Všetko si zapisujte, povedali jej. A tak zapisuje. Už tridsať rokov

„Ak načriete do minulosti, zrazu objavujete veci, o ktorých ani netušíte, že mohli existovať,“ prezrádza svoju skúsenosť Eva Kurjaková. Pátranie v archívoch, počúvanie príbehov starých ľudí a hľadanie ich súvislostí s historickými faktami ju fascinuje.

Eva Kurjaková svoje povesti rada rozpráva aj desiatke svojich vnúčat.Eva Kurjaková svoje povesti rada rozpráva aj desiatke svojich vnúčat. (Zdroj: MELÁNIA PASTVOVÁ)

„Ak načriete do minulosti, zrazu objavujete veci, o ktorých ani netušíte, že mohli existovať," prezrádza svoju skúsenosť Eva Kurjaková. Pátranie v archívoch, počúvanie príbehov starých ľudí a hľadanie ich súvislostí s historickými faktami ju fascinuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

ZUBROHLAVA. Oravka ako repa, inak sa Eva Kurjaková zo Zubrohlavy ani nedá charakterizovať. Nielenže sa aktivitami v občianskom združení Zubor snaží udržiavať pri živote dávne oravské zvyky, ale zbiera aj všetko, čo sa týka histórie oravských obcí a miest, príbehy ľudí, rozprávky i povesti, tvorí cezhraničné projekty, ba zostavila aj knihu o turistických chodníčkoch na Orave - a to nielen pre návštevníkov regiónu, ale aj pre samotných Oravcov, pretože chodníčky, ktoré popísala, nepozná ani väčšina tunajších ľudí. Po ôsmich rokoch starostovania v Zubrohlave odišla pred ôsmimi rokmi na dôchodok, no odvtedy si ho ešte neužila, je aktívna „na všetky strany". Z jej rozprávania by sa dalo - a naozaj zaujímavo - zaplniť aj niekoľko novinových strán. Tak aspoň veľmi-veľmi skrátene:

SkryťVypnúť reklamu

Ako súvisí tvorba turistického sprievodcu s históriou, ktorej sa prevažne venujete?

- Veľmi úzko. Keď sme so spolutvorcami knihy Cestami necestami a chodníčkami Oravy prechádzali chodníčky a trasy, ktoré v knihe nájdete, na mnohých miestach som sa zastavila s tým, že majú svoj zaujímavý príbeh. A naopak, ďalšie vo mne vyvolávali otázky. Keď sme raz išli „krížom" z Námestova do Klina, spýtali sme sa muža, ktorého sme stretli, kadiaľ je najbližšie do dediny. Cez val, povedal nám a ukázal na miernu vyvýšeninu, ktorá sa naozaj volá Val. Odvtedy mi to nedá pokoja. Prečo miesto volajú Val? Val bol predsa vždy umelo vybudovaný obranný val. Vieme, že Klin v minulosti nebol tam, kde je teraz. Kde teda ležal? Nie náhodou za spomínaným Valom? Chcela by som to vedieť. Viete napríklad, prečo Kliňanov prezývajú Burčici? Lebo naozaj boli burčici - vždy sa búrili proti vrchnosti, pridávali sa k povstalcom, buričom. Kým väčšina okolitých dedín bola verná katolíckemu kráľovi, oni sa priklonili k evanjelickému oravskému panstvu. Z toho vyplývali mnohé kuriózne situácie. Najkurióznejšia je asi tá, že napokon aj tak Klin, podobne ako Lokca, dostal od kráľa „za vernosť" armáles (erb). Tú vernosť im dosvedčil pred kráľom obchodní, s ktorým spolu vozili z Poľska soľ a obchodovali s ňou. Keď sa dozvedám, ako to kedysi chodilo pri dvore, medzi šľachtou a obchodníkmi, vôbec sa nečudujem tomu, čo sa deje dnes. Niektoré veci sa takmer nemenia - rozbieha sa rozprávačka a zrazu sa zasekne - ale to by bolo nadlho, aj na ďalšiu knihu.

SkryťVypnúť reklamu

Čo bolo spúšťačom vášho záujmu o históriu regiónu? Viete to pomenovať?

- Viem, celkom presne. Stalo sa to, keď ma v roku 1978 oslovila vtedajšia tajomníčka Miestneho národného výboru v Zubrohlave Anna Plžíková. Aj ako dieťa som mala rada históriu, z dejepisu som vždy mala jednotku. Keď pán učiteľ Rudolf Hubík skúšal a niekto nevedel, vždy sa obrátil na mňa a bol si istý správnou odpoveďou. No keď som dorástla, prišli iné záujmy, vydala som sa, prišli deti, výchova, práca, domácnosť. Až prišiel rok 1978 a pani Plžíková. Povedala som si- čo to je, do kroniky zapíšem, čo sa v dedine udeje a hotovo. No chcela som byť precízna, tak som chodila aj na školenia a tam som sa dozvedela, že treba vyhľadávať aj v archívoch. Tak som išla do kubínskeho archívu, kde ma pán Sika najprv „spucoval", že nemám ako preukaz kronikára, ani nič a že sme v Zubrohlave na družstve mali nejaké stroje a tie sme rozkradli. Nevedela som, o čo ide - ale taký bol môj prvý zážitok s archívu.

SkryťVypnúť reklamu

Dá sa všetko nájsť v archívoch?

