MEDZIBRODIE NAD ORAVOU. Rozvetvená šaligovská rodina mala v sobotu 15. augusta netradičnú akciu. Zúčastnilo sa jej viac ako 90 ľudí, ktorí sú priamo príbuzensky prepojení. Maga rodinné stretnutie zorganizoval na miestnom ihrisku Ján Šaliga. „Je to po prvý raz. Myšlienka vznikla na nedávnych oslavách obce," pripomenul, ako vznikol nápad na stretnutie Šaligovcov Ján. „Dúfam, že sa nám z toho podarí urobiť tradíciu."
Navarili sto litrov gulášu
Keďže počasie sobotňajšiemu podujatiu prialo a pomestiť do jednej záhrady či domu toľko ľudí by bolo takmer nemožné, Šaligovci sa stretli na ihrisku v Medzibrodí. Pri zvuku harmoniky, speve a hlasnej vrave bublal v dvoch kotlíkoch guláš. Aby sa ušlo každému, navarili šaligovskí gulášmajstri až sto litrov tejto kotlíkovej špeciality. „A to si predstavte, že už po pár hodinách nezostalo z gulášu nič. Všetko sa zjedlo," povedal hlavný organizátor.
Účastníci prichádzali na akciu postupne, v popoludňajších hodinách sa ich počet ustálil na neuveriteľných, skoro sto ľudí. Šaligovci sa zišli z územia od Oravy až po Prešov. Najmladšou z rodiny bola 8-mesačná Marcelka Hunčagová, najstarším zase 79-ročný Ján Mazalán.
Šaligovský rodokmeň
Spoločným predkom súčasných členov rodiny Šaligovcov bol Ondrej Šaliga, narodený začiatkom minulého storočia. Manželka mu priviedla na svet syna Jozefa, ktorý mal osem detí, dcéru Alžbetu s tromi deťmi, Annu, ktorá porodila ďalšie tri deti a Máriu, ktorej sa pošťastilo sedem ratolestí. Ich potomkovia majú vlastné deti a tie zase svoje. Dohromady by mala táto rodinná vetva mať približne 95 členov.
Šaligovci v Medzibrodí
„Priezvisko Šaliga sa v Medzibrodí vyskytovalo v rôznych podobách od konca 19. storočia. Známe sú tvary Šaliga Varešák (Varčák), Šaliga Drdák (Had) alebo Šaliga Baťáň. V roku 1934 bol mlynárom v dedine Jozef Šaliga. V rokoch 1940 až 1945 vykonával funkciu starostu obce Ondrej Šaliga. Rodina Šaligovcov Varešákovcov sa vysťahovala do USA," približuje priezvisko monografia obce Medzibrodie nad Oravou.