NÁMESTOVO. Policajti medzi kupujúcimi i medzi predavačkami. Tak vyzeral uplynulý utorok v nákupnom centre v Námestove. Policajti OR PZ Dolný Kubín sa zamerali na osvetu týkajúcu sa bankoviek a ich ochranných prvkov, platobných kariet a na bezpečnosť pri šoférovaní používaním okuliarov alebo šošoviek.
„Zvolili sme Námestovo, pretože práve tu sa stretávame so zvýšeným výskytom falošných bankoviek. Je to ovplyvnené aj blízkosťou Poľska, pretože aj odtiaľ sa k nám takéto bankovky dostávajú," informovala Anna Vojvodová, preventistka OR PZ v Dolnom Kubíne.
Najviac napodobenín je v Dolnom Kubíne
Za minulý rok sa na Orave našlo 38 falzifikátov. Jedna bola talianska dvojeurová minca, raritou bola aj tisíckorunová bankovka, ktorá sa objavila v čase prechodu z koruny na euro a stodolárová bankovka. Ostatné falzifikáty boli eurobankovky. Policajti sa najčastejšie stretli s falošnými stovkami, päťdesiatkami a dvadsiatkami. Medzi ich „úlovkami" sa nachádzali aj tri dvestoeurové bankovky, z ktorých dve sa našli v okrese Námestovo a jedna v Tvrdošíne.
Najviac falošných bankoviek sa objavilo v okrese Dolný Kubín - 15 kusov, za ním nasledovalo Námestovo s 12 a Tvrdošín s 11 falzifikátmi.
„Chceme upriamiť pozornosť ľudí na rozdiely pravých a falošných bankoviek. Poukazujeme na ochranné prvky, ktoré sa dajú veľmi dobre napodobniť. Snažíme sa, aby ich ľudia vedeli rozoznať voľným okom, hmatom alebo sluchom, nielen s technickými pomôckami."
Ochranné prvky ťažko napodobniť
„Bankovky s nižšou hodnotou (5, 10 a 20 eur) majú na pravej strane ochranný holografický prúžok, na rubovej strane zlatistý pruh, kde je nominálna hodnota a symbol €. Vyššie bankovky (50, 100, 200 a 500 eur) majú holografický medailón a na rubovej strane, v pravom spodnom rohu majú opticky premenlivú farbu hodnoty bankovky, ktorá sa mení z purpurovo-červenej na olivovo zelenú až hnedú. Je to neprekonateľný prvok," vysvetľujú policajti.
Ľudia sa pri policajtoch aj sami pristavili a so záujmom počúvali o ochranných prvkoch na bankovkách.
Ostatné prvky sú totožné na všetkých bankovkách. Pohľad proti svetlu „ukáže" celú nominálnu hodnotu bankovky. Ďalším prvkom je vodoznak, ochranný prúžok s nominálnou hodnotou či rastrovanie na lícnej strane. Špecifické sú dvestovky a päťstovky, ktoré majú navyše špeciálny ochranný prvok pre slabozrakých ľudí.
Ostražité predavačky
„V supermarketoch preškoľujeme najmä predavačky pri pokladniach. Tie musia byť veľmi opatrné, aby si ochranné prvky všimli. Poučujeme aj ostatných občanov a ľudí, ktorí sa pri výkone povolania bežne stretávajú s bankovkami, napríklad vodiči. Preškolili sme aj všetkých policajtov na oddelení, pretože už sa nám raz stalo, že pri prijatí pokuty sme mali podozrenie na falošnú bankovku. Nakoniec bola, našťastie, pravá," hovorí Vojvodová.
Policajti v rámci akcie upozorňovali ľudí na falošné bankovky, pričom starším odporúčali založenie účtov v bankách. Tu ale upozorňujú na ďalší problém - zneužitie platobných kariet. „Ľudia sú veľmi neopatrní. Často sa stáva, že si PIN kód napíšu priamo na kartu alebo niekde na lístok v jej blízkosti, aby naň nezabudli. A to je veľká chyba. Najlepšie je jednoducho si kód zapamätať."
Dobré oči = bezpečná jazda
„Kto má na prechode pre chodcov prednosť, vodič alebo chodec?" Túto otázku policajti kládli vždy pri „odchytení" okoloidúcich. Takmer všetci odpovedali chodec, čo je zle. „Cestný zákon je v platnosti už rok a ľudia ho stále nepoznajú. Vysvetľujeme im, že chodec nemá na prechode prednosť. Musí si všímať, či sa blíži auto, aby vodiča neobmedzil v jazde. Pri tejto príležitosti nemôžeme nespomenúť dôležitosť reflexných prvkov. Stále ľudí upozorňujeme na ich nosenie, aby boli aj v noci videní. V prvom rade ide o ochranu ich zdravia a života pri zníženej viditeľnosti. Naše akcie budú mať význam vtedy, keď sa zníži nehodovosť na cestách."
Utorková policajná akcia bola zameraná aj na nosenie okuliarov alebo kontaktných šošoviek vodičmi, ktorí by ich mali počas jazdy používať. „Je dôležité uvedomiť si, že vodič musí mať dobrý zrak. Potrebuje vidieť ďaleko pred seba aj okolo seba, aby svojou nepozornosťou nespôsobil dopravnú nehodu. Vodiči, ktorí nemajú oči v poriadku, by si nemali za volant ani sadnúť," dodala Vojvodová.