DOLNÝ KUBÍN. Protestujúci dav viac ako stovky ľudí prišiel na Oravu, aby sa stretol so správcom konkurznej podstaty skrachovaných Podpolianskych strojární Detva Milanom Migom a požiadal ho o stiahnutie jeho mimoriadneho dovolania voči rozsudku Najvyššieho súdu SR. Migo má bydlisko aj podnikateľské pôsobenie práve v Dolnom Kubíne. Bývalí zamestnanci strojární na čele so šéfom odborov Stanislavom Ľuptákom sú presvedčení, že spomínaným dovolaním voči rozsudku, opäť zabránil vyplateniu ich miezd, o ktoré bojujú už sedem rokov. Ide spolu o zhruba 1,328 milióna eur.
Niektorí sa už výplaty nedožili
„Do Kubína sme prišli, aby sme Milanovi Migovi „poďakovali" za jeho nadprácu. Podal totiž dovolanie proti právoplatnému rozsudku Najvyššieho súdu z 29. apríla tohto roku a tým zabrzdil proces, ktorý konečne mohol po siedmich rokoch skončiť. On neurobil nič protizákonné, akurát robí niečo navyše, čo nemusí a týmto spôsobom nám ubližuje. Tisíc tristo ľudí a ich rodiny totiž čakajú už sedem rokov na výplaty," vyhlásil Stanislav Ľupták. Bývalí zamestnanci strojární si myslia, že Migo nemusel využiť mimoriadny opravný prostriedok a napadnúť rozsudok Najvyššieho súdu. Za jeho konaním vidia snahu o čo najväčšiu výšku odmeny pre neho a to na úkor bývalých zamestnancov a ich rodín.
„Zaujímalo by ma, koho záujmy vlastne háji. Mám odrobených tridsať rokov a sedem čakám len na svoju výplatu, čo k tomu dodať?" povedala nám jedna zo zúčastnených. „Mnoho ľudí už za ten čas pomrelo. Svojich peňazí, ktoré si poctivo zarobili, sa ani nedočkali," pridala sa k nej ďalšia žena a pokračovala: „Viete, keď niekto mlčí, tak svedčí. My ale s postupom pána Miga nesúhlasíme, preto sme tu a nie sme ticho."
Hľadali ho vo firme, aj doma
Protestujúci prišli do Kubína na troch autobusoch. Trasu, ktorú cez mesto prejdú, vopred ohlásili. Za zvuku píšťaliek a hlasného megafónu sa najprv vybrali na Hviezdoslavovo námestie, kde má správca Migo podľa obchodného registra sídlo jednej svojej firmy. Keď ho tam nenašli, pokračovali ďalej na Radlinského ulicu k budove poisťovne Allianz. Na tejto obchodnej adrese ho však tiež nenašli. Sprievod sa teda potom podľa plánu presunul na sídlisko Bysterec, pred bytovku, kde Milan Migo býva. Pochodoval po frekventovanej štátnej ceste, kde policajti museli na chvíľu zastaviť premávku.
Po neúspešnom pokuse o stretnutie sa bývalí zamestnanci podpolianskych strojární pobrali naspäť k autobusom a odcestovali domov.
Odmietol sa s nimi stretnúť
„Dnes sa s nimi určite nestretnem," odpovedal v piatok ráno na našu otázku, či má v pláne stretnúť sa s protestujúcimi ľuďmi, M. Migo. Deň predtým v oficiálnom vyjadrení uviedol, že to nepovažuje za rozumné a správne. Podľa neho zanikli všetky dôvody, pre ktorý sa má pochod konať. Vo štvrtok sa totiž z vlastnej iniciatívy stretol so Stanislavom Ľuptákom a k požiadavkám bývalých strojárov zaujal stanovisko. Okrem iného šéfa odborov žiadal o verejné ospravedlnenie za jeho nepriateľské vykreslenie jeho osoby v médiách. Ľupták ale tvrdí, že sa nemá prečo ospravedlňovať.
Migo tiež avizoval, že dovolanie nestiahne. „Ako správca som zodpovedný za výkon svojej funkcie všetkým veriteľom a povinnosť konať v ich prospech mi ukladá zákon. Dal som odborárom jasné stanovisko, z ktorého vyplýva, že žiadajú odo mňa niečo, čo by bolo považované za trestný čin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Rovnako som ich oboznámil s tým, že je trestným činom aj to, ak niekto navádza iného na spáchanie trestného činu." Zdôraznil, že detvianski strojárski odborári mu nikdy nepredniesli svoje požiadavky a nikdy ho nepožiadali o stretnutie.
Spor sa ťahá sedem rokov
Vyrovnaniu pohľadávok bývalých zamestnancov strojární bráni súdny spor konkurzných správcov oboch firiem, ktorý sa začal v roku 2001. Rozhodovalo sa v ňom o platnosti či neplatnosti prevodu majetku v hodnote vyše 46,471 mil. eur z Podpolianskych strojární Detva na jej dcérsku firmu PPS Detva Holding. Krajský súd v Banskej Bystrici najprv dvakrát rozhodol v prospech žalobcu, teda materskej firmy, že prevod majetku bol neplatný. Pre bývalých zamestnancov dcérskej firmy by tento rozsudok znamenal, že svoje peniaze neuvidia, keďže sú veriteľmi len dcérskej firmy. Najvyšší súd SR však oba razy tento rozsudok zrušil a vec vrátil krajskému súdu. Ten po tretí raz, v auguste 2008, rozhodol v prospech dcérskej firmy a Najvyšší súd SR tento rozsudok 29. apríla potvrdil. Správca konkurznej podstaty Podpolianskych strojární Migo však 6. júla podal voči rozsudku Najvyššieho súdu SR mimoriadne dovolanie, v ktorom žiada vec opäť vrátiť na rozhodovanie krajskému súdu. O spore preto bude rozhodovať iný senát Najvyššieho súdu SR a vyplácanie peňazí bývalým zamestnancom strojární je opäť ohrozené, v prípade potvrdenia rozsudku oddialené. Hoci konkurzný správca PPS Detva Holding Vladimír Rybovič má už vyše šesť rokov na účte 4,980 milióna eur plus úroky za predaj podniku, dosiaľ nemohol ľuďom peniaze vyplatiť, lebo boli pre súdny spor s materskou firmou zablokované.