Pondelok, 25. október, 2021 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Neštátne zariadenia dostanú menej peňazí

Zastupiteľstvo ŽSK koncom minulého roka schválilo nariadenie o rozdelení príspevkov pre školské zariadenia na tento rok. Neštátne dostali menej peňazí ako tie, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti VUC.

Umelecké školy, či už štátne alebo súkromné, otvárajú každý rok viacero umeleckých odborov. Po novom však tie neštátne dostanú na žiaka menej peňazí, ako štátne.Umelecké školy, či už štátne alebo súkromné, otvárajú každý rok viacero umeleckých odborov. Po novom však tie neštátne dostanú na žiaka menej peňazí, ako štátne. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ)

TVRDOŠÍN. Keď vyberáte pre svoje dieťa školské zariadenie, umeleckú školu, internát či jazykovú školu, rozhoduje kvalita. Mnohým je pri tom úplne jedno, či ide o štátne alebo súkromné zariadenie. Ide predsa o úroveň vzdelania dieťaťa. Od nového roka však nemajú tieto zariadenia rovnakú „štartovaciu plochu". Zastupiteľstvo Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) každoročne rozdeľuje príspevky pre tieto zariadenia. Na tento rok odklepli poslanci ŽSK súkromným školám menej peňazí ako tým, ktoré má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávny kraj.

Väčšina bola za

„Je tým porušený princíp solidarity. Ľudia, ktorí posielajú svoje deti do súkromných zariadení, platia predsa dane rovnako, ako tí, ktorí ich dajú do štátnych," hovorí poslanec ŽSK Vojtech Koleják (KDH). „Dane potom spravuje VÚC. Teraz diferencuje príjmy podľa toho, či ide o štátne alebo neštátne zariadenie. Automaticky sú teda diskriminované všetky neštátne zariadenia. Zatiaľ sa to týka len niektorých školských zariadení, v budúcnosti k nim môžu pribudnúť ďalšie."

Návrh Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o nerovnom rozdelení normatívov odsúhlasili všetci poslanci nominovaní za SMER, SNS, HZD a HZDS. Pridali sa k nim aj nezávislí. Nominanti za KDH a OKS, ktorí žiadali, aby sa normatívy rozdelili rovnako, ako po minulé roky, nemali šancu kolegov prehlasovať. „Zamietnutím nášho návrhu na zachovanie rovnakých podmienok pre všetky školské zariadenia poslancami za SMER, SNS, HZDS, HZD a nezávislých došlo k diskriminácii rodičov, ktorých deti sú v neštátnych zariadeniach," konštatuje aj Zdenko Kubáň, starosta z Malatinej.

O 30 € na žiaka menej

Podľa nového VZN dostanú neštátne zariadenia oproti minulým rokom len 88 % prostriedkov, kým neštátne celých 100 %. V praxi to vyzerá asi tak, že kým štátna umelecká škola dostane na jedno dieťa 297 eur na rok, súkromná bude mať len niečo cez 261 eur.

Nerovné rozdeľovanie financií je problémom vo viacerých vyšších územných celkoch na Slovensku. Postup pri prideľovaní príspevkov totiž vychádza zo zákona schváleného NR SR. Hoci poslanci krajského zastupiteľstva mohli odsúhlasiť rovnaké prerozdelenie, urobili tak len niektorí.

„Keď chcem dať svoje dieťa do umeleckej školy, mám právo si ju vybrať. Chcem predsa, aby sa naučilo zvolený predmet čo najlepšie, aby malo kvalitné vzdelanie. V tomto prípade je však úplne porušený princíp solidarity, voľnej súťaže a slobodného výberu, pretože súkromné školy budú mať na chod menej peňazí," dodal Koleják.

Peniaze dostávajú z viacerých zdrojov

„ŽSK nad rámec zákona zrovnoprávnil postavenie neštátnych súkromných a neštátnych cirkevných škôl a školských zariadení. Rovnakú výšku dotácie totiž udeľuje aj súkromným zariadeniam, hoci zákon o konkrétnej výške ich financovania samosprávnym krajom nehovorí. Pritom cirkevné a súkromné školy a školské zariadenia sú financované z rozpočtu svojho zriaďovateľa, teda cirkvi a súkromnej osoby, rozpočtu samosprávneho kraja a majú ešte aj iné zdroje financovania," vyjadrila sa Zuzana Muchová, hovorkyňa ŽSK.

