NÁMESTOVO. Jazdecká škola intenzívne funguje v Námestove už štyri roky. Jej majiteľom je Eduard Dunčič - Edy, ktorý prevádzkuje jazdeckú školu aj v rámci krúžkov pre deti základných škôl. Podľa slov E. Dunčiča je na Orave jazda na koni pomerne neznámym športom, pretože chovatelia využívajú skôr ťažné kone na prácu. „Jazdecká škola bola spontánnou myšlienkou, vznikla pre potreby detí, ktoré chodili do areálu navštevovať moje kone," vysvetlil E. Dunčič.
Deti na krúžku
„Za jeden školský rok sa žiaci dokážu naučiť základy jazdy na koni a sú schopné samostatne jazdiť," prezradil majiteľ, ktorý nadviazal spoluprácu so Základnou školou na Komenského ulici v Námestove. Žiaci majú možnosť vybrať si z viacerých krúžkov, medzi nimi aj jazdecký, a navštevovať ho vďaka kultúrnym poukazom. Jazdecký krúžok nepredstavuje len jazdu na koni. Deti sa s koňmi učia pracovať, starať sa o ich čistenie aj kŕmenie. Majiteľ školy si myslí, že podobný koníček sa nedá nikomu nanútiť. Deti musia len chcieť venovať sa koňom. A takáto činnosť ich vedie k zodpovednosti, pretože sa starajú o živé zvieratá.
Väčší záujem majú dievčatá
Jazdeckú školu využívajú nielen žiaci v rámci krúžkov. Možnosť vysadnúť na tátoša majú aj ostatné deti či dospelí. Deti z krúžkov sa práci s koňmi venujú intenzívnejšie. Dvakrát do týždňa absolvujú hodinu jazdy na koni, v sobotu sa zoznamujú so starostlivosťou o zvieratá, ich čistením a kŕmením. E. Dunčič zo skúseností vie, že človek je schopný naučiť sa starať o koňa v priebehu 2 - 3 mesiacov.
Jazdeckú školu v Námestove navštevujú prevažne dievčatá. Podľa Edyho to funguje všade, pretože dievčatá majú k tejto záľube bližšie ako chlapci, sú trpezlivejšie, čistotnejšie s dokážu sa o koňa postarať ukážkovo. „Dievčatá pri prácach veľmi pomáhajú a sú už natoľko zdatné, že pod dozorom inštruktora dokážu viesť koňa aj samé," pochvaľuje usilovnosť žiačok majiteľ. „Niekedy sú také zaujaté, že ich rodičia až naháňajú naspäť domov."
Zmysluplné trávenie voľného času
Deti vnímajú jazdecký krúžok pozitívne. „Je to pre nich aktívne a zmysluplné trávenie voľného času," uviedol E. Dunčič. „Pri práci s koňmi sa naučia iným hodnotám, pretože si musia pestovať trpezlivosť a zmysel pre starostlivosť. Rodičia sú zas spokojní, keď sú ich deti v poriadku a pod dohľadom. Deti sa nemusia túlať po meste a prepadnúť kadejakým neduhom."
Na ranči neďaleko mesta majú Edyho „žiaci" k dispozícii šesť jeho vlastných koní, ďalšie dva sú tu len ustajnené, no môžu ich využívať aj mladí jazdci. Majiteľovi robí problém schválenie nového zákona o cestnej premávke, pretože sa nemôže s koňmi presúvať po ceste 1. triedy na miesta mimo mesta. Našťastie, ranč má vlastnú jazdiareň a lúky, na ktorých sa jazdci i kone môžu voľne preháňať. Jazdenie a vyučovanie prebieha v okolí Oravskej priehrady.
Aj na liečebné účely
„Každoročne sem prichádzajú učitelia s deťmi s telesným a mentálnym postihnutím. Všetky sa vždy veľmi tešia, aj učiteľky to vnímajú veľmi pozitívne," povedal E. Dunčič. Podľa jeho slov deti nemajú z koní takmer vôbec strach. A ak ho majú, ľahšie ho prekonávajú, keď vidia odvahu svojich kamarátov. Jazdeckú školu navštevujú aj rodičia s postihnutým dieťaťom, hipoterapia viditeľne pomáha. Emócie dieťaťa sú mnohokrát skryté, nedokáže ich vyjadriť. „Prejavia sa práve pri jazde na koni. Vtedy emócie vychádzajú na povrch, deti neskrývajú svoje nadšenie a radosť z jazdy."