BRATISLAVA. Časy, keď inteligenciu v slovenských mestách predstavovali učiteľ, notár, kňaz a lekár sú už síce preč, lekári si však výsadné miesto udržiavajú. Naznačujú to aj výsledky nedávnych župných volieb. Podľa toho, čo si kandidáti píšu za meno na kandidačnej listine, boli po šéfoch miest a obcí najúspešnejší práve lekári.
Na Slovensku menej, než na Orave
Zo 408 župných poslancov, ktorí zasadnú v ôsmich regionálnych parlamentoch, bude lekár každý šiesty. Celkovo ich uspelo 70, čo je až 17,16 percenta všetkých poslancov. Podobné to bolo aj pred štyrmi rokmi, keď v krajských parlamentoch sedelo 66 lekárov.
Úspešnejší boli len primátori, starostovia a ich zástupcovia, ktorých uspelo najmenej 137, čo je takmer 34 percent. Najviac, až štvrtina lekárov, zasadne v zastupiteľstvách Žilinského a Prešovského samosprávneho kraja. Najmenej ich bude v Bratislavskom kraji. Na Orave je percento ešte vyššie.
Koleják s výraznou prevahou
V zastupiteľstve Žilinského samosprávneho kraja je 14 lekárov, z toho päť z Oravy. Okresy Tvrdošín a Dolný Kubín zastupujú v krajskom parlamente trojice poslancov „ako cez kopirák", po dvaja lekári a po jednom inžinierovi - primátorovi okresného mesta. Iné zloženie má zostava poslancov za Námestovský okres, v ktorej sú traja starostovia obcí, jeden lekár a jedna poslankyňa NR SR. Za povšimnutie stojí, že hoci v okrese Tvrdošín je výrazne menšia voličská základňa než v okrese Námestovo, MUDr. Vojtech Koleják v tvrdošínskom obvode získal najviac hlasov na Orave vôbec. Čerešničkou na torte je pre neho aj fakt, že vo svojom obvode získal viac hlasov, ako ďalší dvaja zvolení poslanci z obvodu dohromady. Taký výrazný rozdiel v zisku hlasov nebol ani vo volebnom obvode Dolný Kubín, ani v obvode Námestovo.
Na dvoch stoličkách
Sociológ Pavel Haulík hovorí, že lekári sú v župných i miestnych voľbách oproti iným kandidátom vo výhode. „Väčšinu kandidátov voliči nepoznajú a popri straníckych preferenciách hrá preto rozhodujúcu úlohu profesia. S lekármi prichádzajú ľudia do styku, lekárska profesia patrí stále medzi najvyššie cenené." Lekárov do zastupiteľstiev zasa môže lákať aj to, že mestá i župy majú v právomoci aj zdravotnícke zariadenia.
Lekári, ktorí idú do politiky, sa musia rozhodnúť, či budú ordinovať ďalej. Ak sa chcú vyhnúť prerušeniu výkonu činnosti, musia ordinovať priemerne hodinu denne. Ak neordinujú v priebehu piatich rokov aspoň štyri roky, musia prejsť preškolením. To trvá najmenej 480 hodín.