- Nie. Začala som chodiť za starými ľuďmi, rozprávali úžasné veci, pripadalo mi to ako rozprávka, výmysly. Ale na školení nám povedali: všetko si zapisujte. Nuž som si zapisovala. Aj výslovnosť, aj slovné zvraty... A zapisujem dodnes. Onedlho som s obrovským prekvapením zistila, že tie povedačky do seba zapadajú! Jedna 90-ročná babka mi hovorila, že tunajší plátenník Hucovčík išiel cez more. Kde on mohol ísť cez more - rozmýšľala som. najskôr sa plavili cez Dunaj, nie? No neskôr som v Matici slovenskej našla almanach Zora a v ňom dva listy zubrohlavských plátenníkov - oba boli z Káhiry alebo Alexandrie. Hucovčík sa teda asi naozaj plavil cez more. V archívoch sa mi potom potvrdilo, že v minulosti naši dedovia zo Zubrohlavy chodili predávať tovar do Alexandrie, Káhiry a na Blízky Východ - do Carihradu, Hajfy či do Betlehema.

Nepotvrdené rozprávanie starých ľudí ste nechávali „plávať"?

- Nie všetko sa dá využiť pre kroniku. Tam môžu ísť len historicky overené fakty. Keď som začala získané informácie triediť, zistila som, že niektoré sa opierajú o historické udalosti, no nedajú sa hodnoverne potvrdiť - a mala som materiál pre knihy povestí, ešte viac mám rozprávok. Som veľmi rada, že kniha Povesti spod Babej hory sa doslova rozchytala za tri mesiace, museli sme robiť dotlač. V kníhkupectve v Námestove sa ma pýtali, či nemáme povesti aj na cédečku, a keďže so študentkou Oľgou Gluštíkovou sme predtým zopár mojich povestí načítali na zvukový záznam, povedala som si - prečo nie? A nahrali sme prvé oravské rozprávkové CD. Teraz mám už do tlače pripravenú ďalšiu knihu, Povesti spod Pilska.

Je ťažšie knihu zostaviť, alebo zohnať peniaze na jej výrobu?

- Práca na povestiach ma veľmi baví, keby som nemusela, niekedy by ma od tej kopy zošitov so zápiskami nevytiahli ani párom volov. Na vydávanie kníh som zatiaľ mala veľké šťastie, tak ako na ľudí, ktorí mi s tým pomohli. Tlač monografií si zabezpečovali obce, knihy vydávame aj pod hlavičkou občianskeho združenia Zubor vďaka projektom a grantom z fondov Európskej únie. Veľmi mi pri tom pomáha Vierka Namislovská z Bobrova, ale aj mnohí ďalší, vrátane rodiny.

Sú získané ocenenia za vaše publikácie dostatočným zadosťučinením?

- Určite, veľmi si ich vážim. Či už ocenenia v súťaži Slovenská kronika 2009, či v súťaži o najlepšiu oravskú monografiu za posledných dvadsať rokov... Zadosťučinením je aj to, že za mnou chodia napríklad študenti pri spracúvaní diplomoviek a iných hodnotných prác o histórii Oravy. Pri srdci ma zahreje aj uznanie okolia. Keď získala ocenenie rabčická monografia a starosta s pracovníčkou úradu mi za to priniesli krásnu kyticu, nuž, veru mi aj slza vypadla.

Bibliografia Evy Kurjakovej

400 rokov obce Zubrohlava (1988), vlastivedná monografia Zubrohlava (1998), História farnosti Zubrohlava 1770 - 2000 (2000). Autorsky spolupracovala na vydaní monografií obce Bobrov (2000), Zákamenné (2005), Rabčice (2008), Slovník obce Zubrohlava a okolitých plátenníckych obcí (2005), turistických sprievodcov Vitajte v kraji na severe Biela Orava (2004), Cestami necestami a chodníčkami Oravy (2007), internetového katalógu obcí Bielej a Čiernej Oravy (2003). V roku 2008 uzrela svetlo sveta prvá knižka povestí z Oravy s názvom Povesti spod Babej hory.

(mp)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 603
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 343
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 928
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 156
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 805
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 574
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 457
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 113
  1. Vladimír Bojničan: Malé zamyslenie sa na “Veľkú noc”
  2. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  3. Juraj Ondruška: PRIPOMIEKY LETISKO VAJNORY DO 22.4.2025
  4. Eva Gallova: Slávny maliar Raffael Santi bol pochovaný dvakrát
  5. Peter Kuchár: Venuje sa narkomanom a prostitútkam. Konvertujú však aj celebrity...
  6. Zuzana Valachovičová: Plasty. Plasty? Plasty!
  7. Štefan Šturdzík: Kúpele Brusno
  8. Ján Chomík: Medzi vierou a pózou
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 43 095
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 566
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 329
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 783
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 253
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 042
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 447
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 476
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Vladimír Bojničan: Malé zamyslenie sa na “Veľkú noc”
  2. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  3. Juraj Ondruška: PRIPOMIEKY LETISKO VAJNORY DO 22.4.2025
  4. Eva Gallova: Slávny maliar Raffael Santi bol pochovaný dvakrát
  5. Peter Kuchár: Venuje sa narkomanom a prostitútkam. Konvertujú však aj celebrity...
  6. Zuzana Valachovičová: Plasty. Plasty? Plasty!
  7. Štefan Šturdzík: Kúpele Brusno
  8. Ján Chomík: Medzi vierou a pózou
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 43 095
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 566
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 329
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 783
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 253
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 042
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 447
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 476
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu