TVRDOŠÍN. Pri tohtoročnom sčítavaní vodného vtáctva zimujúceho na Orave natrafili ornitológovia na viacero vzácnych druhov. Na oravských potokoch a riekach objavili hus divú, labuť spevavú, orliaky morské či húsku hrdzavú. Viac nám k prebiehajúcemu sčítaniu vodného vtáctva na Orave povedal ornitológ Dušan Karaska.
Odkedy prebieha na Orave sčítavanie zimujúceho vodného vtáctva?
- Prvé seriózne sčítanie zimujúceho vodného vtáctva na Orave prebehlo koncom 70. rokov minulého storočia. Išlo však o sčítanie len na dvoch či troch úsekoch, čo neodzrkadľovalo situáciu v celom regióne. Podrobné sčítanie vodného vtáctva robíme od roku 1993. Organizuje ho Ornitologický klub pri Oravskom múzeu v spolupráci s Oravským múzeom P. O. Hviezdoslava.
V posledných rokoch s nami spolupracujú aj ďalšie organizácie - v oblasti Malej Fatry správa Národného parku Malá Fatra a na poľskej strane Oravy Správa Babiohorského národného parku. Tak máme k dispozícii údaje z celého historického územia Oravskej župy - od Krpeľanskej priehrady a Šútovského potoka, cez Západné Tatry až po toky v povodí Čiernej Oravy. Najnižšie položeným miestom sčítania vodného vtáctva na Orave je hladina Krpeľanskej priehrady, približne 425 m n. m., a najvyšším horný okraj úseku na Juráňovom potoku vo výške 1 040 m n. m. V minulosti sa jednorazovo uskutočnilo sčítanie aj oveľa vyššie - na Roháčskych plesách.
V ktorých mesiacoch robíte sčítanie?
- Vtáctvo sčítavame každý rok od októbra do apríla, vždy počas víkendu najbližšie k stredu mesiaca. V januári sčítavame vodné vtáctvo medzinárodne a výsledky sa spracúvajú a vyhodnocujú v rámci celej Európy. V ostatné mesiace prebieha celonárodné sčítanie. Najpodrobnejšie je vodné vtáctvo sčítané v januári, kedy sa snažíme pokryť všetky stojaté alebo tečúce vody, kde zimuje alebo môže zimovať nejaký vodný druh vtáčaťa.
Desiatky obetavých dobrovoľníkov takto každý január sčítajú na cca 400 kilometroch vodných tokov a 3 722 hektároch stojatých vôd Oravy minimálne 95 % všetkého zimujúceho vodného vtáctva. Ide o najpodrobnejšie sčítanie na Slovensku a jedno z najpodrobnejších regionálnych sčítaní na svete. Preto sa môžeme pochváliť veľmi cennými a objektívnymi údajmi.
Kde na Orave sa zdržiava najviac vodného vtáctva a aký je jeho výskyt v porovnaní s minulými rokmi?
- Žiaľ, ešte nemáme kompletné údaje zo sčítania z tejto zimy. Preto môžem odpovedať len oríentačne. Najmenej vodného vtáctva sme počas januára zaznamenali v roku 1993 - 776 kusov - a najviac v januári 2005 - 4487 kusov. Najpočetnejším zimujúcim vodným vtákom Oravy je každú zimu tradične kačica divá, ktorá sa podieľa na početnosti zimujúceho vtáctva až 60 %. Počet kačíc je každý rok približne rovnaký, mení sa však ich rozmiestnenie. V posledných rokoch sa čoraz viac sťahuje na miesta umelého prikrmovania, najmä na Oravu medzi Nižnou a Tvrdošínom a do Dolného Kubína. Na druhej priečke je už niekoľko rokov kormorán.
Tretím najpočetnejším vtákom je drobný spevavec, vodnár obyčajný, ktorý zimuje na prudšie tečúcich vodách. Postupne sa začína objavovať aj severská potápavá kačica - potápač veľký. Jej prvé zimovanie v januári sme zaznamenali v roku 1994, kedy sme spozorovali 13 kusov. Vlani ich tu zimovalo až 187. Ubúdať však začala drobná potápka malá. Najviac sa jej zistilo v januári 1996 - 35 kusov - a v posledných rokoch bola pozorovaná len vzácne, maximálne päť kusov.
Zimujú na Orave aj vzácnejšie druhy vodných vtákov?
- Túto zimu sme prvýkrát nielen na Orave, ale aj na celom Slovensku zaznamenali zimovanie piatich kusov husi divej. Zrejme ide o jedného z rodičov so štyrmi vlaňajšími mláďatami. Zimujú na rieke Orava priamo v Tvrdošíne, kde ich ľudia často prikrmujú. Husi na Slovensku síce často zimujú v nížinách, ale sú veľmi plaché, pretože sú vo veľkom cieľom poľovníkov. Vtáčatá hľadajú možnosť záchrany, zrejme aj preto sa v posledných rokoch u viacerých druhov divých husí objavuje trend zimovať v mestách, kde si len málokto dovolí po nich strieľať.
Ďalšou raritou je zimný výskyt jediného exemplára labute spevavej na rieke Orava v Nižnej. Ide doteraz o piaty výskyt tohto severského druhu labutí na Orave. Už druhý rok u nás zimujú orliaky morské. Ide o najväčší druh dravého vtáka hniezdiaceho na Slovensku. Rozpätie jeho krídel dosahuje 2,5 metra, o pol metra viac ako má orol skalný. Viac rokov zimuje v Dolnom Kubíne samček húsky hrdzavej. Je to druh malej husi, pôvodne rozšírený na stepných jazerách od Bulharska po Mongolsko. Keďže sa často chová v zajatí, niektoré jedince uletia z chovov a v Európe začínajú vytvárať divo žijúce populácie.
Pre mňa bolo prekvapením, keď mi priateľ priniesol vysileného volavkovitého vtáka - bučiaka veľkého. Ide doteraz o druhý známy zimný výskyt tohto vzácneho a ohrozeného vtáčieho druhu. Na Slovensku ich hniezdi len okolo 50 až 100 párov.