ORAVA. V školstve došlo vlani k školskej reforme, s ktorou boli spojené aj zmeny učebných osnov. Menili sa i učebnice pre prvé a piate ročníky. Ministerstvo školstva už pred rokom sľubovalo, že na školy dodá všetky nové učebnice. Len veľmi malá časť z nich dorazila do škôl minulý mesiac. O dodávke kníh na tento školský rok učitelia hovoria s iróniou v hlase. Už teraz sú pripravení na scenár z minulého roka - staré učebnice, príprava vlastných tematických plánov a hodiny strávené na internete.
Len výtvarná a dopravná výchova
Učebnice pre druhé ročníky nemajú v Trstenej, Vitanovej ani v Čimhovej. Chýbajú aj knihy pre šiestakov a piatakov. „Vlani sme nemali žiadne nové knihy, prišli len učebnice občianskej výchovy, biológie a pracovný zošit z náboženstva. Všetko ostatné sme učili zo starých kníh a učitelia to sami prispôsobovali osnovám," uviedla riaditeľka Milena Smitková z trstenskej štátnej ZŠ. „Tento rok neprišlo takmer nič nové. Vieme, že už vyšla kniha chémie pre piatakov, no stále ju nemáme. Šiestacke učebnice nie sú žiadne, musíme ísť len podľa starých. Nemáme nič nové ani pre druhákov."
Riaditeľka z čimhovskej školy Olga Nowakova je nešťastná najmä z termínov, ktoré učiteľov tlačia. „Osnovy sú stavané presne, aby sa všetko stíhalo podľa harmonogramu. Pritom prvý mesiac budeme musieť len improvizovať. Druháci nemajú žiadne knihy, rozdali sme im staré. Prišla len učebnica výtvarnej a dopravnej výchovy, hoci neviem načo. Budeme to musieť kombinovať a opäť budú problémy."
Starosti so šlabikármi
V ZŠ vo Vitanovej a Čimhovej sa okrem toho trápia aj so šlabikármi pre prvákov. Hoci sme ich navštívili vo štvrtok, kedy boli deti v škole už druhý deň, prvákom na laviciach žlté šlabikáre „nesvietili". Školám totiž prišli knihy, podľa ktorých neučia. Ak chcú učebnice, podľa ktorých učia deti už niekoľko rokov, budú ich musieť zaplatiť. „Šlabikáre máme, nie však tie, ktoré sme chceli. Naše učiteľky prvákov učia podľa Štefekovej, nie podľa Lipku. No i napriek tomu nám poslali jeho šlabikár. Údajne vyhral nejaký konkurz, o ktorom sme my ani nevedeli. Keď prišiel objednávkový formulár, nebol v ňom napísaný autor, len poznámka „z konkurzu". Netušili sme teda, aké knihy prídu," rozhorčene hovorí zástupkyňa riaditeľky ZŠ Vitanová Mária Kulkovská.
„Koncom januára som posielala objednávku, v ktorej som žiadala šlabikáre od Štefekovej. Keď sme nedostali odpoveď, poslali sme ďalšiu objednávku. Takto ich odišlo asi päť a stále žiadna odozva. Teraz budeme musieť do budúceho týždňa, kedy sa nám prváčikovia vrátia z plaveckého výcviku, zohnať šlabikáre," hovorí riaditeľka ZŠ Čimhová.
Vedenie škôl je proti tomu, aby šlabikáre platili rodičia, hoci by to tak v tomto prípade malo byť. Podľa riaditeliek ich radšej zaplatí škola a knihy zostanú v školskom knižnom fonde.
Čaká ich improvizácia
Problém nie je len v tom, že knihy na školy neprichádzajú načas. Učitelia sa sťažujú na zbytočné opakovanie objednávok, ich neakceptovanie a neustále opravovanie. A keď sa už na školu konečne nejaké nové učebnice dostanú, učitelia len krútia hlavou nad ich modernou väzbou. „Väzby sú veľmi slabé, sú len akoby zlepené. Nie je šanca, aby vydržali dlhšie ako dva roky. Pritom to nebude chybou žiakov," hovorí zástupkyňa z Vitanovej.
