PÁRNICA. Párnické švábkobranie má za sebou svoj tretí ročník. Podľa hlavného organizátora podujatia mal doteraz najviac účinkujúcich a zúčastnilo sa ho aj najviac ľudí.
Sobotu pokazil dážď
Nedeľnému programu švábkobrania predchádzalo párnické rockobranie - koncertné vystúpenia pozvaných kapiel. Súčasťou sobotňajšieho dňa bol aj prvý švábkorockovolebal cup. Zúčastnilo sa ho desať družstiev. O prvenstvo bojovalo sto účastníkov. Regulárneho víťazstva sa však nedočkal ani jeden z nich, radosť z neho im prekazilo počasie. „Pre lejak sme skončili v semifinále. O víťazstve nakoniec rozhodol lós," uviedla starostka obce Milada Antalová.
Varilo sa zo švábky
V nedeľu sa nad Párnicou síce sťahovali mračná, no Párničania si na rannej omši vymodlili, aby z nich nezapršalo. Už dopoludnia sa futbalovým ihriskom, kde sa dvojdňové podujatie konalo, vznášala vôňa tradičných párnických špecialít. Pripravili ich členky miestneho klubu dôchodcov. „Niečo sme si predpripravili doma, ostatné robíme priamo tu na mieste. Návštevníkom ponúkame zemiakové placky alebo placky z kyslej kapusty, tradičný párnický kabáč, domáce pirohy plnené bryndzou a švábkou a halušky," hovorí gazdiná Anna Halamčeková.
Pri dvoch kotlíkoch s bublajúcim gulášom postávali poľovníci z poľovníckeho združenia Magura. „Guláš je samozrejme z vlastnoručne ulovenej diviny. Aby ho bolo dosť pre všetkých, rozhodli sme sa navariť až dva kotlíky," povedal nám hlavný poľovnícky šéfkuchár. Ani v poľovníckom guláši samozrejme nechýbala dobrá párnická švábka.
Ani v poľovníckom guláši z diviny nechýbali švábky.
Súťažili v škrabaní, aj strúhaní
Párnické švábkobranie organizátor, ktorým bola obec Párnica, spestril viacerými novinkami. „Vstupné bola buď jedna švábka alebo jedno euro. Za vstupné dostal každý návštevník do ruky párnický kabáč zo zemiakov. Vyzbierali sme asi 4 a pol vreca švábky, čo je približne 200 kilogramov," približuje starostka. Ako s nimi naložia? „Zjedia ich naše deti. Zemiaky dáme do školskej jedálne."
Zo zemiakov bola v jednom zo stanov nainštalovaná aj výstava. Ocitli sa na nej netradičné tvary švábok, vykopaných túto sezónu na poliach Párničanov. Výstava tiež predstavila históriu zemiakov, ich putovanie k nám a využitie. „V porovnaní s vlaňajškom ožili aj súťaže. Minulý rok sa ľudia ešte ostýchali, teraz nemali problém zapojiť sa do zápolenia. Manželské páry súťažili v škrabaní a strúhaní zemiakov, súťažilo sa o najdlhšiu šupku a najrýchlejšie škrabanie. Cenami boli opálky, košíky, motyky či škrabky na zemiaky," vymenúva M. Antalová. Chýbala súťaž vo vykopávaní švábky. Usporiadatelia totiž zistili, že na neďalekom poli nie sú tento rok zasadené zemiaky, ale kukurica. Náhradné súťažné políčko sa im už nepodarilo nájsť.
Tohtoročné naj
Vyvrcholením nedeľnej akcie bolo dvojhodinové spoločné vystúpenie Oravanu s moravským folklórnym súborom. „Predviedli snáď všetky tance. Nakoniec si nechali cigánske a to už nevydržali ani diváci a roztancovali sa s nimi," spomína na vydarené popoludnie starostka. Podľa nej malo tohtoročné švábkobranie viacero naj. „Stopercentne sa ho zúčastnilo najviac účinkujúcich, len v nedeľu ich bolo zhruba tristo. A myslím si, že aj ľudí prišlo najviac za celé tri roky. V jednom momente bol areál ihriska úplne plný," skonštatovala hlava obce.