HORNÁ LEHOTA. Družstvo v Hornej Lehote oslavuje päťdesiate narodeniny. Aj keď spoločenstvu vlani hrozil zánik pre finančné problémy, ustálo to. Vďaka súdržnosti kolektívu.
Ustáli to
Minulý rok bol pre hornolehotské družstvo najkritickejší za jeho päťdesiatročnú históriu. Kríza výrazne postihla výrobcov mlieka, ktorého cena rapídne klesla. „Na každom litri mlieka sme mali stratu zhruba štyri koruny. Za vlaňajší rok sme prišli v starej mene o 3,9 milióna korún. Hrozilo nám, že neprežijeme," hovorí predsedníčka Božena Horňáková.
Podielnici sa však nevzdali. Prijali viaceré šetriace opatrenia. Ľuďom museli siahnuť na prémie. Družstevníci s tým súhlasili, len aby si zachovali prácu. Najhoršie obdobie prišlo v júni a nasledujúcich dvoch mesiacoch. Družstvo nemalo na výplaty. „Zvolali sme schôdzu a dohodli sme sa, že sa na mzdy poskladáme. Všetci - od členov predstavenstva až po radových zamestnancov. Podarilo sa nám nahromadiť cez pol milióna korún. To bola čiastka, ktorá vystačila na dva mesiace výplat. Pomohlo nám to prežiť najhoršie časy," pripomína skúšku ohňom Božena Horňáková.
Družstvo sa v zmluve s pracovníkmi zaviazalo, že požičané peniaze im vráti s päťpercentným úrokom najneskôr do konca tohto roka.
Družstvo sa zameriava na produkciu mlieka. Má takmer 400 kusov dobytka.
Éra zemiakov je späť
Družstvo v Hornej Lehote sa zameriava na produkciu mlieka. Najviac kravského produktu dodáva do Liptovských mliekární. Denne predá od päťsto do tisíc litrov mlieka.
Od svojho vzniku sa poľnohospodárske združenie zameriava na pestovanie zemiakov. Z pôvodných šesťdesiat hektárov zemiakovísk spravuje v súčasnosti len osem. „Rozmýšľali sme už, že s pestovaním zemiakov skončíme. Dosluhuje nám aj technológia na triedenie. No naše zemiaky začali ľuďom opäť chutiť. Je po nich veľký dopyt. Po minulé roky sme museli ich cenu znižovať, pretože odberatelia chodili kupovať zemiaky do Poľska. Tento rok sa ale karta obrátila," rozpráva predsedníčka, ktorá v družstve začínala pred 46 rokmi ako účtovníčka. Uvažuje, že tento rok družstevníci nasadia o niekoľko hektárov zemiakov viac. Verí, že sláva hornolehotských zemiakov sa opäť vráti.
Fotogalériu k článku nájdete tu.
Družstvo bolo v minulosti známe i pestovaním kapusty a chovom plemenných býkov, ktoré získali niekoľko ocenení. V súčasnej dobe má na konte tri vyznamenania za chov pinzgauského dobytka. Zaujímavosťou je, že družstvo malo za päťdesiat rokov existencie len troch predsedov - Františka Chomisteka, Milana Harmaniaka a súčasnú predsedníčku Boženu Horňákovú.
Poľnohospodárske družstvo zamestnáva 21 ľudí, prevažne miestnych Hornolehoťanov.
Montérky vymenili za obleky
Poľnohospodárske družstvo zamestnáva 21 ľudí. Sú medzi nimi prevažne miestni obyvatelia. Včera vymenili pracovné odevy za spoločenské šaty a do kultúrnej sály obecného úradu prišli spolu s bývalými zamestnancami osláviť päťdesiate výročie vzniku družstva. „Pozvali sme stotridsať hostí. Starší zaspomínajú, mladší si zatancujú a všetci sa, dúfam, dobre zabavia," povedala šéfka poľnohospodárskeho družstva.
Božena Horňáková je jednou z troch predsedníčok poľnohospodárskych družstiev na Orave. Okrem vedúcej funkcie zastáva aj miesto ekonómky. Ako jediná žena sa ocitla v ankete Agromagazínu o najlepšieho agromanažéra. Svojmu podniku želá do nasledujúcich rokov hlavne prosperitu a pracovitých, dobrých ľudí.
Oslava 50. výročia založenia družstva sa konala v priestoroch obecného úradu. Družstevníci sa zabávali do neskorého večera.