Vo Vitanovej učia podľa starých učebníc len veľmi málo. Snažia sa kombinovať staré učivo s informáciami z internetu. Potom celé učivo všetkým žiakom prefotia. Už od minulého roka vedia, čo je to chodiť z jednej školy na druhú a zisťovať, či nemajú tú či onú knihu. Tak budú nedostatok učebníc s najväčšou pravdepodobnosťou musieť riešiť i tento rok.
Aspoň jedna do lavice
Alarmujúci stav s učebnicami majú aj na ZŠ sMŠ Jána Vojtaššáka v Zákamennom. „Učebníc niet, najviac nám chýbajú „reformné" učebnice pre piatakov a šiestakov. Už minulý rok bol reformný, takže učebnice meškajú vyše roka," uviedla Martina Sivčáková, ktorá má v škole učebnice na starosti. „Prváckych učebníc máme zatiaľ dosť, no problém je aj s učebnicami pre 2. ročník. Učitelia používajú i staršie knihy. Napríklad zo starého zemepisu sa niečo učia aj šiestaci aj siedmaci." Situáciu sa pedagógovia snažia riešiť aj tak, že dajú aspoň jednu učebnicu do lavice.
„Nemáme ani učebnice matematiky - už druhý rok učíme piatakov a šiestakov bez nich," dodáva riaditeľ Emil Revaj. Učitelia si nerobia veľkú nádej, že učebnice budú mať žiaci ešte tento rok. Zatiaľ budú využívať kombináciu starých učebníc, internetu a prefocovania „stvorených" materiálov.
Ministerstvo by malo viac spolupracovať
Na ZŠ v Hruštíne sme sa nedozvedeli nič optimistickejšie. Učebnice najviac chýbajú druhákom a šiestakom, učebnice pre piatakov a prvákov do školy postupne prichádzajú. I keď minister Ján Mikolaj sľúbil učebnice ešte v tomto roku, pedagógovia v Hruštíne sú skeptickí a neveria mu. Žiakom a učiteľom teda nezostáva nič iné, ako dočasne používať staré učebnice. „Keďže máme nové učebné osnovy a staré učebnice, budeme musieť improvizovať," povedala jedna z učiteliek. „Zo starých učebníc použijeme materiál, zahrnutý v osnovách. Ostatné si budeme musieť vyhľadať inde, napríklad aj na internete, a žiakom učivo vytlačiť, aby sa mali z čoho učiť. Takýto spôsob je drahý a nevyhovuje nielen žiakom, ale ani učiteľom. Ministerstvo by malo so školami viac spolupracovať."
Možné riešenie vidia Hruštínčania v požičiavaní si učebníc navzájom medzi školami.
Na dolnej Orave je to tiež zlé
Veľmi nespokojní sú so stavom dodávok učebníc aj učitelia v Žaškove. „Z učebníc, ktoré potrebujeme, nemáme takmer nič. Dokonca ani piatacke - minuloročné, ani tohtoročné. Mali by vraj prísť do dvoch mesiacov, no veľmi tomu neveríme. Učitelia musia pracovať s tými, ktoré majú alebo improvizovať," hovorí Juraj Jonák, riaditeľ ZŠ s MŠ Žaškov:
Podobné informácie sme získali aj od zástupkyne riaditeľky ZŠ v Oravskom Podzámku
Jarmily Pavlovej: „Situácia s učebnicami je veľmi zlá. Chýbajú nám učebnice pre prvý, druhý, piaty a šiesty ročník, vlastne pre všetky tie ročníky, ktoré nabehli na nový systém. Učitelia teda zatiaľ deti učia podľa starých kníh a pripravujú pre žiakov podklady, z ktorých sa môžu učiť.