Štúdium na gymnáziu, konzervatóriu či strednej odbornej škole (SOŠ) si môže vybrať 8993 žiakov základných škôl (ZŠ), ktorých plánujú v školskom roku 2010/2011 prijať stredné školy v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK).
ŽILINA. Žiaci mali podľa hovorkyne ŽSK Zuzany Muchovej v uplynulom školskom roku najväčší záujem o štúdium na Obchodnej akadémii Dušana Metoda Janotu v Čadci, na Spojenej škole v Ružomberku, v odbore Hotelová akadémia, na Gymnáziu na Veľkej Okružnej v Žiline a na Gymnáziu vo Vrútkach. "Na Orave bol najväčší záujem o štúdium na Spojenej škole v Námestove, ktorá pokračuje v tradícii kvalitného vzdelávania v odboroch Hotelová akadémia a Obchodná akadémia," uviedla Muchová. Dodala, že 68 škôl v pôsobnosti samosprávneho kraja navštevuje celkovo 35 242 žiakov.
V školskom roku 2010/2011 otvoria stredné školy nové študijné odbory ako manažér výroby a kontroly v automobilovom priemysle na SOŠ technickej v Čadci, na Spojenej škole v Nižnej a na SOŠ polytechnickej v Dolnom Kubíne.
"Žiakov v Liptove môže zaujať štúdium stylingu a marketingu na Spojenej škole v Ružomberku. SOŠ lesnícka v Liptovskom Hrádku, SOŠ rybárska v Mošovciach a SOŠ strojnícka v Kysuckom Novom Meste pripravia žiakov tiež na podnikanie pre rozvoj vidieka. S odborom logistika prichádzajú Stredná priemyselná škola v Martine a Spojená škola v Kysuckom Novom Meste, ktorá zároveň ponúka možnosť študovať i v ďalšom novom odbore informačné a sieťové technológie," uviedla Muchová. Riaditeľ SOŠ drevárskej v Krásne nad Kysucou Ján Palko pre TASR povedal, že do prvého ročníka plánujú prijať 186 žiakov na drevárske a nábytkárske odbory, stavbárske odbory a technológiu tvorby a ochrany životného prostredia. "Pracujeme intenzívne na tom, aby sme udržali aj učebné odbory, o ktoré zo strany žiakov nie je veľký záujem, ale o to viac sú žiadané na trhu práce. Konkrétne spomeniem maliara, lebo je to remeslo, ktoré je na trhu práce veľmi žiadané," konštatoval Palko.
Na základe spolupráce s úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny môže ŽSK podľa Muchovej konštatovať, že na trhu práce je najväčší dopyt po absolventoch škôl v profesiách kuchár, predavačka, murár, tesár, zámočník, obrábač kovov, obsluha CNC strojov, elektromechanik a zdravotná sestra. "Úrady práce v ŽSK tiež evidujú najnižší počet nezamestnaných absolventov študijných a učebných odborov polygrafia a médiá, aplikovaná chémia a učiteľstvo," uzavrela hovorkyňa ŽSK.