DOLNÝ KUBÍN. Návrh vybudovať v meste zvierací cintorín predložil vedeniu magistrátu Dolnokubínčan Miroslav Líška. „Myslím si, že mesto by mohlo túto aktivitu podporiť. Citová väzba medzi zvieraťom a človekom je mnohokrát veľmi veľká. Keď však zvieratko uhynie, ľudia nevedia, čo s ním. Myslím si, že by mali mať možnosť svojho verného spoločníka dôstojne pochovať," hovorí iniciátor myšlienky.
Cintorín môže vyriešiť niekoľko problémov
V súčasnosti jediný zákonný spôsob, ako naložiť s mŕtvolou zvieraťa, je objednať si veterinárnu asanačnú službu. Tá zabezpečí zber uhynutých tiel a ich transport do spaľovne biologického odpadu. „Na vidieku však zvyknú poľovníci svojich psov zastreliť, keď im doslúžia. Zákon to nepovoľuje a je to aj veľmi necitlivé. Zvierací cintorín by bol najlepšou možnosťou, ako vyriešiť hygienické i technické hľadisko," domnieva sa M. Líška. „Je predsa lepšie mať legálny cintorín ako nelegálny. Tých nelegálnych sú desiatky a v budúcnosti môžu narobiť nemalé problémy."
Mesto skúma možnosti
Návrhom M. Líšku sa zaoberala komisia pre rozvoj podnikateľského prostredia a koordináciu rozvojových projektov mesta. Venovali sa mu aj predstavitelia samosprávy na tohtotýždňovej pondelňajšej porade.„Mojou úlohou je teraz preskúmať možnosť vybudovania cintorína v Dolnom Kubíne, jeho umiestnenie a finančnú náročnosť jeho zriadenia a prevádzkovania. Budeme o tom ešte rokovať s iniciátorom podnetu i s prevádzkovateľom už existujúceho zvieracieho cintorína v Šútovciach," uviedol Miroslav Kosmeľ, vedúci Odboru dopravy, miestneho hospodárstva a cestovného ruchu na mestskom úrade.
Jeden zvierací cintorín už existuje
Budovanie a prevádzkovanie zvieracích cintorínov na Slovensku je zriedkavosťou. Ich častejšou formou sú internetové, alebo takzvané virtuálne cintoríny. Zatiaľ jediné pohrebisko pre zvieracích miláčikov funguje v Šútovciach, neďaleko Bojníc. Na súkromnom pozemku ho zriadila Mária Granecová. „Zomrel mi psík a nemala som ho kde pochovať. Do kafilérie som ho dať nechcela, tak som sa rozhodla zriadiť zvierací cintorín," ozrejmuje nám zrod svojho rozhodnutia M. Granecová. Pochovávať zvieratá k nej chodia chovatelia zo Slovenska i zo zahraničia. Doteraz na jej cintoríne našlo posledné miesto odpočinku viac ako 150 spoločenských zvierat. Služba zahŕňa rozlúčku so zvieratkom, jeho pochovanie, úpravu a starostlivosť o hrob.