PEKING/DOLNÝ KUBÍN. Mária Bencúrová je Dolnokubínčanka, ktorá v súčasnosti pôsobí v Pekingu. Na vlastnej koži zažila prípravu minulotýždňových osláv 60. výročia založenia Čínskej ľudovej republiky a obmedzenia, ktoré v súvislosti s nimi čínske vedenie vydalo. Bezprostredne po veľkolepej nacvičenej ceremónii sa s nami podelila aj o dojmy z jej priebehu.
Oslava len pre vyvolených
Na prehliadke mali vyniknúť verejnosti dosiaľ neznáme technologické výdobytky čínskej armády - okrem ručných zbraní aj rakety, tanky, stíhačky a ponorky. No obyčajní ľudia ich naživo ani teraz nevideli.
„Priebeh osláv nebol pre obyčajných ľudí zaujímavý. Hlavná cesta vedúca k námestiu Nebeského pokoja bola zatvorená. Lemovali ju policajné hliadky, ktoré nepustili nikoho ani len do jej blízkosti. Večer sa ozýval ohňostroj, ale nebolo ho vidieť. V priamom prenose ho vysielala len televízia. Oslavy boli robené presne v tom duchu - na televíznej obrazovke budú vyzerať nádherne, preto ľudia majú zostať doma a nevychádzať von. Priamo na námestí sa oslavy mohli zúčastniť len oficiálne pozvaní hostia. Obyčajní ľudia mohli naživo uzrieť akurát prelet stíhačiek ponad ich hlavy," napísala nám ešte vo štvrtok v noci Mária Bencúrová. Len 30 tisíc vyvolených malo možnosť sledovať vojenskú prehliadku a večerný gala večer na námestí Nebeského pokoja.
Takto vyzerali uzatvorené cesty na Námestie Nebeského pokoja v Pekingu deň pred prehliadkou. V meste bolo zamračené a "sedel" na ňom smog.
Vyrobili si aj počasie
„Pozitívom osláv je krásne počasie. Dá sa chodiť v krátkom rukáve a vďaka raketám s jodidom strieborným si užívam aj slnko. Naposledy v Pekingu umelo vyrobili pekné počasie minulé leto, počas olympijských hier. neželaná oblačnosť sa odstraňuje vystrelením rakiet, ktoré obsahujú guľôčky jodidu strieborného, tzv. suchého ľadu, do oblakov. Chemikália spôsobí, že sa vodná para v oblakoch mení na väčšie kvapky a tie v podobe dažďa dopadajú na zem," rozpráva mladá študentka. Desiatky lietadiel mali na starosti, aby sa v deň osláv mraky k Pekingu ani nepriblížili.
V tomto období sa v Číne koná aj mid-autumn festival. Je to slávnosť uprostred jesene.
Ľudia sa počas neho stretávajú s rodinou a jedia moon cakes - mesačné koláče. Tie sa nekupujú pre vlastnú konzumáciu, ale sa darujú. Medzi staršou generáciou sa vraví, že koľko moon cake človek dostane, toľko naozajstných priateľov má.
Obmedzili lietadlá aj autobusy
„Najprekvapivejším momentom osláv pre mňa bolo, keď o štvrtej poobede normálne spustili premávku a pootvárali niektoré obchody. Pre nás Slovákov, resp. Európanov je nepredstaviteľné, aby sme išli do práce ihneď po skončení oficiálnych osláv počas voľného dňa. Počasie v stredu nevyzeralo ružovo - kvôli smogu nebolo vidno na viac ako 300 metrov. To ale nič nemenilo na skutočnosti, že štvrtok bude slnečný a bez smogu. Na zabezpečenie slnečnej oblohy bolo pripravených 260 príslušníkov armády, 18 lietadiel a 48 vozidiel na odstraňovanie smogu. Vedúci Pekinského meteorologického úradu, ktorý aktualizoval každých 6 minút počasie v Pekingu a každých 5 minút počasie na námestí Nebeského pokoja sa vyjadril, že ak sa vyskytne neočakávaná situácia, sú pripravení ovplyvniť počasie, ako najlepšie vedia," delí sa o zážitky z Ďalekého východu Mária.
Pre oslavy národného sviatku bolo obmedzených 241 autobusových liniek, 180 letov a 5 liniek metra, na niekoľko hodín prestalo fungovať aj letisko.
Parlament je len formálny
Presne pred 60 rokmi na pekinskom námestí Nebeského pokoja Mao Ce-tung vyhlásil vznik Čínskej ľudovej republiky. Najľudnatejšia krajina sveta sa tak vydala na cestu socializmu, po ktorej kráča dodnes. V krajine síce funguje parlament, no má len formálnu úlohu, keďže nie je volený v demokratických voľbách. Hlavnou autoritou je prezident Hu Jintao, ktorý je zároveň generálnym tajomníkom Komunistickej strany Číny a predsedom Ústredného vojenského výboru. V júni v Bratislave vyvolal veľký rozruch. Pred prezidentským palácom totiž došlo k stretu medzi políciou a slovenskými občanmi, ktorí protestovali proti návšteve čínskeho prezidenta na Slovensku.