Poľovnícka štandarda - prvá na Orave, druhá na Slovensku

Na Oravskom hrade vysvätili počas svätohubertovského víkendu prvú poľovnícku zástavu na Orave. Stala sa symbolom Poľovného združenia v Oravskej Polhore.

Od predsedu Poľovníckeho združenia Oravská Polhora Jozefa Heruda prevzali štandardu združenia jej strážcovia.Od predsedu Poľovníckeho združenia Oravská Polhora Jozefa Heruda prevzali štandardu združenia jej strážcovia. (Zdroj: MELÁNIA PASTVOVÁ)

ORAVSKÝ PODZÁMOK, ORAVSKÁ POLHORA. Už v praveku kládli lovci ulovenú zver na pravý bok, aby sa ostatným pochválili presným zásahom, kým ešte z rany trčal šíp. Zvieraťu priznávali právo posledného hryzu - aby sa mu uvoľnili dýchacie cesty. Na ranu dávali vzápätí zelenú vetvičku, aby si uctili ducha zvieraťa - a chránili ranu pred dotieravým hmyzom. Takto by sme mohli pokračovať spomínajúc všetky zvyky a rituály poľovníkov, do jedného majú korene v pradávnych či menej dávnych časoch. Až na jeden. Posvätenie štandardy poľovníckeho združenia (PZ) priniesli na Oravu poľovníci z PZ Oravská Polhora ako prví len pred pár dňami - vo svätohubertský prvý novembrový víkend.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prvá na Orave, druhá na Slovensku

Hradná pani, ktorú zastúpila v rytierskej sále riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková, uložila do hradného archívu oficiálny dokument o posvätení prvej zástavy PZ na Orave vôbec. Jediný podobný symbol, prvý na Slovensku, majú kolegovia polhorských poľovníkov na Kysuciach. Posvätením štandardy v Kaplnke sv. Michala na Oravskom hrade si poľovníci z Oravskej Polhory pripomenuli nielen 15. výročie založenia svojho združenia v súčasnej podobe, ale aj 70. výročie chvíle, keď v revíri Oravskej Polhory dostali právo poľovať aj obyčajní smrteľníci. V rytierskej sále prevzal štandardu z rúk zástupcu Okresnej organizácie PZ Viktora Schnierera predseda polhorského poľovníckeho združenia Jozef Herud. Ten ju zveril do opatery trom zvoleným strážcom zástavy - Martinovi Strnálovi, Pavlovi Cubínekovi a Jánovi Zboňákovi.

SkryťVypnúť reklamu

Nechýbal ani Zlatý kamzík

Po slávnostnom obrade sa poľovníci vrátili do Oravskej Polhory, kde si viacerí z nich prevzali ocenenia za obetavú prácu pri starostlivosti o zver a revír. Ako povedal predseda PZ: „Všetci vieme, ani poľovníci nie sú všetci rovnakí. Že niektorí z nás sa starajú o les a zver menej, iní túto povinnosť berú ako samozrejmosť a rozdelili si ju na vlastné plecia aj za iných. Niektorí sa starajú o menežovanie práce v revíri a jeho správu, iní o prikrmovanie a ďalšie práce. Za to si určite od nás zaslúžia ocenenie." Hneď potom, čo predseda PZ Jozef Herud a tajomník PZ Anton Kozák rozdali domáce ocenenia, o slovo sa prihlásil predseda Okresnej organizácie PZ František Bolek. Anton Kozák z jeho rúk prevzal bronzovú medailu a Jozef Herud najvyššie poľovnícke ocenenie na Slovensku - medailu Zlatého kamzíka.

SkryťVypnúť reklamu

Fotogalériu z obradu a slávnosti nájdete tu.

Vychovávajú si aj dorast

„Pred pätnástimi rokmi sme si dali za cieľ skvalitniť starostlivosť o zver a zveľadiť revír vybudovaním krmelcov, solísk, poľovníckych chodníkov a posedov. Podarilo sa, ale očakávané výsledky v kvalitnejších trofejových hodnotách zveri sa nedostavujú," hovorí J. Herud. „Spôsobujú to v posledných rokoch tuhé zimy a znižovanie úživnosti revíru - stále ubúda plôch s poľnohospodársky významnými plodinami. Poľovníci sa však venujú aj ďalším aktivitám, napríklad výcviku poľovných psov či výchove mladých priateľov poľovníctva."

V nedeľu 8. novembra správca farnosti Oravská Polhora vdp. Milan Holik a člen PZ Oravská Polhora Ľudovít Spuchľák odslúžili pre poľovníkov svätohubertovskú omšu, ktorej sa zúčastnili nielen poľovníci, ale aj množstvo hostí a obyvateľov dediny. Počas omše muži v zelenom priniesli pred oltár sv. Hubertovi obetu - uloveného jeleňa na nosidlách vystlaných čečinou.

Revír v Oravskej Polhore sa stále menil

Ako sme sa dozvedeli od predsedu PZ, najstaršie historické záznamy o spôsobe poľovania v katastri Oravskej Polhory sa zachovali od roku 1926 v Mysliveckom pamätníku, ktorý písal až do roku 1937 nadlesný Stahala. V období od roku 1924 - 1930 mal poľovné právo na majetku komposesorátu v prenájme advokát Dr. Hugo Lasslauer zo Žiliny za ročný nájom 2000 korún československých. Nájomca nebol poľovníkom, ale výkon poľovného práva využíval pre zábavu množstva svojich hostí. V roku 1926 boli stavy stálej jelenej zveri 6 - 8 ks, 120 - 140 ks srnčej, diviakov 60 - 70 ks. Vysoké stavy diviakov si poľovníci vysvetľovali tým, že v tejo dobe bolo v lesoch mnoho rúbanísk, ktoré ľudia poľnohospodársky využívali. V roku 1935 sa zväčšil počet zveri jelenej na 40 ks, srnčej na 300 -3 60 ks. U diviakov bol značný úbytok. V týchto rokoch, keď obyvatelia Oravskej Polhory nesmeli poľovať, veľmi sa rozmohlo pytliactvo. V roku 1926 bolo v lese nájdených ukrytých deväť pytliackych pušiek a pri domových prehliadkach zabavené dve pušky.

