NÁMESTOVO. Týždenný výmenný pobyt do Holandska absolvovali študenti Gymnázia Antona Bernoláka v Námestove na prelome mesiacov september a október. Pobytu v malom holandskom mestečku Zierikzee sa zúčastnilo 35 študentov druhého a tretieho ročníka. Sprevádzali ich aj traja učitelia - Ján Kozoň, Florián Pilarčík a Ľubomír Jaššo.
Plavili sa po kanáloch
Námestovskí gymnazisti si z Holandska priniesli na Slovensko množstvo nezabudnuteľných zážitkov, emócií a dojmov. Okrem toho, že mali možnosť zdokonaliť sa v angličtine, zúčastniť sa výučby, porovnať školské systémy či odlišnú kultúru a osvojiť si projektovú prácu, za pomerne krátky čas - jeden týždeň - však toho stihli oveľa viac. V krajine tulipánov a veterných mlynov mali možnosť navštíviť Amsterdam i Múzeum Van Gogha. Spestrením programu bola pre študentov prehliadka mesta loďou po kanáloch Amsterdamu. Absolvovali tiež 20 km cyklistickú túru k vodným hrádzam, ktoré patria k dominantám Holandska a počas víkendu mali študenti voľný program. Ten využili na netradičné programy pripravené rodinami, v ktorých bývali. Od návštevy Rotterdamu a Belgicka pokračovali zábavnými parkami až po spoznávanie pamätihodností v okolí Zierekzee.
Holanďania sa tešia na Slovensko
„So školou Petra Zeemana v Holandsku udržiavame kontakty od roku 2006 a tento rok sa uskutočnil už tretí pobyt," povedal Ján Kozoň. „Spoluprácu s Holandskou školou sme naviazali na základe rozbehnutých kontaktov medzi mestom Námestovo a holandským mestom Zierekzee. Ide o partnerské mestá, približne rovnakej veľkosti, ktoré majú rozbehnutú už dlhodobejšiu spoluprácu. Vlastne od toho bol už len krôčik nadviazať kontakty a partnerské výmeny medzi oboma školami," vysvetľuje.
Výmenné pobyty medzi týmito školami sa realizujú už tretí rok a doteraz sa z obidvoch strán stretávajú výhradne s pozitívnymi ohlasmi. Ako sme sa dozvedeli, záujem zo strany študentov na Slovensku aj v Holandsku spoznať tu druhú krajinu je obrovský. Dokonca sa študenti z holandskej partnerskej školy chystajú prísť na Slovensko už začiatkom marca budúceho roku. „Keďže aj holandská partnerská škola organizuje túto mobilitu už tretí rok, študenti v Holandsku majú dostatok informácií o našej krajine či škole a aj z ich strany je o návštevu Slovenska veľký záujem."
Natočili sedem filmov
„Študenti mali možnosť počas pobytu spoznať úplne novú krajinu aj kultúru, ochutnať rôzne netradičné jedlá a v neposlednom rade zdokonaliť sa v jazyku a nadviazať množstvo pevných priateľstiev," konštatuje J. Kozoň.
Výstupným produktom celého „výletu" bola práca na spoločných krátkometrážnych filmoch. Tie boli zamerané na spoznávanie kultúr a školských systémov v obidvoch krajinách. Študenti natáčali a strihali filmy priebežne počas celého pobytu. „Žiaci pracovali v zmiešaných holandsko-slovenských družstvách, takže boli jednak nútení hovoriť po anglicky a jednak sa mohli oveľa bližšie spoznať." Výsledkom ich spoločného úsilia bolo sedem krátkych filmov z rôznych uhlov pohľadu na tému Podobní a predsa iní. „Študenti filmy natáčali nielen v škole, ale aj na ulici medzi ľuďmi, v obchodoch či v najvyššej historickej veži v Zierikzee a aj v Amsterdame. Cieľom natočených filmov bolo porovnať život študentov a ľudí na Slovensku a v Holandsku, čo sa im aj podarilo."