PUCOV. Každoročne pri príležitosti sviatku sv. Vendelína sa v Pucove koná púť ku kaplnke, ktorá mu je zasvätená. Vendelín je patrónom pastierov a roľníkov. Ku kaplnke na horizonte rázcestí chotárov Pucova, Bzín a Srňacieho si to namierilo približne stopäťdesiat ľudí. Napriek zlému počasiu prišli nielen domáci, ale aj obyvatelia okolitých dedín.
Uctievajú ho už dlho
„Púť k Vendelínovi sa v obci koná dlhé roky. Vychádza z tradície pastierstva a roľníctva, ktorými sa živili naši predkovia," povedal starosta Metod Sojčák. Hlavnými organizátormi podujatia sú farský úrad a obec Pucov.
Po svätej omši čakalo na pútnikov občerstvenie vo forme gulášu a pečených klobások. Veriaci odchádzali od kaplnky v dobrej nálade s vedomím, že o rok sa na Pucovskej holi zídu opäť.
Bol vraj synom kráľa
Svätý Vendelín (* okolo 550 - † pravdepodobne 617, Nemecko) je považovaný za nemeckého svätca, o živote ktorého vieme len z legiend. Narodil sa údajne ako syn škótskeho kráľa, ktorého vychovával arcibiskup. Ako dvadsaťročný odišiel ako anonymný pútnik na púť do Ríma. Cestou späť sa zamestnal ako pastier oviec a po zázračných skutkoch mu šľachtic, u ktorého pracoval, postavil pustovňu, aby sa mohol nerušene venovať modlitbe a rozjímaniu. Neskôr sa stal okolo roku 597 opátom v benediktínskom kláštore v Tholey. Zomrel v roku 617 vo svojej cele v kláštore, v ktorom bol opátom. Pochovaný bol vo svojej cele, nad ktorou neskôr postavili kaplnku, a v jej blízkosti časom vyrástlo malé mestečko Sankt Wendel.
Svätý Vendelín je považovaný za patróna pastierov, sedliakov, polí a roľníkov, preto je väčšinou zobrazovaný ako mladý pastier s dobytkom a ovcami, s pastierkou palicou a kapsou, ruženec, či knihu, lopatu, kyjak alebo aj korunu,. Na obrázkoch na skle zase obyčajne s knihou na kolenách a pastierskou trúbou.