DOLNÝ KUBÍN. S dvomi novými prípadmi sa počet Oravcov chorých na prasaciu chrípku zvýšil na deväť.
Vírusom A (H1N1) sa naposledy nakazili ženy - 22-ročná Malatinčanka a 38-ročná dojčiaca matka z Hruštína. Hlavný regionálny hygienik Jozef Kereškéni potvrdil, že obidve pacientky sú mimo ohrozenia života.
Ľudia vakcínu nechcú
Na podporu očkovania proti novému typu chrípky sa dal zaočkovať aj riaditeľ Úradu verejného zdravotníctva v Dolnom Kubíne. Napriek tomu, že vakcíny sú od 5. februára dostupné pre všetkých obyvateľov, ľudia ich nechcú. „V médiách odzneli negatívne správy o vakcíne a to ľudí odradilo. Pritom očkovacia látka je bezpečná. Sám som sa dal zaočkovať. Nepocítil som žiadne nežiadúce účinky," hovorí Kereškéni.
Doteraz sa v oravskom regióne dalo zaočkovať proti pandemickej chrípke 120 ľudí, vrátane zdravotníkov.
Magistra Marianna Bošanská z lekárne na Brezovci povedala, že očkovaciu látku neobjednávali. „Nikto ju zatiaľ nepýtal, zákazníci o ňu nemajú záujem."
Podľa regionálneho hygienika majú ampulky s vakcínou aj v ambulanciách. Ak pacient prejaví záujem o očkovanie, jeho lekár mu očkovaciu látku Panenza môže ihneď pichnúť.
Pandémia nepodlieha sezóne
Pandemická vakcína je neživá očkovacia látka, ktorá obsahuje štiepený vírus obávanej chrípky. Pichá sa do svalu ramena, malým deťom do stehna. Nežiaduce účinky po očkovaní sú porovnateľné s nežiaducimi účinkami sezónnych chrípkových vakcín.
Hlavný hygienik Slovenskej republiky odporúča dať sa zaočkovať hlavne tehotným ženám, pacientom so závažnými ochoreniami, deťom od šiestich mesiacov života a osobám zabezpečujúcim zachovanie chodu hospodárstva a verejného života.
Pandémia chrípky nepodlieha sezónnosti. Riziko, že sa ňou človek nakazí, teda pretrváva počas celého roka.