ORAVSKÁ JASENICA. A-klub Jaseň v Oravskej Jasenici vznikol v roku 2001. Jedným zo zakladajúcich členov bol aj Paľo Madleňák. Peklom alkoholizmu sám prešiel a hoci je slobodný, rodina si s ním tiež prežila veľa trápenia.
Stretávajú sa na fare
„Pil som asi od sedemnástich. Jedného dňa to vyvrcholilo a uadol som do delíria," opisuje Paľo. „Najprv som bol na detoxikačnej liečbe v Ružomberku. Tam pôsobí klub, s ktorým máme teraz výbornú spoluprácu. Odtiaľ moje kroky smerovali na Prednú Horu. Počas liečenia som videl, že podobné kluby majú veľký význam, preto som sa rozhodol, že založíme podobný aj v Oravskej Jasenici." Po dohode s miestnym farárom, ktorý poskytol abstinujúcim alkoholikom na fare jednu miestnosť, sídli A-klub Jaseň v budove farského úradu.
Oslovujú ich príbuzní alkoholikov
Závisí na samotnom alkoholikovi, či sám príde do klubu, kde sa ľudia s podobným osudom stretávajú každú stredu, alebo či ho pracovníci klubu navštevujú doma. „Keď sa nám niekto ozve, navštívime ho. No ľudia stále len zriedka vedia, že niečo také ako my vôbec existuje. Väčšinou nás oslovia blízki závislého človeka. Stretávame sa aj s odmietnutím, no až 90 percent ľudí, ktorých oslovíme prvý krát, sa už v krátkom čase rozhodne liečiť. Niekedy stačí dať malý impulz a v hlave alkoholika sa táto myšlienka pomaly začína spracúvať," vysvetľuje postup predseda klubu Vlado Farský.
Zaujímajú sa aj kňazi
Niet týždňa, aby sa na Jaseň niekto neobrátil s prosbou o pomoc. Klub má veľké pôsobisko, zastrešuje celý región. „Na Orave vo vzťahu k alkoholizmu najväčším problémom nevedomosť ľudí. Nevedomosť o tom, ako tomu druhému pomôcť. Navštevujú nás aj kňazi, aby sa poradili, pretože najlepšie poradia ľudia, ktorí problémy zažili na vlastnej koži," vysvetľuje Vlado.
V súčasnosti tvorí „jadro" klubu asi 20 ľudí, medzi nimi sa liečia aj ženy. „Niekedy sa stretneme len šiesti alebo desiati. Ale je dobré, aj keď prídeme iba dvaja. Vždy si hovoríme: buďme radi, že sme aspoň dvaja, pretože taká komorná komunikácia je často oveľa prínosnejšia."
Sú prestupnou stanicou
Klub Jaseň je akousi bránou, cez ktorú sa alkoholikom ľahšie nastupuje na liečbu, aj sa im lepšie z liečby spamätáva. „Veľa z tých, ktorí sa na nás obracajú, sú najbližší alkoholikov - manželky, deti či rodičia, ktorí to už nevládzu znášať. Vedia, že takýto človek si alkoholizmus nepripustí a neprihlási sa na liečbu sám. Abstinentské kluby slúžia ako výborný pomocník pri doliečovacom procese." Podľa Paľa „kluby pomáhajú alkoholikom odolať pokušeniu znova začať piť. Stretávajú sa v nich seberovní ľudia, ktorí sa vrátili z liečenia. Máme dobré kontakty aj s ostatnými liečebňami, takže nie je problém dostať niekoho na liečenie."
U ľudí vzbudzujú obdiv
„Ak má niekto takýto problém v rodine, naše dvere sú otvorené pre všetkých. Stačí, keď nás oslovia. Na liečenie sú lekári, no na doliečovanie, ktoré je veľmi dôležité, sme tu pre nich my," vyjadruje ochotu pomôcť Paľo, ktorý sa na pitie spätne nepozerá ako na niečo zlé. „Aj liečba mi dala veľa nových skúseností, spoznal som veľa skvelých ľudí. A byť medzi nimi, to nie sú len siahodlhé diskusie o alkohole. Práve naopak, tejto téme sa príliš nevenujeme. Hovoríme skôr o rodine, práci alebo sa zabávame na podujatiach. Členovia klubu sa spolu zúčastňujeme rozličných akcií, či už je to divadlo, hokej alebo spoločenský ples, vianočné posedenie alebo rodinné stretnutia spojené s guľášom. Ani na krčmu som nezanevrel. Chodím tam, ale pijem len kofolu," usmeje sa Paľo, ktorého pevná vôľa vzbudzuje u ľudí veľký obdiv.