VASIĽOV. Slovenský kosecký spolok (SKoS) vznikol minulý rok. „Založili sme ho kvôli koseckým súťažiam," povedal František Krivačka, dôverník pre rozvojové plány SKoS-u. „Organizujeme Slovenskú koseckú ligu, počas roka prebieha v rôznych slovenských dedinách jej sedem kôl. Súťažiaci priebežne získavajú body, tie sa nakoniec zerátajú. Tento rok sme bilancovali na Vasiľovskej holi," vysvetlil F. Krivačka. „Ide nielen o prezentáciu obce, ale aj o udržiavanie ľudových remesiel a tradícií, krajinotvorbu a ochranu životného prostredia."
Zápís do Knihy rekordov
Koseckú exhibíciu organizoval SKoS v spolupráci s obcou Vasiľov a Poľnohospodárskym družstvom Vasiľov. Organizátori chceli zistiť, koľko koscov sa do maratónu zapojí a akú veľkú plochu pokosia počas 24 hodín. Na Vasiľovskej holi si za svetla i za tmy meralo sily v kosení 48 koscov, z toho 13 žien. Každý kosil 15 minút, potom ho vystriedal ďalší a ďalší.
Nepoddajnú psiarku stínali kosci celý deň, aby zdolali slovenský rekord. A nekosili márne. Podarilo sa im prekonať slovenský rekord v počte účastníkov, čím sa zapíšu aj do Knihy slovenských rekordov. „Mali sme síce sťažené podmienky, pretože na holi je nerovný terén, skaly, kríky a pne, takže kosci si museli dávať pozor. Napriek tomu sa im podarilo skosiť 1,9 hektára trávnatej plochy."
Fotogalériu koseckej exhibície nájdete tu.
Spali, kde prišlo
Celému podujatiu predchádzala konferencia poľnohospodárov o obhospodarovaní trvalých trávnych porastov v chránených územiach. Zúčastnilo sa jej 40 odborníkov zo Slovenska, Poľska a Čiech. Dialóg vedcov a ľudí z praxe všetkých utvrdil, že ani vzácnym ekosystémom u nás nevenujeme dostatočnú starostlivosť.
Po konferencii začal kosecký maratón na spôsob štafety. Niektorí kosci sa nezastavili ani v noci. Pomohli „kolegovi", ktorý bol na rade, zároveň sa však udržiavali čulí - aby nezaspali. Niektorí si spánok dopriali, ale neboli nároční a pospali si priamo v areáli - pri vatre, v stane alebo len tak na lúke, pod stromom či v aute.
Lietali čižmy aj vidly
Obyčajné kosenie by bolo pre divákov monotónne a nezaujímavé. Organizátori podujatie spestrili rozličnými atrakciami pre deti aj dospelých. Deti najviac oslovila súťaž vo vykopávaní čižmy. Najlepšou „vykopávačkou" sa stala Janka Hojová z Hruštína. Dospelých zaujalo triafanie vidlami do balíka sena. Vidiel sa pochopiteľne ujali chlapi, ktorí museli jednou rukou a oblúčikom hodiť vidly tak, aby sa do kopy sena zapichli a nevypadli. Zdá sa to jednoduché, no nie je. Na rad prišlo gúľanie balíka sena. No len málokto sa odvážil popasovať so 400-kilovým balom.
Na podobných podujatiach sa nikdy nedá myslieť úplne na všetko. Občas sa stane niečo nečakané. Ani kosecká exhibícia sa nevyhla problému - zlomenine. Tú si však odniesla našťastie len jedna kosa. „V noci kosec trafil do pňa. Ani potom prácu nevzdal, hneď sme mu podali ďalšiu a kosil ďalej," hovorí F. Krivačka.
Ceny aj pre nosiča vody
Aj keď kosci a koskyne prekonali slovenský rekord v účasti, tešili sa aj na svoje osobné výsledky. Zaujímavé fakty sa dozvedeli aj o účastníkoch koseckej exhibície - najstarší kosci boli 83-ročná Paulína Škombárová z Vasiľova a 74-ročný Vendelín Hojo z Hruštína. Najmladší Ján Gombala z Hruštína nemal ani osemnásť rokov.
Ceny si prevzali víťazi sedemkolovej Slovenskej ligy v kosení: prvenstvo v kategórii žien si odniesla Lýdia Kurjanová z Poproča pri Košiciach. Z chlapov do 60 rokov získal najviac bodov Ľubomír Košút z Klina, Ján Štajer z Hruštína bol najlepší kosec v kategórii muži nad 60 rokov. V kategórii „nosiči vody" - kosci do 18 rokov, ktorí nosili vodu starším koscom - uspel dokonca najmladší kosec súťaže - Ján Gombala z Hruštína.
Prvý ročník Slovenskej koseckej exhibície na Vasiľovskej holi bol úspešný a získal si veľa fanúšikov. „Radi by sme akciu o rok zopakovali a pokúsili sa opäť prekonať rekord. Samozrejme, aj s novými súťažami pre divákov," prezradil F. Krivačka.