VASIĽOV. „Dotáciu z ministerstva pôdohospodárstva sme dostali ešte minulý rok, v rámci programu rozvoja vidieka. Podarilo sa nám získať cca 332 tisíc eur," povedal starosta Peter Škombár.
Peniaze nie sú malé, v prepočte na starú slovenskú menu je to zhruba 10 miliónov. Na rekonštrukciu by v pohode stačili, keby sa obec mala na spolufinancovaní podieľať len deklarovanými piatimi percentami. Problém však samospráve robí daň z pridanej hodnoty (DPH), ktorú musia malé obce zaplatiť samé. „Sme vo veľkej nevýhode," interpretuje názor väčšiny starostov malých obcí Peter Škombár. „Tým, že musíme z dotácie odviesť štátu DPH, zo získanej sumy nám ubudne takmer pätina, čo je skutočne veľa. Súhlasím, aby obec daň zaplatila spolu s päť percentnou spoluúčasťou. Po skolaudovaní stavby by však mal štát túto daň obci vrátiť," navrhuje.
Na rezervu siahať nechcú
Starosta nepopiera, že obec má v rozpočte určitú finančnú rezervu. Na ňu však siahať nechce. „Táto rezerva by sa teoreticky dala na dofinancovanie projektu použiť. V tom prípade by sme sa úplne zbavili „voľných" financií a narušili celkový chod samosprávy v budúcom roku. Peniaze sú určené na krytie bežných výdavkov, napríklad pre školu a škôlku. Pozastaviť by sme museli aj ďalšie aktivity, či už spolufinancovanie vodovodu alebo v budúcnosti vybudovanie zberného dvora. Musíme rátať aj s nepredvídanými udalosťami, ktoré môžu kedykoľvek nastať."
Peniaze určené na rekonštrukciu kultúrneho domu neprídu na účet obce ihneď. „Zhotoviteľ stavby musí najskôr spraviť dohodnutú prácu. Ak obec nemá na to dosť peňazí, počas jedného roka môže z dotácie využiť dva razy po dvadsať percent zo sumy, čo slúži na refundáciu nákladov. To by znamenalo, že inovácia kultúrneho domu by trvala dva-tri roky, čo je pridlho. Je to jednoducho nemysliteľné riešenie," konštatuje Peter Škombár.
Situáciu vyriešia úverom
Starostovia menších obcí, ktoré sú „mimo pólov rastu", sa snažia riešiť rovnaký problém -DPH, ktorú musia zo získanej dotácie zaplatiť. Pre tieto obce to nie je oprávnený výdavok, preto ho z dotácie zaplatiť nemôžu. Starostom sa zdá nespravodlivé, že veľké obce získajú oveľa viac peňazí, DPH je pre nich oprávneným výdavkom a môžu ju zaplatiť aj zo získanej dotácie. Starostovia malých obcí vidia najčastejšie riešenie v rezervách obecného rozpočtu alebo riešia situáciu úverom z banky. Takto chce postupovať aj vasiľovský starosta.
„Zvolám obecné zastupiteľstvo a poslancom navrhnem riešenie, ktoré je v tejto situácii asi najvhodnejšie, a to je úver," myslí si Peter Škombár. „Ak budú poslanci súhlasiť, zoberieme si prekleňovací úver v plnej výške. Tak by mohla byť rekonštrukcia kultúrneho domu do pol roka hotová a stavba skolaudovaná. Boli by sme radi, keby sa nám to podarilo ešte do júna." Dovtedy však musia Vasiľovčania stihnúť ešte množstvo práce. Najdôležitejšia je inštalácia vykurovania, ktoré v kulturáku doteraz nebolo, výmena okien a nová strecha.