PÁRNICA. Jedna z najprestarnutejších obcí na Orave by mohla mať už tento rok osemsto obyvateľov. Ak sa tak nestane teraz, dedina preklenie podľa starostky vytúženú hranicu najneskôr začiatkom budúceho roka.
„Veľmi sa na to tešíme. V Párnici konečne pribudli mladé rodiny s deťmi a demografická krivka sa nám trocha vylepšila. Patríme totiž k najprestarnutejším obciam, z celkového počtu 791 občanov je 624 oprávnených voličov. Dôchodcovia nad 60 rokov tvoria takmer jednu štvrtinu obyvateľov. K tomu, myslím, nie je čo dodať," skonštatovala starostka Milada Antalová.
Skazu narobila uzávera dediny
Párnica patrila v minulosti k veľkým, strediskovým obciam. „V 15. a 16. storočí mala cez 1500 obyvateľov. Jej rast zastavila uzávera v druhej polovici 20. storočia. Obec mala byť spolu s ďalšími zaplavená a na ich mieste mala vyrásť priehrada. Ľudia sa teda z dediny sťahovali, vyľudnila sa. Odvtedy si Párnica držala šesťsto až sedemsto obyvateľov," hovorí starostka.
Párničania, ktorí sa rozhodli napriek neistej budúcnosti zostať v rodnej obci, stavali domy s tým rizikom, že o ne môžu kedykoľvek prísť. Štátu sa museli zaviazať, že ak ich domovy zaplaví voda, nebudú si nárokovať na náhradu škody. Od budovania vodnej nádrže na dolnej Orave sa neskôr upustilo.
Motivujú rodiny aj stavebníkov
Po rokoch sa dedina vzmáha. Za uplynulé rodiny sa prisťahovali mladé rodiny, miestna škola má rekordný počet žiakov - 23. Tento rok sa v Párnici narodilo aj najviac detí za posledných desať rokov. Zatiaľ ich je štrnásť, no je viac ako pravdepodobné, že ich počet sa ešte zvýši.
Samospráva rodiny motivuje rôznymi finančnými príspevkami. „Pri narodení dieťaťa dávame rodičom sto eur, na každého prváka, ktorý nastúpi do našej školy dostanú sedemdesiat eur. Ľudia, ktorí sa rozhodnú v obci stavať a bývať tu, sú na dva roky oslobodení od platenia dane za nehnuteľnosť. Momentálne tu vzniká nová IBV a ďalšiu pripravujeme," povedala Antalová.