Ako tiež informovala, rovnaký normatív nedostávali štátne a neštátne zariadenia ani v predošlých rokoch. Vlani dostali neštátne zariadenia 90% z príspevku na žiaka štátneho zariadenia, tento rok sa rozdiel zvýšil o dve percentá. „ŽSK poskytuje dotácie pre neštátne zariadenia z vlastných príjmov, ktoré tvoria aj podielové dane podľa počtu obyvateľov kraja vo veku od 15 do 18 rokov. Kraj finančne dotuje neštátne zariadenia aj napriek tomu, že jeho rozpočet je obmedzený systémom výberu dane. Žiak môže navštevovať viacero školských zariadení a krúžkov, ale príjem na žiaka do rozpočtu kraja príde len raz. ŽSK sa povinnosťou financovať neštátne zariadenia zvýšili výdavky, pričom príjmy do jeho rozpočtu sa úmerne nezvýšili. VÚC tak pre nedostatok financií nemôže ako zriaďovateľ školských zariadení prispievať na akútne opravy vlastných zariadení, ich nevyhnutnú údržbu, dovybavenie, rekonštrukcie a havárie," vyjadrila postoj ŽSK k rozdeľovaniu financií hovorkyňa.

VZN o pridelení normatívov bolo zverejnené na pripomienkovanie. V zákonom stanovenej lehote však Úrad ŽSK podľa hovorkyne nedostal žiadne pripomienky zo strany verejnosti, ani od poslancov krajského zastupiteľstva.

Financie treba správne rozdeľovať

Oslovili sme aj ďalších dvoch oravských poslancov krajského zastupiteľstva, aby sa nám vyjadrili k rozdeľovaniu normatív. Metod Kulich, nezávislý kandidát, sa zdržal hlasovania. Ako sám hovorí, nemal dostatočné informácie o problematike. „Som však presvedčený, že všetky školy by mali byť financované rovnako," uviedol.

František Poleta, nezávislý kandidát za Námestovský okres a súčasne starosta Novote, hlasoval za schválenie spomínaného VZN „Nebránim sa dotáciám, nech školy dostanú peniaze, ktoré potrebujú. Nie všetky školy sú však rovnaké. Neštátne majú aj iné zdroje príjmu. Cirkevným školám môže napríklad pomôcť cirkev, niektoré robia zbierky v kostoloch. Je dobré, že ľudia sú štedrí, že pomôžu. Kto však prispeje štátnym školám? Ak nedá obec niečo navyše, iné príjmy mať nebudú. Dnes je aj ten problém, že peňazí je menej, nie je veľmi z čoho dávať. Nikto nemá záujem nedať, treba však peniaze rozdeliť tak, aby sa ušlo tým, ktorí už z iných zdrojov nedostanú."

Zmeny nenastanú

Ako sa na súčasnú situáciu a nerovné rozdeľovanie peňazí pozerá vedenie súkromného školského zariadenia? Spýtali sme sa na to Martina Rosinu, riaditeľa Súkromnej základnej umeleckej školy v Tvrdošíne. Situácia ho neteší, vedenie umeleckej školy však nebude pre nižšie normatívy meniť učebné plány.

„Myslím si, že v tejto krízovej dobe to cíti asi každý. Verím však, že v budúcnosti sa situácia aspoň o trochu zlepší," hovorí riaditeľ. „Znížené normatívy na žiaka nás nútia uskromňovať sa v mnohých veciach. Našťastie, znížené príjmy nezasiahnu do nášho učebného plánu. Zostáva nezmenený."

Zdeformovaný pohľad na súkromné školy

Podľa Ctibora Košťála, výkonného riaditeľa Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI), by malo byť cieľom VÚC zabezpečiť kvalitné vzdelanie pre všetky deti v kraji. Teda bez ohľadu na to, na akú školu chodia.

„Myslím si, že keď sa nejaké vzdelanie platí z daní, rovnaká suma na poskytnutie tohto vzdelávania by mala "putovať" žiakom do štátneho i súkromného zariadenia, podľa voľby rodičov," vyjadril sa Ctibor Košťál.

Častým argumentom ľudí podporujúcich väčším obnosom peňazí štátne školy je podľa riaditeľa IPDSS možnosť neštátnych škôl vyberať školné. „Neštátne školy však oproti štátnym nedostávajú kapitálové výdavky. Rozdeľovať deti podľa škôl, na ktoré chodia, je podľa mňa diskriminácia, keďže navštevovať súkromnú školu neznamená lepšie podmienky na vyučovanie," hovorí Košťál.

