NÁMESTOVO. Zakázané ovocie chutí najviac. I tak môžu vnímať deti alkohol, ktorého by sa mali strániť. Je to pre nich veľké lákadlo. Chcú ho vyskúšať z rôznych príčin, no takéto „experimentovanie" často nedopadne dobre.
Začínajú malí školáci
S rastúcim počtom detí skúšajúcich alkohol sa čoraz viac stretávajú aj psychológovia. „Zvlášť v súčasnosti je to problém, pretože už aj deti v školskom veku sa čoraz častejšie stretávajú s alkoholom a majú tendenciu ho zneužívať," povedala klinická psychologička Oľga Filková. „Už aj deti v piatej triede základnej školy skúšajú alkohol. Vo vyšších ročníkoch, od siedmeho až ôsmeho ročníka, začínajú experimentovať už aj s marihuanou. Reakcie na alkohol sú u mladých individuálne, tak ako u dospelých. Rozdiel je v tom, že mladý organizmus je na škodlivé látky oveľa citlivejší a alkohol môže v ňom rýchlejšie vyvolať otravu," vysvetľuje psychologička.
Samota i frajerina
V posledných rokoch zaznamenala rapídny nárast počtu mladých ľudí pod vplyvom alkoholu aj Mestská polícia v Námestove. „V súvislosti s pitím alkoholu sa stretávame už so žiakmi končiacimi základnú školu. Najmladší opitý, s ktorým sme sa stretli, mal len 12 rokov. Nevieme, či je príčinou takého správania detí nezáujem spoločnosti, nesprávna výchova alebo absentujúca prevencia," zamýšľa sa náčelník námestovskej mestskej polície Jozef Balcerčík.
Podľa psychologičky s alkoholom experimentujú chlapci aj dievčatá. Príčin, prečo mladí skúšajú alkohol tak zavčasu, je niekoľko. Realitou dnešnej doby je, že mladí čoraz viac zostávajú doma sami. Mnohé matky pracujú na zmeny, otcovia sú často na týždňovkách či turnusoch. Deťom sa nemá kto venovať. Voľný čas netrávia v kruhu rodiny, ale s kamarátmi. K alkoholu sa dostanú jednoducho a navzájom sa porovnávajú, kto viac znesie.
„Deti potrebujú patriť k skupine vrstovníkov, a to aj za cenu neprimeraného a neadekvátneho správania sa," vysvetľuje psychologička. Pitie je „in" počas výletov, po skončení spoločenských alebo športových podujatí, ale aj počas piatkových a sobotňajších vychádzok, kedy si mladí „vyrazia posedieť".
„Romantika" na priehrade
„V Námestove je veľmi populárne popíjanie alkoholu, ktorý si mladí kupujú v supermarkete Terno. V správnom pomere si ho zmiešajú s ovocnými džúsmi a vychutnávajú na nábreží Oravskej priehrady, najmä v priestoroch amfiteátra. Je to pre nich priam magické miesto na posedenie s pekným výhľadom a s hviezdami nad hlavou," konštatuje Balcerčík.
Od začiatku roka zaznamenali mestskí policajti 29 prípadov požitia alkoholu mladistvými. Policajti neevidujú, koľko promile alkoholu v krvi mal prichytený hriešnik. „Takéto „rekordy" nevyhodnocujeme, ale pred piatkovou službou si do auta prehodíme cez zadné sedadlá igelit alebo fóliu, na ktoré zložíme opité, často aj pomočené deti a modlíme sa, aby počas jazdy nezvracali."
V prípade, že polícia zadrží mladistvého pod vplyvom alkoholu, postupuje podľa zákona a priestupok oznámi obci, v ktorej má mladistvý trvalé bydlisko.
Zamyslieť by sa mali rodičia
Abstinujúci alkoholik Vladimír Farský z Oravskej Jasenice vie o alkoholizme hádam všetko a s odstupom času dokáže posúdiť, čo alkohol dokáže s človekom urobiť. „Alkohol je taká pliaga, že si to ľudia ani neuvedomujú. Najväčším problémom je ľahký prístup k alkoholu. Mladí sa k nemu dostanú kedykoľvek a kdekoľvek, a práve v mladom veku sa alkoholizmus začína nebadane rozvíjať. Poznám prípad, keď sa z alkoholovej závislosti liečil už pätnásťročný chlapec," hovorí predseda abstinentského klubu Jaseň. „Aj kríza má na alkoholizmus veľmi veľký dopad. Za posledný rok pozorujeme až 30-percentný nárast počtu alkoholikov. Ľudia buď prichádzajú o prácu, ale paradoxne máme aj veľa takých prípadov, kedy pijú ľudia, ktorí sa majú dobre."
S mladými ľuďmi je to podobné. Majú bezstarostný život a všetko, čo potrebujú, no predsa často siahnu po alkohole. Potom je veľmi ťažké dostať sa z toho. „Rodičom nepomôže krik, vyhrážanie sa, ani bitka. V prvom rade musia zistiť dôvody, ktoré k takémuto správaniu ich dieťa viedli a pokúsiť sa ich riešiť," odporúča psychologička. „Práve o zistenie príčin sa usilujeme aj v našom prostredí. Často treba dokonca zmeniť režim dňa u rodičov. Veľakrát však zlyhávajú pre neochotu zmeniť samých seba. Problémom bývajú aj vzťahy medzi deťmi a rodičmi. Ak sa v minulosti nevytvorili dobré vzťahy, v takomto kritickom období je pre dieťa oveľa komplikovanejšie budovať ich," dodala Oľga Filková.