NIŽNÁ. Uplynulý štvrtok popoludní spustila spoločnosť, zásobujúca teplom Nižnú a časť Tvrdošína, prevádzku kotolne na spaľovanie drevnej štiepky. Skúšobnú prevádzku novej technológie spustila energetická firma Komterm, a.s. už v máji.
Cena tepla pôjde dole
Prechod vykurovania tvrdošínskeho sídliska Medvedzie a Nižnej zo zemného plynu na biomasu má pre odberateľov viacero pozitív. Jedným z nich je záruka, že sa už nebude opakovať situácia zo začiatku tohto roka, kedy Rusi stopli dodávku zemného plynu pre Slovensko a výrobcovia tepla museli „uťahovať kohútiky". Tou dôležitejšou novinkou je znížená cena tepla.
„Prínos pre odberateľov bude hlavne v cene vyrobeného tepla a spoľahlivosti dodávok. Tie sú dostupné z miestnych zdrojov bez závislosti na výkyvoch trhu s plynom. Rozhodnutím Úradu pre reguláciu sieťových odvetví sa od 1. septembra tohto roku zmenila aj cena tepla. Kým domácnosti platili do konca augusta za 1 GJ tepla 25,53 eura (769,02 Sk), od októbra cena klesla na 21,57 eura (649,69 Sk) za GJ," hovorí riaditeľka spoločnosti Komterm pre Slovensko Andrea Dachová. Z nižšej ceny za vykurovanie sa už túto zimu môžu tešiť aj ostatní, nielen domácnosti. Firmy do 31. augusta vyšiel jeden GJ 30,38 € (915,13 Sk), odteraz zaň zaplatia 25,66 € (773,13 Sk).
Staré kotolne prerobili za tri roky
Slávnostného otvorenia kotolne na drevnú štiepku v Nižnej sa zúčastnil aj generálny riaditeľ spoločnosti Jaroslav Kulhánek. „Na Oravu sme prišli pred tromi rokmi. V tom čase sa začalo hovoriť aj o vplyve energetiky na životné prostredie. Zisťovali sme teda, či by sa tunajšie kotolne dali prebudovať na spaľovanie drevnej hmoty," spomína J. Kulhánek na príchod spoločnosti do Nižnej. „Ukázalo sa, že podmienky pre náš zámer sú tu takmer ideálne. Dostatok miestnych surovín, dodávateľov i odborných kapacít. Rozhodli sme sa teda, že z tohto 20 či 30 rokov starého zdroja postavíme do troch rokov zdroj na spaľovanie miestnej drevoštiepky."
Po tom, čo začala česká spoločnosť realizovať svoje plány, nezostalo z pôvodných kotolní takmer nič. Podľa slov J. Kulháneka tu našli dve staré zanesené kotolne s prepadnutými stenami a strechami. „Museli sme ich zbúrať, nechali sme len základy jednej z nich a tam sme umiestnili dva kotly. Z pôvodného zariadenia zostala len plynová kotolňa, ktorá bude slúžiť ako špičkový, zálohový zdroj," uviedol riaditeľ. „Projekt počíta s dvoma kotlami s výkonom 4 a 8 MW, čím je zaručené vyvážené pokrytie potrieb letnej a zimnej prevádzky vykurovania. Projekt bol financovaný z úveru," doplnila A. Dachová.
Spoločnosť aj napriek rozsiahlym búracím prácam nechala v areáli bývalej Tesly stáť aj jednu z dominánt Nižnej - 105 m vysoký komín.
Bude z čoho zásobovať
Drevoštiepku pre nižnianske tepelné kotolne budú dodávať najmä Lesy SR. K menším dodávateľom patria drevospracujúce spoločnosti, ktoré spracovávajú odpadové drevo z miestneho urbára. Na ročnú výrobu cca 110 000 GJ tepla bude treba približne 14 000 ton drevoštiepky. Problém s tým, že by sa v blízkej budúcnosti tento prírodný zdroj minul, nehrozí. Ako nás informoval riaditeľ Lesov SR, OZ Námestovo Jozef Šálka, v posledných rokoch kalamitného dreva, z ktorého sa drevná štiepka vyrába, pribúda. „Stále je veľmi veľa kalamitného dreva vznikajúceho rôznymi spôsobmi a myslím si, že ubúdať ho nebude," priblížil situáciu riaditeľ. „Podkôrny drevokazný hmyz bude navyše veľmi ťažké utlmiť natoľko, aby nerobil ďalšie škody. Myslím teda, že na zásobovanie kotolní bude kalamitného dreva dosť aj len v rámci štátnych lesov."
Štátne lesy pritom vlastnia iba cca 1/3 z celkovej výmery lesov na Slovensku. Zvyšok je buď urbársky alebo súkromníkov. Ak by sa teda náhodou minulo štátne kalamitné drevo, kotolne by ním mohli zásobovať aj súkromníci. Závod v Námestove okrem Nižnej zásobuje biomasou aj kotolne Tehosu v Dolnom Kubíne a malú obecnú kotolňu v Zákamennom.
Dodávateľ tepla v Nižnej plánuje celý objem tepelnej energie vyrábať z drevnej hmoty. Ako však uviedol J. Kulhánek, nevylučujú, že budú počas technických odstávok dočasne kúriť aj plynom. „Je tiež možné, že pri vysokých mrazoch budeme plyn používať v núdzových stavoch. Projekt je však realizovaný tak, aby sme vyrábali 100% tepla z biomasy," dodal generálny riaditeľ.