V roku 1947 poľovné pozemky v Oravskej Polhore (okrem komposesorátu) a v Sihelnom vydražil za prítomnosti okresného horára Tomáša Pšenáka a okresného náčelníka polície za 1000 Kčs ročne kanonik Kecera z Rabče. Od roku 1939 tak mohli v tunajších horách poľovať aj „obyčajní smrteľníci". Každý rok na odpust 2. júla dodali jedného srnca na faru Ján Tarčák z Oravskej Polhory a Ondrej Flanier zo Sihelného, za čo mohli v revíri každý poľovať.

Od roku 1948 vznikol poľovný revír Oravská Polhora - Rabča. Bolo to prvé poľovnícke združenie z občanov Oravskej Polhory a Rabče. O 10 rokov neskôr sa vytvoril nový revír v katastri Oravská Polhora a Rabčice. Od roku 1973 bol schválený poľovný revír na poľovných pozemkoch v katastroch Oravská Polhora, Sihelné a Oravské Veselé a časť poľovných pozemkov siahala až po vrchol Pilska. V tomto revíri lovili poľovníci zo Sihelného, Oravskej Polhory a Oravského Veselého ďalších 19 rokov. V roku 1993 sa odčlenilo z tohto združenia 15 členov a zmenili sa hranice revíru. „Odišlo" Oravské Veselé. PZ malo vtedy 47 členov, prevažne Polhorčanov a Sihelčanov. 19.februára 1995 bolo založené súčasné PZ Oravská Polhora. Stalo sa tak po odčlenení časti poľovného revíru v katastri Sihelné. Týmto dňom sa datuje aj vznik nového poľovného revíru Oravská Polhora o výmere 2700 ha, z toho 791 ha lesa. V súčasnosti má PZ 29 členov, jedného čakateľa na členstvo a šiestich čestných členov. Poľovný revír je rozdelený cestami na tri časti Vysoké, Hrádok a Poľany. V prvých dvoch sa vyskytuje viac srnčia a v Poľanách jelenia zver. Diviaky nie sú stále a je ich pomenej vo všetkých častiach revíru. Medzi veľké šelmy v revíri patrí medveď, vlk a rys. Z kurovitých vtákov je to jariabok.

Autor clanku

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 003
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 124
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 6 417
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 6 320
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 265
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 848
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 162
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 614
  1. Juraj Kostka: Svet v nás a okolo nás
  2. Radoslav Záhumenský: Mohyla na Bradle: Silný príbeh, ikonické miesto a prechádzka, ktorá sa dotkne srdca (+ VIDEO)
  3. Vladimír Čuchran: Pápež František
  4. Jozef Javurek: Zelenina v záhrade
  5. Radko Mačuha: Si herec, či politik?
  6. Peter Stachura: V krízach sa musíme naučiť verejnosť spájať, nie rozdeľovať
  7. Ivan Mlynár: Ak z Čurillovcov ostanú len čiary v piesku, pretože hekli Ficovu politickú korupciu, kto vlastne sme ?
  8. Elena Antalová: Naše trojdnie kresťanskej záchrany a pohanský pondelok
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 36 932
  2. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 11 823
  3. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 9 662
  4. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 8 419
  5. Martin Fronk: Hrady pre milionárov: Ako biznis oživí ruiny, ktoré štát ignoruje 7 247
  6. Dominik Sumbal: Doba cashu je späť!! 5 101
  7. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ? 4 971
  8. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku 4 969
  1. Radko Mačuha: Si herec, či politik?
  2. Tupou Ceruzou: Pápež František
  3. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  4. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  5. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  6. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  7. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  8. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Juraj Kostka: Svet v nás a okolo nás
  2. Radoslav Záhumenský: Mohyla na Bradle: Silný príbeh, ikonické miesto a prechádzka, ktorá sa dotkne srdca (+ VIDEO)
  3. Vladimír Čuchran: Pápež František
  4. Jozef Javurek: Zelenina v záhrade
  5. Radko Mačuha: Si herec, či politik?
  6. Peter Stachura: V krízach sa musíme naučiť verejnosť spájať, nie rozdeľovať
  7. Ivan Mlynár: Ak z Čurillovcov ostanú len čiary v piesku, pretože hekli Ficovu politickú korupciu, kto vlastne sme ?
  8. Elena Antalová: Naše trojdnie kresťanskej záchrany a pohanský pondelok
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 36 932
  2. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 11 823
  3. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 9 662
  4. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 8 419
  5. Martin Fronk: Hrady pre milionárov: Ako biznis oživí ruiny, ktoré štát ignoruje 7 247
  6. Dominik Sumbal: Doba cashu je späť!! 5 101
  7. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ? 4 971
  8. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku 4 969
  1. Radko Mačuha: Si herec, či politik?
  2. Tupou Ceruzou: Pápež František
  3. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  4. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  5. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  6. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  7. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  8. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu