MÚTNE. „Storočnú mincu som našiel už aj pri práci na poli, keď sme kopali zemiaky," prezradil Miro. „Presný rok si nepamätám, ale bolo to asi v roku 1992 alebo 1993. Je vyrobená zo zmesi medi, cínu a zinku."
Stará minca, ktorú Mútňan našiel, pochádza z roku 1909, teda z obdobia Rakúsko-Uhorskej monarchie, z čias vlády Franza Jozefa I. „Je to minca - 2 heller. Váži 3,32 g a jej priemer je 19 mm. Na lícnej strane je zobrazená nominálna hodnota mince „2" a na rube je zobrazený pravdepodobne drak s roztiahnutými krídlami. V strede obrázku je erb a nad tým všetkým vyobrazená kráľovská koruna," opisuje 31-ročný Miro.
Nie je cena ako cena
„Numizmatická hodnota tejto mince sa pohybuje podľa kvality od 6 do 23 eur (cca 180 - 700 Sk). Cena mince je trojaká," vysvetľuje nálezca. „Nominálna hodnota sa určuje len pri platných obehových alebo pamätných minciach, je to peňažná hodnota, ktorú daná minca predstavuje a ktorú garantuje štát. Okrem toho sa prihliada na hodnotu materiálu - kovu, z ktorého je minca vyrobená. Treťou je numizmatická hodnota. Tú predstavuje cena, ktorú sú ochotní za mincu zaplatiť zberatelia. Výsledná cena mince je potom najvyššia z uvedených hodnôt. V prípade tejto mince je to numizmatická hodnota, pretože minca nie je vyrobená z drahého kovu ako zlato alebo striebro a nie je ani v obehu."
Miroslav dlho ani netušil, čo vlastne našiel. „Keď som začal zisťovať podrobnosti o pôvode mince, pomohol mi najmä internet, kde som zistil, o akú mincu ide, z čoho je vyrobená a ďalšie podrobnosti."
Unikát medzi kvetmi
„Mince nachádzam len tak náhodne," smeje sa Mútňan. „Poslednú som našiel asi pred dvoma mesiacmi. Zaujímavé je miesto, kde som na ňu natrafil - asi meter od domu. Bola „schovaná" v hline medzi kvetmi." M. Jozefiak má aj predstavu, ako sa tam mohla minca dostať. „V susednej drevenici bola kedysi krčma, preto si myslím, že ju stratil niekto, kto si bol v krčme posedieť." Minca sa dostala do zeme a prekopávaním pôdy zrejme vyšla na povrch.
Táto minca je ešte staršia ako prvá. Pochádza z roku 1800, takže už má „odžitých" viac ako 200 rokov. Je to 1 grajciar z čias Františka II., vyrazený vo viedenskej mincovni. „V stave, v akom som mincu našiel, by bola jej cena veľmi malá. Nechávam si ju doma skôr pre spomienku."
Vedia o tom len príbuzní
Miro hovorí, že nie je aktívny zberateľ. „Nie som z tých, čo by chodil niekde po burzách a vymieňal, hľadal či dokonca kupoval staré mince. Keď však nejakú nájdem, veľmi sa jej poteším a odložím si ju." Obidve mince má zatiaľ vo svojej zbierke, ktorá ešte nebola nikde sprístupnená. „Myslím si, že ľudia ani nevedia, že mám takéto historické mince. Nikomu som o tom nehovoril, vie to len moja rodina."
A či je storočná minca významná pre obec a jej históriu? „To neviem posúdiť. Keď tak rozmýšľam, najstaršou pamiatkou tu je kostol, potom rôzne mariánske stĺpy či sochy svätých alebo knihy. Niečo také malé, staré, historické ako minca - neviem či je to pre obec vzácne. Som však ochotný poskytnúť ju, ba dokonca aj darovať obci Mútne pre kultúrno-historicko-spoločenské sprístupnenie aj ostatným ľuďom,ak by tu taká expozícia vznikla" vyjadril ochotu podeliť sa so vzácnym nálezom Miroslav Jozefiak.