BABÍN. Medzinárodný rezbársky plenér sa konal v Babíne už po ôsmy krát. Od 17. augusta tu rezbári premieňali drevo na sochy. Plenér skončil 23. augusta, kedy sa v Galérii ľudového rezbárstva v Babíne uskutočnilo slávnostné otvorenie rozšírenej expozície plastík. V súčasnosti je v obecnej galérii už viac ako 60 plastík od takmer 40 autorov. Fotogalériu z rezbárskeho plenéru nájdete tu.
Trojnásobné „naj"
Tohtoročného plenéra sa zúčastnilo 12 rezbárov. Za tradičného účastníka rezbárov Babínčania považujú Milana Mičienku z Kolárovíc či Jána Podsklana z Čadce, z „nováčikov" pribudla rezbárka Monika Holbusová z Martina.
Tohtoročné rezbárske podujatie bolo výnimočné aj trojnásobným „naj". Jedným z nich je najstarší účastník, ďalším je doposiaľ najviac štátov, z ktorých rezbári prišli - zo Slovenska, Poľska a Česka. Tretím „naj" bola najpestrejšia účasť čo sa pohlavia rezbárov týka - prvýkrát tu oficiálne rezbila aj žena.
Doplnili zbierku 13 apoštolov
Minuloročného rezbárskeho plenéra sa zúčastnilo sedem neprofesionálnych ľudových rezbárov. Tí vyrezali z lipového dreva prvých apoštolov - Bartolomeja, Jakuba, Šimona, Filipa, Jána, Matúša a Ondreja. Zbierka apoštolov sa scelila na tohtoročnom podujatí - pribudlo ďalších šesť apoštolov.
„Vždy sa tradovalo, že apoštolov je dvanásť. Keď sa však Judáš Iškariotský obesil, zostalo ich jedenásť, a tak si museli znova zvoliť dvanásteho. Nástupcom Judáša sa stal Matej," vysvetlil Martin Matys, vedúci Miestneho kultúrneho strediska v Babíne.
Ján Podsklan z Čadce vytesal do dreva apoštola Tomáša, 72-ročný ZenoJurášek z Turčianskeho Michala - najstarší účastník plenéra - do zbierky pridal Mateja. Pawel Kos z poľského Ziwca vyrezal apoštola Jakuba ml. Martinčanka Monika Holbusová vyrobila Júdu Tadeáša a nepopulárneho Judáša Iškariotského zvečnil do dreva Róbert Veselý z Podbiela. Okrem nich svojou tvorbou potešili Babínčanov aj Vladimír Klimeš z českého Zubří, rodák Peter Bohucký, Ján Špuler z Bobrova, Štefan Kanaloš z Ostravy, Stanislav Ondrík z Tvrdošína a Milan Mičienka z Kolároviec.
Chutili im bryndzové halušky
Rezbársky plenér nebol len „samé sochy". Návštevníci mohli na vlastné oči vidieť, ako sa vyrábajú aj iné predmety z dreva. Náradie pre gazdinky, lopáre či lyžice vyrezával Štefan Kanaloš z Ostravy, ktorý je nositeľom tradície. Jeho predchodcovia sa dlhé desaťročia venujú výrobe dlabaných nádob. Milan Mičienka z Kolároviec vytesal do dreva sochu Svätej Barbory - patrónky baníkov - na pamiatku nedávneho baníckeho nešťastia v Handlovej.
Rezbári si na vyrezávanie vybrali tradičné lipové drevo - najlepšie mokré, pretože sa doň reže ako do masla.
Pestrý program nenechal rezbárov dlho sedieť na stoličke a vyrezávať. Navštívili aj Slanický ostrov umenia, Kliňanské koloseum a večer mali „extra" večeru: bryndzové halušky z ďalšie jedlá výhradne zo slovenskej kuchyne. Nechýbali syry, korbáčiky ani žinčica a rezbári si večeru nevedeli vynachváliť.