Piatok, 9. jún, 2023 | Meniny má Stanislava

Ľudovít si svoju perníkovú chalúpku vysníval

Maľoval už ako mládenec. Svojím umením ohúril aj manželku, s ktorou vychovávajú dve vlastné deti. Ďalšie dve si zobrali z detského domova, vraj „aby ich život nebol píliš ideálny". Ľudovít Rambala z Beňadova.

Rambalovci so svojimi deťmi bývajú v „rozprávkovom“ domčeku v Beňadove.Rambalovci so svojimi deťmi bývajú v „rozprávkovom“ domčeku v Beňadove. (Zdroj: ANNA GLUCHOVÁ)

BEŇADOVO. Dom Rambalovcov je neprehliadnuteľný. Podobá sa na perníkovú chalúpku, pri ktorej sa zastaví každý turista. Krásne upravené okolie svedčí o tom, že majitelia mu venujú množstvo času. „To aby sme zapadli do prírody a príliš ju neničili," vysvetľuje majiteľ domu, ktorý stojí tesne pod lesom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Očaril aj manželku

Domček Rambalovcov je veľmi útulný. Malé izbičky, neuveriteľné množstvo doplnkov, neopísateľné maľby na stenách, na nábytku, a to všetko z dielne majiteľa domu. Prevažujúce tóny zelenej a hnedej farby nútia človeka „uvelebiť" sa na gauč a relaxovať.

SkryťVypnúť reklamu

„To nám hovoria všetci, ktorí nás navštívia. Vraj si u nás dobre oddýchnu, čo nás, samozrejme, teší. Je to iný dom, ako majú ostatní. Cítime sa tu veľmi dobre, deti tiež, a to je podstatné," konštatuje Ľudovít Rambala.

To, že je Ľudovít šikovný, očarilo aj jeho manželku. „Keď sme sa spoznali, namaľoval mi obraz, inokedy mi zas zložil báseň. Imponovalo mi to. Som rada, že má takéto koníčky a jeho diela sa mi páčia. Takže nie som dobrý kritik, lebo nevidím nič škaredé alebo zlé," smeje sa.

maliarweb3.jpg

Kuchyňa Rambalovcov

Beňadovčan pri maľovaní oddychuje a relaxuje. Najradšej by sa svojej záľube venoval čo najviac, ale ako podotkla manželka: „Asi by sme z toho nevyžili..."

Tetrov skončil na dome

Inšpirácie Ľudo nečerpá zo žiadnych „externých" zdrojov. Nápady sa rodia postupne, až pri tvorbe diela. „Ten nápad vždy akosi príde. Napríklad nám chýbali v dome police a nejako sme ich nemohli doriešiť. Keď som bol v lese, našiel som skaly a urobil som police z nich. Potom som z podobných, ale menších skál vytvoril aj rám okolo obrazu, aby to trochu ladilo," ukazuje na bohaté slnečnice namaľované na plátne. Umelec najradšej maľuje krajinky a portréty anjelov alebo svätcov. Na stenách však vidieť, že ani kvety či zvieratá mu nie sú cudzie a dokáže ich autenticky stvárniť.

SkryťVypnúť reklamu

maliarweb1.jpg

„Zo začiatku som maľoval len kamarátom do pamätníkov," spomína. „Najviac sa mi páčil vták - tetrov. Je to krásny vták, páčia sa mi aj jeho vlastnosti. Deti chceli, aby som pomaľoval dom, tak som im vyhovel. Jedným z motívov na pričelí je práve tetrov, sám som bol prekvapený, ako pekne vyzerá."

Nechceli deti odlúčiť

Perníkovú chalúpku, ako dom ľudia v dedine bežne nazývajú, si Ľudo vysníval už dávno. Postavili ju viac-menej vlastnými rukami. Sú spokojní, pretože vďaka tomu majú všetko presne také, ako chceli. Ľudí vždy osloví vzhľad rodinného domu, ktorý zdobia prekrásne maľby. Nám však rodinka dovolila nahliadnuť aj do súkromia.

maliarweb2.jpg

Rambalovci vychovávajú štyri deti. Dve vlastné dcéry a dve deti z detského domova vychovávajú ako náhradní rodičia. „Pôvodne sme si chceli zobrať z domova jedno dieťa. Už sme sa mali sťahovať do domu, keď sme išli do detského domova v Banskej Bystrici, aby sme si ho doviedli domov. Keďže sme si mali vybrať z dvojčiat, museli sme sa rozhodnúť, či si zoberieme chlapca alebo dievča. Nakoniec sme si povedali, že už sme spolu dosť dlho a keby prišli ďalšie deti, museli by sme vychovať aj tie. Rozhodli sme sa preto, že dvojčatá nerozdelíme, zoberieme si obidve, aby sme potom stále nerozmýšľali, čo je s tým druhým. Vychovávame ich už šesť rokov a sme šťastní, že ich máme. Sú zdraví a krásni, čo viac si môžeme priať?" položí filozofickú otázku 39-ročný Beňadovčan.