Ako riaditeľ SGI dodal, tento stav na Slovensku spôsobil najmä pretrvávajúci pohľad na súkromne školy. „Ešte stále ich mnohí vidia ako niečo elitárske, miesto, kam dávajú deti iba bohatí rodičia, a tak týmto školám netreba pomáhať. Tento deformovaný pohľad do veľkej miery súvisí s centralizovaným vnímaním školstva na Slovensku. Ministerstvo školstva určuje školám príliš veľa povinností a necháva málo slobody na vlastnú tvorivosť. Práve rozšírenie súkromných škôl môže znamenať zvýšenie konkurencie medzi školami, možnosť väčšieho výberu pre rodičov a kvalitnejšie školské vzdelávacie programy. Ak by bol VÚC motivovaný týmto cieľom, uplatňoval by rovnaké pravidlá na všetky typy škôl bez rozdielu," dodal riaditeľ.

Naďa Kališová

Najčítanejšie na My Orava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 2. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 3. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 4. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 5. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 6. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 7. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku
 8. Rebríček: Kto sú najlepší zamestnávatelia na svete podľa Forbes?
 9. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie
 10. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 1. Rebríček: Kto sú najlepší zamestnávatelia na svete podľa Forbes?
 2. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 3. Tristo nových lavičiek pre Bratislavu vďaka ČSOB nadácii
 4. Profesor Alexy: S plastmi sa musíme naučiť zaobchádzať
 5. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie
 6. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku
 7. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 8. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 9. Zánovné vozidlá na slovenskom trhu za rok zdraželi až o 15 %
 10. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 1. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 15 005
 2. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 8 087
 3. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 326
 4. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 4 480
 5. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 635
 6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 621
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 278
 8. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 798
 9. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor 2 548
 10. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 2 446

Blogy SME

 1. Jozef Sitko: Je legitímna zmena volieb zmenou ústavy?
 2. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak aneb sedm pražských zastavení. Dnes čtvrté, "trip pěti mostů".
 3. Anton Kaiser: Florencia II.
 4. Pavol Jakubov: "Reformy" ministerky spravodlivosti
 5. Soňa Fröhlichová: Švajčiarsky Pilatus (2132 m) – tajomná Dračia hora, opradená legendami a ako bonus slovenský personál
 6. Radoslav Medzihradský: Nádherné vyhliadky nad Hrhovom
 7. Jaroslav Polaček: Odstránili sme už 15 billboardov, na ich mieste budú rásť stromy
 8. Lubomir Zahora: 10 trikov ako oklamať zákazníka
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 629
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 16 511
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 11 723
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 874
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 6 342
 6. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 6 050
 7. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 047
 8. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora) 4 824
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Mladí podnikatelia pestujú konopu uprostred liptovskej prírody. Vytvorili originálny projekt a s ním aj zdraviu prospešné produkty, ktoré teraz môžete vyhrať.


14. okt
Žiaci kvinty pripravili pre rovesníkov zaujímavú akciu.

Vďaka zanieteným dolnokubínskym školákom má slovo tolerancia novú definíciu.


Renáta Železňáková 21 h
Dolný Kubín v poslednom jesennom kole porazil Rakytovce gólom z 83. minúty.

Zápas Dolného Kubína a Rakytoviec dal krásnu bodku za jeseňou v III. lige Stred.


23. okt
Zatúlaným jaloviciam sa zapáčilo pri Oravskej priehrade.

Naháňačka a skrývačka po hornooravskom regióne trvala takmer týždeň. Viacerí chlapi si pri nej museli vyhrnúť rukávy.


23. okt

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V nákupnom vozíku sa nachádzalo viac ako 150 položiek v hodnote takmer 500 eur.


SITA 23. okt

Ľuďom sa nepáčia najmä zjednosmernené ulice.


23. okt

Naháňačka a skrývačka po hornooravskom regióne trvala takmer týždeň. Viacerí chlapi si pri nej museli vyhrnúť rukávy.


23. okt

V bordových okresoch sú povinné respirátory a vonku rúška.


MOJ 20. okt

Blogy SME

 1. Jozef Sitko: Je legitímna zmena volieb zmenou ústavy?
 2. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak aneb sedm pražských zastavení. Dnes čtvrté, "trip pěti mostů".
 3. Anton Kaiser: Florencia II.
 4. Pavol Jakubov: "Reformy" ministerky spravodlivosti
 5. Soňa Fröhlichová: Švajčiarsky Pilatus (2132 m) – tajomná Dračia hora, opradená legendami a ako bonus slovenský personál
 6. Radoslav Medzihradský: Nádherné vyhliadky nad Hrhovom
 7. Jaroslav Polaček: Odstránili sme už 15 billboardov, na ich mieste budú rásť stromy
 8. Lubomir Zahora: 10 trikov ako oklamať zákazníka
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 629
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 16 511
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 11 723
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 874
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 6 342
 6. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 6 050
 7. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 047
 8. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora) 4 824
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu