ZUBROHLAVA. Starosta Zubrohlavy Pavola Bugeľ vyslovil na stránkach MY Oravských novín obavu, že nová štvrť námestovských rodinných domov môže v časoch sucha pripraviť časť dediny o vodu. Hneď nato sa ozvali tzv. „slaničiari" - ako sami seba nazývajú stavebníci, ktorých domy vyrastajú v starom slanickom katastri, prináležiacom Námestovu, hoci zdanlivo sú časťou Zubrohlavy. Ako nám povedal ich zástupca Ján Palider, odmietajú byť vo vlastnej dedine vnímaní ako hrozba pre ostatných. Podľa nich sa mal starosta Pavol Bugeľ o celý problém zaujímať už pred viacerými rokmi, nie až teraz, veď nové stavebné povolenia začalo Námestovo vydávať pre svoju časť dediny už pred niekoľkými rokmi. Všetky obavy sa obavy sú už minulosť - obe samosprávy sa minulý štvrtok dohodli.
Dedina zrastená s mestom
Keď v 90. rokoch štát priradil bývalý kataster zatopenej Slanice do katastra Námestova, v Zubrohlave nastala kuriózna situácia - časť domov, postavených na Slanickej ulici, zrazu nestála v Zubrohlave, ale v Námestove. Zubrohlavčania sa odvtedy snažili tento stav zmeniť, žiadali Námestovčanov o darovanie dotknutej časti územia, prípadne o výmenu. Ani v jednom prípade nedošlo k dohode. Zubrohlavčanom nepomohli ani intervencie na Daňovom riaditeľstve SR, ani na ministerstve vnútra. Inštitúcie vydali rozporné výklady k ich problému, takže nepomohli vôbec.
Dovtedy boli k Námestovu najbližšie dediny doslova na dohľad - Oravská Jasenice a Vavrečka. Od získania katastra Slanice je mestu najbližšia Zubrohlava aj napriek tomu, že medzi nimi leží ešte Klin. Slanickú ulicu v Zubrohlave a Novú Slanickú ulicu v Námestove od seba delí na jednej strane len úzka miestna komunikácia, na druhej nič - hranica katastra prechádza takmer stredom areálu spoločnosti Apiagra.
Vody majú dosť
Minulý štvrtok sa v Zubrohlave stretli poslanci obecného zastupiteľstva. Na ich zasadnutie starosta Pavol Bugeľ pozval primátora Námestova Jána Kaderu a prednostu Milana Rentku. Námestovčania so sebou priviedli aj člena predstavenstva a výrobno-technického riaditeľa Oravskej vodárenskej spoločnosti (OVS) Jozefa Revaja. Práve OVS prevádzkuje vodovodnú sieť v dedine. Podľa slov Jozefa Revaja sú obavy starostu neopodstatnené. „Zubrohlava má vody toľko, že by mohla zatopiť celú dedinu," vyhlásil pre ilustráciu.
Zľakli sa zbytočne
Verejné osvetlenie či zimná údržba sú ďalšou kapitolou, na ktorých sa bolo treba dohodnúť. „Nedávno sme riešili petíciu obyvateľov našej časti Slanickej ulice, že im obec vypla verejné osvetlenie," povedal nám Milan Rentka. „Nebola to pravda, vedenie vtedy prerušil silný vietor, už na druhý deň, bolo všetko v poriadku." Zubrohlavčania a Námestovčania sa napokon dohodli, že zatiaľ bude technické zázemie Slanickej ulice zabezpečovať obec, pretože z podielových daní tunajších - teda aj námestovských - obyvateľov dostáva viac ako 350 € na obyvateľa ročne, čo je oveľa viac ako vynaložené náklady.
A čo ďalej?
„Čo však potom, keď na Novej Slanickej ulici vyrastie celá štvrť rodinných domov? Za ich obyvateľov už pôjdu podielové dane do mesta, no aj oni budú potrebovať prípojky na vodu, elektrinu, kanalizáciu, osvetlenie. Budú sa ďalej pripájať na zubrohlavské siete? " spýtali sme sa.
„Mesto už zadalo architektom riešiť zmenu územného plánu, v nej bude obsiahnuté aj technické riešenie všetkých inžinierskych sietí," odpovedal Rentka. „Pri väčšom množstve rodinných domov, ktorých obyvatelia budú občanmi Námestova, rátame už aj s vlastnou zimnou údržbou a ďalšími obslužnými výkonmi."