SkryťVypnúť reklamu

Nechcú nič ideálne

„Zo začiatku sme si všimli, najmä na fotkách, že dvojičky sa vôbec nevedia smiať. Naše deti ich medzi seba veľmi dobre prijali." Niektorí známi sa Rambalovcom čudujú, ako môžu vychovávať „cudzie" deti. Čo keby deti museli odísť, hoci si rodina na ne už zvykla? „Takéto veci neriešime. Nemohli by sme žiť s pocitom, že sa máme ako páni sveta. To by bolo asi veľmi ideálne. Máme svoje dve dcéry a všetko, čo potrebujeme. Naše deti by vyrastali v blahobyte a iné v detskom domove. Nespoznajú tam, čo je rodina, láska, sú odkázané na smutný život, hoci materiálne môžu mať všetko potrebné. Preto sme chceli aj takýmto deťom umožniť, aby zažili rodinu. Našim štyrom deťom dávame všetko, čo môžeme. Hlavne pocit domova, rodiny a lásky. Keď budú chcieť ísť do sveta, vyprevadíme ich, keď sa vrátia, privítame ich. To je jednoducho život a musíme ho brať taký, aký je."

Obrazy skončili v Amerike

Šesťročný domček už niečo prežil. Je to poznať hneď po vstupe do izby. Na jednej strane moderné farby, maľby a množstvo obrazov, či do detailov premyslených nápadov je v protiklade so starodávnym nábytkom a dobovým zrkadlom. „Máme radi všetko pekné a ľúto nám je vyhodiť každú drobnosť. Keď sa niekomu niečo zapáči, povieme: zoberte si to," zhodujú sa manželia.

Množstvo diel Ľuda Rambalu skončilo u píbuzných, u priateľov a známych. Niektoré zdobia steny obecného úradu, ale aj príbytky ľudí, ktorí si maľby od Ľudovíta kúpili. Zopár diel skončilo aj v Amerike. Ich majiteľ si Beňadovčana „našiel" sám a prejavil záujem o jeho obrazy. Iní si môžu Ľudove diala kúpiť na jarmokoch alebo osloviť samotného umelca. „Ja maľujem pre radosť, nie pre peniaze. Kým mám prácu, nie som na to odkázaný," dodal Ľudo Rambala.

Najčítanejšie na My Orava

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
  3. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
  4. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
  5. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  6. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  7. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  8. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  1. Hráči získali päťtisíc eur a stretnú sa s Ronaldom
  2. Ojazdených elektromobilov je v SR 3x viac než pred covidom
  3. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
  4. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
  5. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  6. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  7. Super zábava, super deň
  8. Špecialisti na úspory sa zastavili v Prešove
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 15 764
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 7 645
  3. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 753
  4. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 771
  5. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 154
  6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 4 655
  7. Ako znížiť vysoký cholesterol? 4 597
  8. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 348

Blogy SME

  1. Lukáš Reich: Invázna armáda RF
  2. Marek Strapko: Pomalá smrť medzi smrtiacou vodou a vražednými raketami!
  3. Matej Galo: Vojnové zločiny Ruska a medzinárodná spravodlivosť
  4. Elena Antalová: Po voľbách "v súlade s úradným postupom" zakážu aj komisára Montalbana?
  5. Anna Miľanová: Nebojte sa ženy starnutia...
  6. Nikolas Kelemen: Potom povodeň: zlyhanie priehrady na Ukrajine spôsobuje viaceré tragédie
  7. Milan Brejcha: Môže úprimný katolík voliť Progresívne Slovensko? Pokojne áno.
  8. Vladimír Krátky: Fico liezol na Úrad vlády cez plot.
  1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 19 230
  2. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 10 161
  3. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 9 150
  4. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 820
  5. Vlasta Sedláková: Ako je to s naším štátnym dlhom? Je nižší ako za čias Fica a Pellegriniho. 6 027
  6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 402
  7. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 5 038
  8. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 855
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

V budove školského klubu je aj jedáleň.

Tento rok do prváckych lavíc zasadne 32 školákov.


6 h

Diskusiu vysielame naživo v utorok 13. 6. 2023 o 19.00 h.


8. jún
Vypúšťanie vody z Oravskej priehrady cez horné klapky.

Prielomová vlna by sa valila Oravou.


12 h
Miesto, kde Poliaci pytliačili.

Na priehradu prišli nachytať ryby.


8. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Prielomová vlna by sa valila Oravou.


12 h

Obec vydala výstrahu v piatok ráno.


red 10 h

Prípad sme preverili priamo na riaditeľstve Strediska sociálnych služieb.


8. jún

Z mesta uviedli, že na "túto iniciatívu skupiny občanov" nebudú reagovať.


TASR 8. jún

Blogy SME

  1. Lukáš Reich: Invázna armáda RF
  2. Marek Strapko: Pomalá smrť medzi smrtiacou vodou a vražednými raketami!
  3. Matej Galo: Vojnové zločiny Ruska a medzinárodná spravodlivosť
  4. Elena Antalová: Po voľbách "v súlade s úradným postupom" zakážu aj komisára Montalbana?
  5. Anna Miľanová: Nebojte sa ženy starnutia...
  6. Nikolas Kelemen: Potom povodeň: zlyhanie priehrady na Ukrajine spôsobuje viaceré tragédie
  7. Milan Brejcha: Môže úprimný katolík voliť Progresívne Slovensko? Pokojne áno.
  8. Vladimír Krátky: Fico liezol na Úrad vlády cez plot.
  1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 19 230
  2. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 10 161
  3. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 9 150
  4. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 820
  5. Vlasta Sedláková: Ako je to s naším štátnym dlhom? Je nižší ako za čias Fica a Pellegriniho. 6 027
  6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 402
  7. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 5 038
  8. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 855
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu