Pavol zdedil holubárčenie po svojom otcovi. „Raz k nám priletela holubica, otec ju chytil a urobil jej búdku. Holubica si priviedla holuba a odvtedy ich chováme," spomína Hruštínčan. „Rodičia sa venovali tomuto koníčku asi 30 rokov. Po nich to prevzal brat a teraz sa holubom venujem ja." Pavol choval holuby spočiatku u rodičov, no keď si postavil dom, zobral si kŕdeľ so sebou. V súčasnosti chová asi 300 poštových holubov, z nich 150 lieta na pretekoch.
Lietajú na čipy
„Na začiatku sezóny majú holuby nácvičný prelet. Letia napríklad do Žiliny a späť, no každý týždeň sa im pridáva 50 - 100 kilometrov. Potom letia na hranicu, ďalší týždeň je to mesto Litovel, Kolín, Plzeň a nakoniec Nemecko," vysvetľuje chovateľ.
Všetci holubári sa pred pretekom stretávajú na tzv. zberných miestach. Prinesú so sebou všetky svoje súťažiace holuby. Každý holub má na nohe krúžok s číslom, podľa ktorého si ho majiteľ pozná. Pavlove holuby lietajú „na čipy" - každý holub má čip s osobným číslom. Pri nasadení holuba do preteku počítač presne zaznamená dátum i čas štartu. Po návrate holuba na do cieľa zas presný čas príletu.
Najvernejšie sú holubice
Každý chovateľ má svoj osvedčený trik, aby mu holuby čo najlepšie lietali. Niektorí nechajú holuby hladné, aby sa čím skôr vrátili domov, iní im nedávajú veľa piť, pretože by sa im ťažšie lietalo. Aj Pavol stále skúša niečo nové. Najviac sa mu osvedčili „verné" holubice - matky.
„Holubom dávam v piatok už len ľahšiu stravu. Nedávam im žiadne strukoviny, pretože tie zadržiavajú v tele vodu, zato im dávam hodne kukurice. V sobotu žerú len doobeda, potom už len pijú vodu s vitamínmi. Toto sa mi osvedčilo ako najlepší recept." Okrem toho však Pavol najradšej nasadzuje do pretekov holubice, ktoré budú mať čoskoro mladé. „Holubica cíti, keď sa mláďa kľuje z vajíčka. Ak ju pustím na pretek, nepozná hranice a letí domov ako hluchá," konštatuje Pavol. „Ak sa jej cestou nič neprihodí, doletí najrýchlejšie ako len dokáže."
Chovné holuby nelietajú
„Chovné holuby už vykázali dobré výsledky, preto ich na lietanie nenasadzujem, ale odchovávam z nich mladé. Tieto holuby sú umiestnené v holubníku a celý rok nesú. Po dorastení mladé odoberám a robím z nich „závodníkov" na lietanie," opisuje Pavol postup odchovu pretekárskeho holuba. V súčasnosti má v holubníku 34 chovných párov. Holubica má vždy dve malé holúbätá. Keď už nemôže mať mladé, vtedy je nasadená na závody.
Niekedy sa stáva, že holub sa z preteku nevráti. Cestou niektoré občas uloví nejaký dravec, no nástrahou býva aj zlé počasie. Stáva sa i to, že sa holub chce cestou napiť, ale miesto vodnej hladiny zosadne na cestu a prejde ho auto. Aj s týmito stratami musí Pavol počítať. „Keď sa niečo podobné stane, viem, že mám doma otca aj matku strateného pretekára, takže ho môžem nahradiť."
Experimentuje s pármi
Chov holubov je dosť nákladná záľuba. Holuby musia mať vždy kvalitné krmivo, lieky, vitamíny, očkovacie látky. „Keď sa holub vracia z preteku, je veľmi oslabený a potrebuje vitamíny na regeneráciu. Holub letí aj 6 - 8 hodín v kuse, bez prestávky."
Pavol chová pretekárske holuby už štyri roky. „Pred štyrmi rokmi som sa zapísal do klubu, ale je veľmi ťažké dostať sa medzi špičku. Niektorí holubári sa snažia aj tridsať rokov, kým prídu na fintu, ktoré holuby lietajú najlepšie."
Od októbra až do jari sú holuby zavreté v holubníkoch „V apríli ich rozlietavam okolo domu, lebo v máji už idú na preteky. Toto obdobie je pre ne veľmi nebezpečné, pretože ich chytajú jastraby." Ak sa Pavlovi zdá, že niektoré holubie potomstvo lieta slabšie, vymení jedného z rodičovského páru. Skúša, ktorá kombinácia holubov je najlepšia, aby pretekári lietali čo najlepšie. „Mladý holub začína lietať, keď má 4 - 5 mesiacov. Niektoré sa dožívajú aj 17 rokov," hovorí skúsený chovateľ.
Nefungujú ako SMS
„Nevedno, kadiaľ holub lieta. Aj rôzne výskumy dokazujú, že holub sa domov nevracia vždy po rovnakej trase. Nevieme, prečo je to tak. Niekedy sa holuby vracajú o niekoľko hodín, inokedy na druhý alebo tretí deň. Nalietajú oveľa viac kilometrov ako je dĺžka trasy. Buď ho naháňa iný dravec, alebo holub uletí pred inou nástrahou či poblúdi. Zaujímavé je aj to, že holub nikdy nevletí do búrky, vždy ju obíde."
Zaujímalo nás, či holuby možno naozaj využiť ako doručovateľa správ. „Dalo by sa to, ale musel by som mať doma holuba toho človeka, ktorému chcem správu poslať. Ak by chcel niekto poslať správu mne, musel by mať zasa môjho holuba," dozvedeli sme sa. „Napríklad sa kdesi stalo, že súčasne bol poslaný holub i e-mail, a holub dorazil do cieľa skôr," poznamenal Pavol Kupčo.