NÁMESTOVO. Zdravá životospráva, pobyt na čerstvom vzduchu, množstvo prirodzených vitamínov a pozitívne myslenie. Viacerí oravskí lekári sa zhodli, že tak vyzerá účinný recept proti chrípke a že očkovanie nie je vždy najlepšia cesta. Pýtali sme sa ich, či sa dajú očkovať proti tzv. prasacej chrípke typu A(H1N1).
Ide väčšinou o prechladnutie
„Proti novému typu chrípky sa zaočkovať nedám. Chrípku som nemala od svojich ôsmich rokov. Odolnosť voči nej si zabezpečujem inak, nie vakcínami," hovorí lekárka Svatava Žáková a dodáva, že chrípky tu boli, sú aj budú. Prevenciou proti ochoreniu by však u zdravých ľudí nemalo byť očkovanie, ale posilňovanie imunity a psychickej rovnováhy. Lekárka a certifikovaná odborníčka na viaceré alternatívne liečebné metódy odporúča ako najlepšiu prevenciu proti chrípke prírodné vitamíny a pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu, nezaškodí ani krátky beh aspoň do mierneho kopca. „Dôležité je vyvarovať sa chemicky upravovaných potravín, jesť veľa prírodných vitamínov, pomôcť môžu aj reflexné masáže. To je najlepší spôsob, ako si budovať silný imunitný systém," dodáva S. Žáková.
Lekárka v súčasnosti pôsobí v jednej z trstenských ambulancií pre dospelých. Hovorí, že doteraz v ambulancii nezaznamenala ani jediný prípad skutočnej chrípky. Väčšinou ide len o bežné prechladnutia, angíny či zápal dutín.
Udržiavajte si zdravú myseľ
Podobný názor na očkovanie ako doktorka Žáková má aj ďalší trstenský lekár Jozef Gočál. Tiež patrí do skupiny tých zdravotníkov, ktorí sa zatiaľ proti novému typu chrípky zaočkovať nedajú. „Očkovať sa nedám. Za celý svoj život som nebol očkovaný proti chrípke a zatiaľ to ani neplánujem. Ani proti novému typu," hovorí lekár. Aj on hovorí, že najlepšou obranou proti chrípke je dobrá životospráva. Poznamenal však, že ak to má človek „v génoch", môže robiť čokoľvek, a chrípke sa nevyhne. Takýchto prípadov je však menej. „Je to individuálne. Vo všetkých prípadoch však platí zásada, že všetko, čo mali overené naši predkovia, platí aj dnes. Ľudia by mali vyvíjať viac psychickej a telesnej aktivity a udržiavať si zdravú myseľ," poradil doktor Gočál.
Niektorí sa zaočkujú, iní váhajú
„Vakcína na tento druh chrípky zatiaľ nie je u nás dostupná, takže zaočkovať som sa ešte nemohol," odpovedal obvodný lekár z Lokce František Pančuchár na otázku, či zvažoval osobné očkovanie proti prasacej chrípke. „Akonáhle však bude k dispozícii, určite sa dám zaočkovať," dodal bez váhania.
Nie každý lekár má na zaočkovanie podobný názor. „Mám dilemu, či je dobré sa proti prasacej chrípke zaočkovať, alebo nie," hovorí nerozhodne námestovská lekárka Anna Naništová. „Predpokladám, že vakcíny sa u nás objavia najskôr v priebehu januára. Nie je však isté, či sa dám zaočkovať, pretože s tým nemáme takmer žiadne skúsenosti. A keď počúvam o možných vedľajších účinkoch, je to skutočne na uváženie. Osobne som sa ešte nikdy nedala zaočkovať proti žiadnej chrípke, pretože som alergická."
„Nie som pokusný králik, takže odmietam vakcínu, ktorú dôkladne nepreverila prax, ale len nejaké laboratórne výskumy. Zasadne verím len dôkladne overeným a preukázateľne účinným vakcínam," odpovedala na našu otázku nižnianska doktorka prvého kontaktu Elena Podoláková.
Podobný postoj zaujala aj lekárka Zuzana Butvinová z Dolného Kubína: „Zaočkovať sa pravdepodobne nedám. Neočkujem sa ani proti bežnej chrípke a neodporúčam to ani známym. Som toho názoru, že telo by sa malo s chorobou vysporiadať samé. Samozrejme, v rámci prevencie dbám na dostatočný prísun vitamínov, a ak treba, pomáham si homeopatikami.