytávanie silážnych štiav.
Ďalších 143 kontrol bolo zameraných na nakladanie s vodami a prevádzku i účinnosť čistiarní odpadových vôd. V 43 percentách odobratých vzoriek zistili prekročenie povolených ukazovateľov znečistenia. Najlepšie dopadlo 13 kontrol dodržiavania zákona o chemických látkach a chemických prípravkoch, pri ktorých sa nezistilo žiadne porušenie právnych predpisov.
Všetky pokuty sú príjmom Environmentálneho fondu a spätne sa vracajú do oblasti životného prostredia.