Kedysi spolu, plece pri pleci, razili štôlne medzi slojmi uhlia. Baníci - zamestnanci Výstavby ostravsko-karvinských dolů, prví odkrývali cesty k čiernemu zlatu pre svojich kolegov - ťažbárov. Takmer zo všetkých sú dnes invalidi.
ORAVSKÁ JASENICA. „Keď metán v štôlni začne horieť, už je dobre," začal svoje rozprávanie o práci pri razení chodieb na šachte mnohonásobný rekordér VOKD, rodák z Oravskej Jasenice Benedikt Čiernik. Porozprávali sme sa s ním v utorok 15. septembra na stretnutí baníkov - dôchodcov v Oravskej Jasenici. „Keby plyn nechytil, zostaneme tam všetci, je to tichý zabijak. Pri odstrele jednej steny, keď sme sa už blížili k sloju, sme naskákali do vozíkov, aby sme sa chránili pred odstrelom. Pustili sme sa do jedla, že počkáme, kým usadne prach a my môžeme robiť ďalej. Keď som videl z konca chodby pomedzi prach vychádzať žiaru, vedel som o čo ide - stena horí. Teda vlastne horel metán, na ktorý sme narazili. Všetkým som prikázal zostať a sám som išiel hasiť, lebo kým by boli prišli záchranári, už by tam išlo o život. Chodba pod nohami mi až akoby bublala pod nohami, normálne ma zdvíhalo, čo sa plyn pomedzi uhlie kúsok za skalou tlačil von. Bál som sa, čoby nie, no stenu som nakoniec uhasil. Keďže sme vedeli, že nám tam uniká metán, už sme sa mohli pred ním chrániť a postupovať zodpovedajúcim postupom." Takýchto zážitkov má Beňo, ako ho všetci kolegovia volajú, neúrekom. Veď v ťažkej práci baníka a predáka partie strávil 27 rokov.
Na tohtoročné stretnutie bývalých baníkov boli prizvaní aj hostia. Zľava: baník Miroslav Svitek z Tvrdošína, podnikateľ Karol Grígeľ z Námestova, ktorý takisto strávil sedem rokov v práci na šachte, poslankyňa NR SR Viera Mazúrová, predseda Klubu baníckych dôchodcov na Orave Adolf Kubica, predseda odborovej org. VOKD Mirek Sácha a starosta Oravskej Jasenice Jozef Verček.
Rekordy už ani nepočítal
„My z VOKD sme uhlie neťažili, prerážali sme chodby v skalách medzi slojmi a zabezpečovali ich, až po nás prichádzali ťažbári," pokračuje B. Čiernik. Pýtame sa ho na tie povestné rekordy, o ktorých mnohí hovoria. Rekord znamená vyhĺbenie čo najdlhšej chodby v priebehu 31 dní a nocí. „To víte, když šli na rekord, ani doma sme ty svý chlapy neviděli. Měsíc dřeli jako mourovatí, mezi prací si pospali přímo na šachtě a hned zas šli vyměnit kamarády," neodpustí si poznámku jedna z baníckych manželiek. Ako dodáva, vždy sa o mužov báli, či na konci zmeny vyfárajú celí a zdraví, a či vôbec vyfárajú. Veď chlapi z VOKD išli do úplne neznámeho prostredia stovky metrov pod zemou, práca s dynamitom to všetko len „korunovala". Chlapi však chceli zarobiť a za rekordy boli veľmi pekné peniaze.
„Na môj dušu, čo ma zabijete, neviem, koľko sme tých rekordov urobili," odpovedá B. Čiernik, keď sa dostáva k slovu. „Ale pamätám si, že v roku 1988 boli tri. Za posledný sme dostali 666 československých korún na šichtu. To boli vtedy obrovské peniaze, pre radového úradníka to bola skoro mesačná výplata."
Po rozdelení majú problémy
Teraz je na hornej Orave už len päť aktívnych baníkov, ktorí chodia za prácou na Ostravsko. Ostatní sú buď invalidní, alebo riadni dôchodcovia. Práve tí, ktorí prišli v bani o zdravie, majú po rozdelení Československa neustále problémy, najmä s vyplácaním renty a prehodnocovaním postihnutia. Keď išiel naposledy Liesečan Viktor Domin na vyšetrenie, lekár od neho zaň pýtal 8000 českých korún. Tak sa zvrtol na päte a vrátila sa z Čiech naspäť domov. Čo kradne? Veď aj tú rentu dostáva len 1900 Kč! Táto suma je v súčasnosti oveľa nižšia, než akú poberajú baníci na Slovensku alebo tí, ktorí sa stali invalidmi po roku 1997. Problém sa snažia pre baníkov aspoň sprehľadniť aj predseda odborov vo VOKD Mirek Sácha a predseda Klubu baníckych dôchodcov Jiří Gavenda, ktorí do Jasenice prišli aj so 40 českými baníkmi a ich manželkami.
Účastníci stretnutia v Oravskej Jasenici.
Chce pomôcť
„Je to pre mnohých týchto ľudí, najmä tých starších, takmer neriešiteľný problém a chápem, že majú pocit krivdy," konštatuje poslankyňa NR SR Viera Mazúrová, ktorú predseda Klubu baníckych dôchodcov v Oravskej Jasenici Adolf Kubica tiež pozval na stretnutie. „Mám naplánované stretnutie s lekárom v Martine, ktorého tu má podnik VOKD „vysunutého". Chcem prísť problému na koreň a zistiť, prečo naši invalidní baníci narážajú na toľké problémy, napríklad aj s tým platením. Nám neprináleží súdiť legislatívu inej krajiny, no pýtať vysoké sumy za vyšetrenie, ktoré potrebuje podnik alebo poisťovňa nie je celkom v poriadku. Predpokladám, že sa to dá aj inak, len musia tí ľudia vedieť, ako. A to sa pokúsim zistiť."
Na utorkovom stretnutí v Jasenici nechýbal ani miestny starosta Jozef Verček, ktorý činnosť klubu baníkov podporuje. Ukázal nám fotografiu z aprílovej návštevy VOKD, kde spolu s exbaníkom Miroslavom Svitekom z Tvrdošína sfárali do hĺbky viac ako 1000 m. Bol to pre neho výnimočný, tak trochu adrenalínový zážitok. „Teší ma, že teraz môžeme my privítať českých baníkov. A hoci tu nikde nesfárajú, aspoň ich pohostíme poctivým „oravským" domácim segedínom, koláčmi a ovčím syrom."