ZUBROHLAVA, NÁMESTOVO. Keď poslanci v Námestove schválili výstavbu rodinných domov na „slanickom", ani len netušili, čo všetko z toho vzíde. Predpokladali, že bez väčších starostí mestu pribudne viac ako stovka rodinných domov, čím vzrastie aj počet obyvateľov. No starosti narobili Zubrohlavčanom. Tým dochádza trpezlivosť. Pandorina skrinka je už pootvorená. Otvorí sa dokorán?
Dvadsať rokov naťahovačiek Keď v 90. rokoch štát priradil bývalý kataster zatopenej Slanice do katastra Námestova, v Zubrohlave nastala kuriózna situácia - časť domov, postavených na Slanickej ulici v Zubrohlave zrazu nestála v Zubrohlave, ale v Námestove. Zubrohlavčania sa odvtedy snažili tento stav zmeniť, žiadali Námestovčanov o darovanie dotknutej časti územia, prípadne o výmenu. Ani v jednom prípade nedošlo k dohode. Zubrohlavčanom nepomohli ani intervencie na Daňovom riaditeľstve SR, ani na ministerstve vnútra - inštitúcie vydali rozporné výklady k ich problému, takže nepomohli vôbec.
Začína „prihárať" „Stále je to tak, že podielové dane na ľudí z tých deviatich chalúp idú do obecného rozpočtu, no daň z nehnuteľnosti či za psa už platia do Námestova," hovorí starosta Zubrohlavy Pavol Bugeľ. „Keby mali platiť takú daň, ako v Námestove, asi by robili krik, no mesto im dalo takú úľavu, aby platili presne toľko, koľko ich susedia platia k nám. Teraz však začínajú v námestovskej časti vyrastať rodinné domy a firmy ako huby po daždi, takže nám začína prihárať. Nemáme iné východisko, len prinútiť Námestovčanov k rokovaniam, lebo inak môžu naši ľudia prísť o vodu a mohli by sme mať problémy aj s kanalizáciou."
S rozširovaním nerátali Zubrohlava nikdy nerátala, že v krátkom čase by sa mohla rozrásť - aj keď neoficiálne - o niekoľko stoviek užívateľov vodovodu a kanalizácie. Vodovod a vodojem bol preto stavaný len na súčasnú potrebu obce, samozrejme, s normovanou rezervou.
„Keď obec ešte za starostovania Evky Kurjakovej budovala kanalizáciu na Slanickej ulici, musela si zobrať úver. V našom územnom pláne sme nikdy nerátali s tým, že by sa dedina rozširovala týmto smerom, preto ani kanalizácia kapacitne nestačí na to, aby sa tu počet prípojok nejako citeľne zvýšil, a už vôbec nie niekoľkonásobne," konštatuje Pavol Bugeľ. „No námestovskí stavebníci sa nám na kanalizáciu i vodovod pripájajú akoby sa nechumelilo."
Podobný problém nastáva pri verejnom osvetlení či pri zimnej údržbe. „Ja ani naši poslanci nemáme to svedomie tým ľuďom niečo zakazovať alebo ich odpájať, ako sa už po dedine pošuškávalo. Veď tam stavajú častokrát aj naši ľudia. No riešiť sa to musí, pretože ide o peniaze, a pre náš rozpočet to nie je bagateľ."
Časť poslancov Mestského zastupiteľstva pri MsÚ Námestovo.
Nemali o tom poňatia Najviac starostí robí starostovi voda. Keď pribudne v najnižšie položenej časti dediny stovka nových domácností a príde suchší rok, Námestovčania v Zubrohlave vodu mať budú, ale Zubrohlavčania vo vyššie položených uliciach nie. „Už som to zažil na vlastnej koži, kým sa rozšíril vodojem, a neželám to nikomu," hovorí starosta.
Keď sme sa na problém opýtali námestovského primátora Jána Kaderu, bol prekvapený.
„Počujem o tom prvý raz, priznám sa, že sme nad tým naozaj neuvažovali," povedal Ján Kadera. „Ale verím, že to tak môže byť. Pre Zubrohlavu je to potom naozaj boľavé. No problémy sa dajú riešiť len vzájomnou komunikáciou, aj pre nás bude lepšie v tej oblasti problémom predchádzať, ako ich riešiť až za pochodu, takže iniciatívu zubrohlavského starostu privítam."
Na decembrovom zastupiteľstve poslanci Námestova prijali uznesenie o názvoch námestovských ulíc v Zubrohlave. Z Novej Slanickej ulice - čo je námestovská časť pôvodnej zubrohlavskej Slanickej ulice - by sa mali vetviť aj ďalšie - Hlinisko, Lesnícka a Jelšová ulica.